Nemrégiben számoltunk be az AMD legújabb csúcskategóriás grafikus megoldásának közelgő érkezéséről, azonban a jelek szerint az örök konkurens NVIDIA sem kíván lemaradni a vásárlókért folytatott versenyben; a jelen pillanatban még „GM200” néven ismert fejlesztés elsőként a professzionális munkaállomásokba szánt „Quadro” termékcsalád egyes tagjaiban debütálhat.
Az iparági pletykák alapján a boltok polcain előreláthatóan „Quadro M6000” típusjelzéssel manifesztálódó újdonság végleges technikai specifikációja egyelőre nem ismeretes, azonban az már most is borítékolható, hogy a „GM200” GPU valamelyest alacsonyabb üzemi frekvencián jár majd, mint a közvetlen elődmodell. A 988 Mhz körüli értékre beállított órajel oka minden bizonnyal a maximális TDP küszöb elérése lehetett, azonban a 3072 darab CUDA magnak, illetve a 96 darab render egységnek köszönhetően az NVIDIA üdvöskéje vélhetően még így sem küzd majd erőnléti problémákkal.
A maximális teljesítmény érdekében kerülhet alkalmazásra a 384 bites memória adatsín is, amely nem kevesebb, mint 12 GB-nyi GDDR5 lapka villámgyors elérését szavatolja a rendszer számára. Az elsődlegesen munkaeszköznek tekinthető újdonság májusra prognosztizált piacra lépése előrevetítheti a vállalat általános 3D gyorsításra szánt termékpalettájának megújítását, hiszen technológiai szempontból az előző generációs „TITAN”, illetve „Quadro” csúcsmodellek között is számtalan hasonlóság volt megfigyelhető.
Brutális GeForce az Inno3D műhelyéből
Az egykoron szebb napokat is megélt gyártó legújabb, „GeForce GTX 980 iChill HerculeZ X4” névre keresztelt újdonsága mind teljesítményében, mind megjelenésében utat mutat a konkurenciának. Ami a formavilágot illeti, bizonyára megoszlanak majd a vélemények a komponens esztétikumával kapcsolatban, azonban az elvitathatatlan, hogy a három foglalatnyi helyet kitöltő hűtési megoldás nem mindennapi jelenség. Különösen igaz ez a kártya oldalán elhelyezett 50 mm-es légkavaróra, amely a három fő ventilátor munkáját hivatott kiegészíteni.
A hőcsövekkel megtámogatott hűtőrendszer a NYÁK hátulsó oldalát is körül öleli egy masszív fémlemez formájában, ezzel segítve a terhelés jobb eloszlását, egyúttal tovább hangsúlyozva az amúgy sem mindennapos külcsínt. Hogy a formabontó hűtés komolyabb terhelés alatt milyen hangorkán mellett teljesít szolgálatot, minimum kérdéses, azonban az egyedi nyomtatott áramkörrel rendelkező kártya tervezésekor a szélzaj alacsony szinten történő tartása vélhetően nem volt elsődleges szempont. Nem úgy a teljesítmény fokozása, amelyet illetően nem végeztek félmunkát a tervezők; a GPU alap üzemfrekvenciája 1206 Mhz, ami megfelel a referencia kártyák boost órajelének, ráadásul utóbbi érték az „iChill HerculeZ X4” esetében már 1367 Mhz, amely igen tekintélyes előrelépés.
Ahogyan annak lennie kell, a dopping nem kerülte el a 4 GB-nyi GDDR5 memóriát sem, ennek órajelét egészen 7,2 GHz-ig tornázták fel az Inno3D mérnökei. A kimeneteket illetően bőséges választék fogadja a majdani vásárlókat, hiszen a klasszikus DVI-I és HDMI 2.0 aljzatok mellett 1.2-es szabványú DisplayPort-ot is találunk az eszközön. A felpaprikázott újdonság vételára egyelőre nem ismert, de az egészen biztos, hogy a termék exkluzivitását az árcédulán szereplő összeg is jól reprezentálja majd.
