Pár éve még slágertermék volt, ma már hétköznapi és egyre ritkábban kell: az USB-kulcsok nagyon lassan, de biztosan kihalófélben, utánajártunk, mit tehet ilyenkor egy olyan gyártó, aki sokáig ebből élt.
Ahogy anno a flopi, majd a CD, a DVD és a Blu-ray, úgy lassan az USB-kulcsok, vagyis az apró, olcsó, flash-alapú, hordozható adattárolók is a múlt ködébe vesznek. Aki vásárolt ilyet manapság, tudja, hogy pár ezer forintért bőségesen elegendő tárhelyet kap, a sebesség egy bizonyos szintet amúgy sem lép át és a méret sem tud már jobban lecsökkenni. A mobil világban USB-kulcsok helyét egyre inkább a felhőtárak veszik át, de vajon mit tehet ilyenkor egy flash-alapú tárolókat készítő cég?
Flash-menedék
Azért néhány területen még mindig hatalmas szükség van a flash-alapú, fizikai tárolókra. Az egyik természetesen az SSD, amiből egyre több, egyre nagyobb kapacitású és egyre gyorsabb kell minden felhasználónak, így egy olyan, chipgyártósorral nem rendelkező cégnek, mint a Transcend is van helye a piacon. A Transcend úgy próbál versenyezni, hogy rugalmas marad: például kisebb darabszámot is legyárt egyedi SSD-kből - erre jó példa az Apple különféle notebookjaiba készült, speciális formájú és méretű csere-SSD.
Azért az USB-kulcsokat se temessük olyan hamar, még vannak olyan területek, ahol nagy szükség van rájuk. Ilyen például az üzleti felhasználás, ahol a cég egész szépen teljesít, és ehhez nem felejtette el a titkosítással rendelkező eszközöket sem.
A harmadik ilyen, messze a legnagyobb piac a memóriakártyák világa. Itt egyértelműen az SD és micro SD tarol, és nagyon sok mobilnál égető szükség van rá. Ez igaz a tabletekre, okostelefonokra is, de leginkább az egyéb eszközökre, mint fényképezőgépek, akciókamerák, autós dashcamek és még sorolhatnánk. A 4K beköszöntével pedig itt is égetővé vált, hogy ne a flash-alapú tároló legyen a szűk keresztmetszet, így drága, nagyon gyors és óriási, akár 200 GB kapacitású mSD kártyákat is vesznek a vásárlók szép számmal.
Itt mindjárt egy Transcend különlegességgel találkozhatunk, amit kifejezetten Apple MacBookokhoz fejlesztett ki a cég. Az egyedi JetDrive Lite memóriakártya ugyanis olyan kialakítású, hogy az SD kártyafoglalatba helyezve teljesen belesimul a gép oldalába, így nem akad be sehova, nem zavar, viszont jó nagy kapacitású és gyors, másodlagos tárolót ad gépünkhöz.
Kamerát mindenhova
A fentiekből következik, hogy a kamerák piaca is feljövőben: egyre több autóban van dashcam és egyre több helyre szerelnek webkamerát, ami mSD-re (is) rögzít. A Transcend mindezt megfejelte egy BodyCammel, ami egy ruhára csíptethető, strapabíró kamera és mindent rögzít, amit mi látunk. Kifejezetten biztonsági személyzetnek szánják a DrivePro Body 10-et.