Örök vita, melyet sokan vallási fanatizmussal művelnek, hogy Intel vagy AMD a nyerő. Mi természetesen pártatlanok vagyunk, és mindig az adott feladatra, az adott kategórián belül azt nevezzük meg jobbnak, amelyik valóban többet ad pénzünkért. Mert ugyebár nagyon csúcsszuper az Intel HEDT platformja a több százezer forintos CPU-val és ennél is magasabb platformköltséggel, ám ezt csak kevesen képesek megfizetni és kevesen képesek teljesen ki is használni.
Az AMD-s játékdoboz
Tisztességes játékgéphez nem kell sok-sok százezret kipörgetnünk a kasszánál – ez csak gonosz konzolosok által terjesztett rémhír. Ha ügyesen válogatunk, már sokkal olcsóbban is kapunk, pontosabban építhetünk olyan gépet, amely gyors, halk, jól néz ki és nem okoz neki gondot elfuttatni a GTA V-öt. Itt azonnal tisztázzuk is a gyors fogalmát: ez valós(!) 1080p és 60 fps. Ehhez építettünk egy AMD-s gépet.
Igazítás GTA V-höz
A GTA V megjelenése március végére tolódott, de ez senkit ne keserítsen el (túlságosan), mert ezalatt bárki megépítheti a tökéletes konfigját, vagy éppen felfrissítheti régi PC-jét a feladathoz. A Rockstar ideális gépnek AMD oldalon egy FX-8350-et javasol 8 GB RAM-mal és HD 7870-nel, ami nem elérhetetlen kérés, de kissé kiegyensúlyozatlan, ezért mi inkább mást pakoltunk össze.
Az első konfig – takarékos(abb) megoldás
AMD-s gépünk építését a platform meghatározásával kezdjük. Az FM2+ nem rossz választás, de itt ne vesződjünk az integrált GPU-val: egy Athlon x4 860k tökéletes erre a feladatra. Ehhez egy alapkiépítésű FM2+ lapot válasszunk A88X chipkészlettel. Például a Gigabyte F2A88XM-D3H jó választás és 20 ezer forint alatt van. A RAM legyen 8 GB-nyi, tárolónak pedig egy 256 GB-os Crucial MX100-at válasszunk. Ehhez jöhet még egy dizájnos, micro ATX ház (Raijintek Arcadia) és egy tápegység (Chieftec 500 W).
Be még ne kapcsoljuk a gépet, hiszen képet nem fog adni, ugyanis hiányzik a VGA kártya. Itt engedjük szabadjára a képzeletünket és pénztárcánkat, gyűjtsünk be minden adósságot és egyéb pénzforrást, hogy eljussunk a GeForce GTX 970-ig. Ez nem lesz egyszerű, ugyanis 100 ezer forintra lesz szükségünk, ezért adunk alternatív megoldást is. Ez legyen egy Radeon R9 280, ami gyors, erős, 3 GB RAM van a kártyán és nem is kerül sokba. Szeretjük mi a fejlett GTX 960-at, de drágább és nem gyorsabb ennél a kártyánál, a fogyasztás pedig most nem annyira érdekel minket.
Beugró AMD konfig ára: 176 ezer forint
A második konfig – úton a max. részletesség felé
A maximális részletességhez ennél kicsit izmosabb CPU és GPU páros fog kelleni, és ha már erősebb gépre utazunk, a rendszermemóriára is rásütünk egy kettes szorzót.
A processzor ez esetben egy FX-8320, amely már nyolcmagos és ha gyengének érezzük, tuningolható is (megfelelő hűtés mellett). A RAM moduloknál a Corsair Vengeance csomagja elérhető árú, 16 GB-os kiszerelés, az alaplapból pedig egy frissített 970-es modellt érdemes választani (például ASUS M5A97 R2.0). Változnia kell még a háznak teljes méretű, ATX méretre (Thermaltake Commander MS-I Snow Edition), nem árt egy erősebb tápegység (FSP Hyper 700) és a végén ismét itt a videokártya kérdése. Lehetne boncolgatni, hogy melyik kártyának éppen milyen az ár/érték aránya és hogy melyik miben kiemelkedő, de ha csak a 3D teljesítményt nézzük, egy GeForce GTX 970-nel járunk a legjobban a felső szegmensben. Ez amellett, hogy nem esik kétségbe, amikor az összes csúszka mellett a max/ultra/very high és egyéb szavak jelennek meg, szolgáltatások terén és fogyasztásban is fejlett és jó választás.
Ideális AMD konfig ára: 275 ezer forint