A számítógépházak rengeteget változtak az elmúlt időszakban, méghozzá előnyükre. A bézs szín, az éles, eldolgozatlan fémek, az instabil szerkezet már a múlté, helyette jól szellőző, dizájnos és könnyen szerelhető házak lepték el a piacot. Mégis, akad néhány olyan figyelmetlenség, melyek nagyon idegesítőek szerelésnél, használat közben pedig rontják a hűtési stb. teljesítményt, vagy csak egyszerűen ronda lesz a gépünk belseje. Ezekre figyelj választás előtt.
Kivágás a CPU foglalatnál
A legtöbb mai processzorhűtőhöz már saját keret, talapzat jár, amelyet az alaplap hátuljáról kell rögzíteni négy csavarral. Amikor az alaplap kint van előttünk az asztalon, ez nem különösebben nehéz feladat, sőt, ezt felszerelve helyezhetjük be az alaplapot a házba, ezzel is leegyszerűsítve a szerelést. A gond akkor van, amikor CPU-t vagy éppen hűtőt szeretnénk cserélni vagy csak megigazítanánk a hűtőt, esetleg újrakennénk a CPU hősapkáját. Néhány CPU hűtőt csak úgy tudunk leszerelni, ha az alaplap hátuljáról is eltávolítjuk a rögzítő keretet. Szerencsére a legtöbb PC-s házgyártó már gondol erre és a CPU foglalatnál kellően nagy ablakot hagy ahhoz, hogy az alaplap kiszerelése nélkül annak másik oldalához is hozzáférjünk.
Kábelelvezetés
Egy PC attól lesz szép, hogy a belseje is rendezett, nem lógnak sehol sem kábelek a belsejében. Nem utolsósorban mindez a szellőzést is javítja, így érdemes egy kis időt eltölteni a kábelelvezetéssel. Ha jól választottunk házat, a megfelelő helyeken az alaplaptartó lemez mögé vezethetjük a kábeleket, ott pedig apró fülekhez rögzíthetjük a mellékelt kábelkötegelőkkel. A prémium házaknál még a nyílásoknál is találunk gumi védőborítást, illetve vastagabb kábelek is elférnek az alaplaplemez és a ház oldala között.
A gyengébb minőségű, olcsó házaknál sem nyílások, sem kis rögzítő fülek, vagyis semmiféle segítség nincsen. Ilyenkor igyekezzünk a kábelek hosszának megfelelően elvezetni azokat, és ahol csak lehet, rögzíteni kábelkötegelőkkel vagy szigetelt drótokkal.
Porszűrők
A porszűrű egy új háznál még flancolásnak, pusztán árnövelő tényezőnek hathat, ám hamar meg fogjuk tanulni, hogy ez nagyon is hasznos. Minden PC hatalmas ellensége a por, amely tönkre teszi a ventilátorokat, rontja a hűtés hatékonyságát és extrém esetben zárlatot, meghibásodást is okozhat. Ha utólag szeretnénk porszűrést gépünkbe, vagy több ezer forintot kell majd fizetnünk, vagy barkácsolnunk kell saját magunknak szűrőket. Egyszerűbb, ha már eleve olyan házat választunk, amelybe ezt beépítették.
Beépített ventilátorok
1-2 ventilátorra majdnem minden PC-nél szükség van, hogy a belső meleg levegőt kiszívjuk a ház belsejéből, helyette pedig friss, hideg levegőt szívjunk be. Nagyjából minden gyártó ad legalább egy ventilátort házaihoz, ami dicséretes, de azért még ne dőljünk hátra nyugodtan – ezeknek jó része inkább olcsó, zajos és nem túl hatékony. Amennyiben a beszerelt ventilátor minőségi és hatékony, annak paramétereit a gyártó sem fogja eltitkolni, illetve ez az árban is meg fog látszani. Érdemes odafigyelni erre, ha pedig mégis rosszabb minőségű ventilátort kaptunk, minél hamarabb lecserélni egy hatékony, de csendes darabra.
Reset gomb, HDD led
A hatalmas dizájnolás közepette sok cég egyszerűen elfelejtette, hogy néhány alapvető kapcsolóra és kiegészítőre minden háznál szükség van. A legfontosabb a HDD led, amely azt mutatja, hogy gépünk éppen dolgozik. Amíg a merevlemezek hangosak voltak, nem volt akkora szükség a HDD ledre – hallottuk, hogy szenved a tároló. Az SSD-k és 2,5 colos HDD-k korában már nem hallunk semmi kerregést, ezért fontos a HDD led – ez mutatja nekünk, hogy nem a gépünk fagyott le, hanem az adattárolókból kéne egy sokkal gyorsabbat vásárolni.
A reset gomb is egyre kevesebb házra kerül fel, de szerencsére már nincs is olyan nagy szükség erre. Ha mégis sokat kísérleteznénk, tuningolnánk stb., jó szolgálatot tehet egy reset gomb, de itt ne csak a meglétét ellenőrizzük, hanem azt is, hogy könnyedén benyomható-e egy ujjal és nincsen túlságosan is biztonságosan elrejtve az újraindító gomb.