A seattle-i Cray az 1970-es évek óta gyárt szuperszámítógépeket, amelyek elképesztik a technika iránt érdeklődő embereket, és felkerülnek a fanatikusok kívánságlistájára.
Az elmúlt években a Cray elvesztette a világ leggyorsabbja címet, ugyanis először egy japán gyártó, majd később az IBM szárnyalta túl az XT-sorozatot.
Az XT Jaguarrel a vállalat azonban visszahódította a címet. A szupergépben megközelítőleg 45 000 négymagos Opteron processzor dolgozik, 362 terabájt memória és 10 petabájt tárhely társaságában.
Ezzel a "felszereltséggel" az XT Jaguar 1,64 petaflop számítási teljesítményre képes. Ez másodpercenként több mint másfél kvadrillió műveletet jelent - a Cray így 50%-kal gyorsabb gépet alkotott a korábbi csúcstartónál, ami az IBM nevéhez fűződik.
Az Amerikai Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériumának Oak Ridge-beli Nemzetközi Laboratóriumában működő szuperszámítógép azért ennyire különleges, mert teljesen nyílt a kutatók felé, ellentétben a titkosított, zártkörű kutatásokra használt gépektől.
Ez a kiegészítés mindenképp kíváncsivá teszi a technika iránt érdeklődőket, hogy azok a titokzatos "erőművek" vajon mire képesek? A NASA szuperszámítógépe például bár nem tesz nyílt kutatásokat lehetővé, 2012-re már 10 petaflopos műveleteket tud majd elvégezni. Ha a NASA csodájáról ezt tudni, akkor elképzelhetetlen, hogy vajon mi rejlik a színfalak mögött...