Konkrétan nem mást, mint egy új GPU-t és teljesen új felépítést, ahol az architektúrának nem a GPU-tól távol eső eleme a memória. Az R9 Fury-n a fedélzeti memóriát az AMD mérnökeinek sikerült a GPU-val egy tokba integrálniuk, így jelentősen csökkent a kártya mérete, miközben a GPU erősödött és a 4 GB VRAM-ot is megkapjuk. Ez a RAM mennyiség ma már átlagos, egyáltalában nem kiemelkedő, igaz, azt is hozzá kell tennünk, hogy sok-sok mindenre elegendő, azonban a memória-sávszélesség eddig soha nem látott magasságokban szárnyal: a HBM-architektúrának (High Memory Bandwidth) köszönhetően az 1 GB-os RAM chipek 4096 bit széles buszon kapcsolódnak.
Fury-család: a mérges Radeon
A Fury-ból háromféle verzió készült és mivel egészen alacsony a kibocsájtási mutató, a kezdetekben bizony hiánycikk lesz az új Radeon. A Fury X a vízhűtéses és magasan órajelezett változat a legmagasabb árral, alatta a léghűtéses Fury X-et találjuk némileg szerényebb órajelekkel. Még mindig a csúcskategóriában, de barátságosabban árazva zárja a sort az R9 Nano, ahol már kevesebb a shaderek és textúrázók száma is. Cserébe a továbbra is Fiji GPU-ra épülő kártya mindössze 6 col hosszú, egyetlen, nagyméretű ventilátor hűti és azért még mindig sokkal erősebb, mint az eddigi összes, egyGPU-s Radeon – beleértve a nála kétszer nagyobb, kb. kétszer többet fogyasztó modelleket is. Az elérhetőség tekintetében nagyon bizakodó az AMD, így június végi megjelenést és folyamatos szállítást ígér, sőt, már azt is megszellőztette, hogy még idén érkezik egy dupla GPU-s, HBM VRAM-mal szerelt ultimate Radeon, ami minden Titant nyugdíjaz majd. Legalábbis ez a terv.
A Fury-család nagyon jól hangzik, már papíron is erőt sugall 4096 shaderével, 512 GB/s-os, hihetetlen memória-sávszélességével és 8,6 TFLOPS teljesítményével, ugyanakkor 200-250 ezer forint feletti kártyákról van szó, amely egyhamar nem lesz hétköznapi a hazai piacon. Iparági kapcsolataink révén sikerült azt is megtudunk, hogy kezdetben alig pár darab ilyen videokártya érkezik az országba, ám ez idővel javulni fog, az ár is beáll egy elfogadható (de továbbra is prémium) szintre, illetve már egészen biztos, hogy az első, referencia darabok után megérkeznek az egyedi hűtéssel szerelt példányok is. Az AMD arról is beszélt a bemutatón, hogy bizony a tuning nem tiltott gyümölcs a Fiji GPU-nál, sőt, arra bíztatják a játékosokat, hogy az amúgy is tuningra felkészített kártyák órajeleit húzzák csak az egekbe.
Emellett kellett egy „földhöz ragadt” megoldás is, amely az R9 300-as széria képében jelenik meg csütörtökön a boltok polcain, mi pedig elárulhatjuk, hogy az első példányok már javában izzadnak tesztlaborunkban. Holnap a konkrét mérésekkel is jelentkezünk.
Project Quantum
A Fiji sávszélessége és shader-száma szédítő és tényleg nagyon erős GPU-ról, videokártyáról beszélünk, de az AMD-nek sikerült egy ennél is nagyobb meglepetést bemutatnia. Ez a Project Quantum, amely nem más, mint egy nagyon-nagyon kicsi, egészen egyedi dizájnú, csúcsteljesítményű gamer PC. A két részre osztott gépet meg nem nevezett CPU hajtja, de tippünk szerint valami erősebb példány lehet jó sok memóriával, ugyanis a video-alrendszer két Fiji GPU-ból épül fel.
A gép alsó felébe kerültek a chipek, míg a felső rész a hűtésért felelős – érdekes megoldás, vélhetően vízhűtéssel, de mindenképpen egyedi és nagyon jól néz ki, a mérete pedig lélegzetelállító: ilyen kicsi méretben eddig nem találkoztunk dupla GPU-s csúcs PC-vel. A cég tervei szerint a Quantum gép elérhető lesz szaküzletekben is, de azt már most biztosra mondjuk, hogy nem az irodai gépek ársávjában érdemes majd keresni ezt a PC-t.