Gigászi VGA hűtőt leplezett le az Arctic
A teljesen passzív „Accelero S3” nem kevesebbre vállalkozik, minthogy megfelelő szellőzés esetén kordában tartja az akár 135 wattos fogyasztással rendelkező videokártyákat is.
A passzív hűtőrendszer sokáig csak a kis teljesítményű, komolyabb 3D feldolgozásra alkalmatlan grafikus gyorsítók sajátja volt, azonban az utóbbi időben a zajtalan működés egyre nagyobb szerepet kap a potensebb megoldások fejlesztése során is. Az „Accelero S3” ennek megfelelően a középkategória királyaival is könnyűszerrel elboldogul, köszönhetően egyrészt a 410 gramm súlyú, négy hővezető csővel rendelkező alumínium idomnak, másrészt az ezt kiegészítő, a videokártya hátoldalát hűsítő vaskos bordázatnak.
További extra, hogy a gyártó állítása szerint az opcionális „Turbo Modul” alkalmazása esetén akár a 200 Watt fogyasztású grafikus kártyákhoz is használható az újdonság, azonban ebben az esetben már le kell mondanunk a teljesen néma üzemről. Az „Accelero S3” a kompatibilitás tekintetében ugyancsak jól teljesít, hiszen az utóbbi években forgalmazott VGA gyorsítók zömére felszerelhető, származzon az akár az NVIDIA, akár az AMD gyártósorairól. Az egyetlen lényeges megkötés ezzel kapcsolatban, hogy a kiválasztott modellnek referencia kialakításúnak kell lennie, azonban ez a feltétel az értékesített termékek többségénél nem jelent majd problémát.
Az Arctic weboldalán keresztül már megrendelhető kiegészítő a képességeinek megfelelő árcédulát kapott; a 44,99 eurós vételár hazai viszonylatban várhatóan 18 ezer forint körüli kiskereskedelmi vételárat jelent majd, azonban ezért az összegért egy valóban igényes, hosszú évek tapasztalatával fejlesztett megoldáshoz juthat a vásárló.
Mutatós, de méregdrága házzal rukkolt elő az Antec
Minimalista megjelenése mellett zajcsillapító megoldásai révén is utat törhet a játékosok szíve felé a „P380” névre keresztelt zászlóshajó, azonban a 200 euró feletti vételár bizonyára sokakat eltántorít majd a vásárlástól. Az acélvázra épített, 6 milliméteres alumínium elő-, illetve fedőlappal burkolt kuckó a letisztult megoldásokat kedvelő felhasználók titkos favoritja lehet, különösképpen, hogy a formavilág mellett a funkcionalitásra is nagy hangsúlyt fektetett a gyártó. A szerszám nélküli szerelhetőség, a gumírozással segített kábelmenedzsment, a vízhűtéses rendszerek alkalmazásához szükséges furatok és kivezetések megléte, illetve az elsőrangú anyaghasználat mellett a zajszint csökkentését is prioritásként kezelte az Antec, azonban az kérdéses, hogy a három darab (igaz, minőséginek ható) házhűtő ventilátor alkalmazása mellet utóbbi törekvés milyen mértékben érvényesül majd.
Az előlap speciális kialakítása miatt klasszikus méretű optikai meghajtó beépítésére nincs lehetőség, kizárólag „slim” változat alkalmazható, amely oldalára fordított pozícióban kerülhet a házba. A 3,5 hüvelykes meghajtókat fogadó, rezgéselnyelő felfogatással is ellátott rekeszekből összesen 8 darab áll rendelkezésre, azonban ezek száma igény szerint csökkenthető, amennyiben például nagyobb méretű videokártya kerül a rendszerbe. Az ötletes kialakítás miatt utóbbi komponens akár 456 milliméter hosszúságú is lehet, így az extrém méretű hűtőrendszerrel felvértezett bővítőkártyák használatához is ideális választás az Antec üdvöskéje.
