Egyre több elektronikai eszköz van a piacon, és egyre több ember engedheti meg magának, hogy az eddiginél gyakrabban cserélje le ezeket. Mindez az Egyesült Nemzetek Egyeteme szerint csak 5 év alatt ahhoz vezetett, hogy Ázsiában 63 százalékkal több lett az elektronikus hulladék.
Az okostelefonok, számítógépek és hasonló eszközök összesen 12,3 millió tonna e-szemetet tettek ki Ázsiában 2010 és 2015 között, ráadásul Kína az 5 év alatt eleve megduplázta a saját elektronikus szemetének a mennyiségét.
Miért keletkezik egyre több ilyen hulladék Ázsiában (és miért hordják oda)? A technológia fejlődése mellett az eszközök élettartama egyre rövidebb, emiatt egyre gyakoribbak a cserék. A kutatások szerint a hulladékot gyakran illegálisan rakják le, vagyis a környezeti problémák is komolyak. Egyes alapanyagok az emberek és a föld számára is mérgezőek, amikor pedig égetéssel szabadulnának meg a halmoktól, valójában krónikus egészségügyi gondokat idéznek elő.
A szakemberek szerint nem csak környezetvédelmi nézete van a helyzetnek: az eszközök újrahasznosításáról lemondva az országok értékes erőforrásokat dobnak el, amelyek szükségesek lennének az ellátólánc fenntartásához.
A szemét többségét Ázsia maga termeli, de jelentős mennyiséget szállítanak oda a nyugati országok is. Az amerikai újrahasznosító központokba szállított termékek gyakran egy kínai vagy tajvani mezőn, szemétdombon kötnek ki.