Tegnap körbejártuk, milyen az, ha gépet építünk családtagjainknak, barátainknak. Akkor még a jó oldalával foglalkoztunk, azzal, hogy milyen felemelő segíteni valakinek, de azzal nem, hogy az átadás után mi történik.
Lifetime support
Sok felhasználó ilyenkor azt gondolja, a jó pénzért összeválogatott, abszolút az utolsó csavarig személyre szabott PC csak a belépő, ezzel a végsőkig tartó támogatást is kapnak. Ez azt jelenti, hogy a nap bármely szakában készek vagyunk bármilyen kérdést azonnal megválaszolni, a konfiguráció évekig a fejünkben van és elég csak annyit mondani, hogy ezt meg ezt írta ki, hova kattintsak, vagy miért nem települ ez meg ez az applikáció.
Ilyenkor nem szabad hagyni, hogy elguruljon a gyógyszer, ne legyünk mérgesek, természetes, hogy attól kérnek segítséget, aki már megbízhatóan segített nekik. A felháborodás helyett kérjük meg, hogy telepítse a Teamviewert, majd ezzel távolról bejelentkezve oldjuk meg a gondot. Tapasztalatból mondjuk, hogy az esetek többségében banálisan egyszerű a megoldás. Ha már bejelentkeztünk és ezt anno elmulasztottuk, egy naplófájlt is készítsünk a teljes hardverről. Erre a kedvenc alkalmazásunk az AIDA64, de az ingyenes HWInfo64 is hasznos program. Ha mégis hardveres a gond, ezt is jó eséllyel felderíthetjük ezekkel a programokkal.
Bővítés
A másik megkeresés hasonlóan nehéz feladvány lehet. Például évekig nem hallunk az adott gépről, majd egyszer csak jön a telefon, hogy építettünk anno egy gépet, de most megjelent a GTA VII és az kéne, hogy már holnap játszhasson vele barátunk az eredetileg böngészésre épített konfigon. Ilyenkor se hagyjuk, hogy felforrjon az agyvizünk, helyette távolról lépjünk be és vizsgáljuk át a konfigurációt. Ha anno a tervezéskor ráhagytunk a konfigurációra és gondoltunk a bővítésre, most csodákat tevő varázsló képében tetszeleghetünk. Például ha 4 DIMM-foglalatos alaplapot választottunk és M.2 foglalatot is megköveteltünk az alaplapon, pillanatok alatt javíthatjuk a kevés RAM, lassú HDD gondokat.
Ha a platform-választásnál a későbbi, erősebb CPU-k fogadását is figyelembe vettük, most a CPU-t is könnyedén leválthatjuk. Innen már csak a videokártya-csere lehet kérdéses és akár pár óda alatt egy fejlett, erős gép lehet az évekkel ezelőtt összeszerelt gépünkből, amely ismét évekig barátunk hű társa lesz. Ha esetleg akkor még nem létező csatlakozókra vágyik barátunk, a PCI Express-kiegészítők piacán nézzünk szét, mert kiegészítő vezérlőkártyát szinte mindenhez kapunk, legyen az a régi Firewire vagy a legújabb USB-C 3.1.