Az SSI CEB, E-ATX, ATX, mATX, valamint Mini-ITX szabványú alaplapokkal egyaránt kompatibilis ház jelen pillanatban 209 eurós ajánlott végfelhasználói áron vásárolható meg, 3 éves gyártói garancia társaságában.
Felfrissítette AIO palettáját az MSI
Az „All-In-One” konfigurációk kínálata viszonylag szűkösnek mondható, azonban az MSI továbbra is kitart a hányatott sorsú termékkategória mellett. Ezen törekvés jegyében a vállalat három újdonságról is lerántotta a leplet, amelyek között egy egészen formás példány is akad.
A legvékonyabb, egyben leginkább stílusos megjelenésű újdonság „Adora20 5M” néven érkezik a boltok polcaira; a kizárólag Windows 8.1 operációs rendszerrel megvásárolható konfiguráció szívét az AMD „Beema” családjába tartozó „E2 6110” APU képezi, amely 1,5 GHz-es órajel mellett négy feladatszál kezelésére képes, a zökkenőmentes képi megjelenítés érdekében pedig egy 500 MHz-en futtatott „Radeon R2” sorozatú GPU-t alkalmaz. A rendszermemória tekintetében a gép DDR3L szabványú egységeket támogat, amelyekből egyidejűleg maximum 2 darab 4 GB-os modult helyezhetünk a SO-DIMM aljzatokba.
Az adatok eltárolására SATAIII szabványú, 2,5 hüvelykes méretű meghajtókat vehetünk igénybe; a jobb teljesítmény érdekében ebben a méretosztályban mindenképpen ajánlatos lehet az SSD használata, de természetesen hagyományos merevlemez alkalmazásának sincs akadálya. A kijelzőt tekintve az „Adora20 5M” esetében meg kell elégednünk a 19,5 hüvelykes mérettel, ebből azonban akár 1600 x 900 képpont felbontású, érintésre érzékeny típust, illetve matt felületű panelt is választhatunk. A palettán szereplő megjelenítőkkel kapcsolatban mindenképpen kiemelendő, hogy azok mindegyike tartalmazza az MSI által kifejlesztett szemkímélő megoldásokat, így végeredményben a kijelzők kevesebb vibrálás és kékfény kibocsátás mellett teszik a dolgukat. A felszereltség szerves részét képezi a 802.11/n hálózatokat is támogató Wi-Fi modul, a vezetékes hálózati kommunikációt biztosító Ethernet port, 2 darab USB 3.0 szabványú csatlakozó aljzat, a kártyaolvasó, a webkamera, valamint a kategóriában elmaradhatatlan integrált sztereó hangszórópár is.
Jórészt megegyező technikai paraméterekkel rendelkezik a másik két újdonság is, érdemleges különbség csupán a kijelző, a választható operációs rendszer, illetve a központi egység vonatkozásában érhető tetten. Az „AE200 5M” szintén 19,5 hüvelykes kijelzővel rendelkezik, azonban a számítási teljesítményért már az AMD „A4 6210”-es egysége felel; ez az APU a kisebb modellhez hasonlóan egyidejűleg négy feladatszál kezelésére képes, az órajel azonban szükség esetén egészen 1,8 GHz-ig pöröghet fel. A 3D képességeket illetően sajnos ez a megoldás sem tündököl, azonban a 600 MHz-es üzemi frekvenciával bíró „Radeon R3” típusú GPU az általános multimédiás feladatokhoz vitán felül elegendő teljesítménnyel rendelkezik.
Az „AE220 5M” az erőteljesebb központi egység mellé nagyobb méretű kijelzőt is kapott: a 21,5 hüvelykes panel felbontása 1920 x 1080 képpont, amely révén ez a modell rendelkezik a legnagyobb PPI értékkel a bemutatott eszközök között. Az operációs rendszert illetően mindkét konfiguráció esetén dönthetünk a Windows 8.1, illetve a Windows 7 alkalmazása mellett is, igaz, ennek a hamarosan érkező ingyenes Windows 10 árnyékában már csak elvi jelentősége van.