Hirdetés

Hangrendszer PC-hez: így vedd komolyan



|

A rossz, filléres hangrendszer, fülhallgató agyonvágja a játékélményt, szórakozást. Ha ezt elkerülnétek, a következőkre figyeljetek.

Hirdetés

Játéknál mindenki a grafikus kártyára koncentrál, házi mozinál pedig a tévé, monitor, projektor az elsődleges. Ezzel nincs is gond, egészen addig, amíg a hangrendszer is megkapja az őt megillető figyelmet. Ha 500 forintos fülhallgatón vagy 1500 forintos hangszórókon adjuk a hangaláfestést szórakozásunkhoz, nem lesz teljes az élmény, ha egyáltalán beszélhetünk élményről.

 

Hirdetés

A forrás

Sok esetben már a forrásnál elbukik a PC-s hang. Az alaplapi hangkodekek használata kényelmes, de nem mindig jó megoldás. Hacsak erre nem büszke külön az alaplapgyártó, nagy az esélye, hogy valami olcsó megoldást kapunk, amelynél már a hangkodek chip sem a legjobb, legújabb fejlesztés. Ehhez még erősítő analóg áramkör is kapcsolódik, ahol nagyon nem mindegy, milyen alkatrészeket használ a cég. Ha itt spórol és filléres kondenzátorok, végfok tranzisztorok stb-k kerülnek a lapra, nagy valószínűséggel alacsony jel-zaj szintet kapunk (zajos lesz a hang), áthallás lesz a két sztereócsatorna között és a gépből mindenféle alapzajt is összeszed az erősítő áramkör. Szerencsére egyre több alaplapgyártó figyel a hangrész minőségére és elszeparálja a hangrendszert a nyákon, illetve minőségi komponenseket használ.

Ha még egy lépést visszalépünk, ott a hangfájl is. Ezen játékoknál nem sokat javíthatunk, de zenénél már ügyelhetünk arra, hogy FLAC-ot vagy egyéb, veszteségmentesen tömörített formátumot használjunk, ha pedig mp3, legalább ragaszkodjunk a 256-320 kbit/s bitrátához.

 

Recept a jó hangminőséghez

Ha számítógépünk hangrésze nem túl jó, nem kell kétségbe esni, mindez viszonylag könnyedén orvosolható. Notebookhoz és asztali PC-hez is kapunk nagyon jó hangminőséget biztosító és elérhető árú, USB-s hangkártyát. Itt a PC-ből átszivárgó zaj eleve kizárt és 10 ezer felett már az erősítő áramkörre is jobban odafigyelnek a gyártók. Ha asztali gépünk van, PCI/PCIe hangkártyát is választhatunk, ahol még jobb minőséget kapunk azonos áron, illetve jobb szolgáltatások is elérhetővé válnak.

 

 

Egy másik megoldás, ha külső DAC egységet választunk. Ez USB-n, optikán és S/PDIF-en is kapcsolódhat (mind digitális kapcsolat), ezt alakítja át analóg jellé a Digital Analog Converter. Érdemes a használtpiacon is szétnézni, mert jó áron kifoghatunk egészen jó hangminőséget nyújtó, sztereó DAC-okat.

Sok esetben a DAC-ba integrálnak erősített fejhallgató-kimenetet is, így már csak egy megfelelő fejhallgatóra van szükségünk és máris mérföldekkel jobb hangminőséget kapunk, amely a játékélményt, zenehallgatást, filmnézést jelentősen megdobja.

 

 

A ló másik oldala

Ha még tovább mennénk, különálló fejhallgató erősítőt is választhatunk, akár olyat is, amely csöveket használ. Ez költséges hobbi ugyan, de a csöves hangzás épp a PC fémes, nyers hangját tompítja, lágyítja, az eredmény pedig magával ragadó. Az ilyen összeállításhoz már illik minőségi, drága fülest választani, de azért nem érdemes a ló túloldalára sem átesni – egy bizonyos határ felett hiába a méregdrága kábel, a 10 ezer forintos banándugó, akkor sem lesz mérföldekkel jobb a hangminőség.

 

 

Érdemes vásárlás előtt egy hi-fi boltba is ellátogatni, ahol a forráshoz passzoló fejhallgatót fognak ajánlani és segítenek a DAC, illetve a fejhallgató-erősítő kiválasztásában is.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.