Az Apple meglehetősen új helyzet elé állítja az új MacBookjának a leendő tulajdonosait. A gépen mindössze egyetlen USB-C port kap helyet (az USB 3.1-es szabványra építve), illetve egy fejhallgató-csatlakozó. Ennek az USB-C-nek kell megoldania a töltést, a kijelzők, adattárolók, nyomtatók és fényképezők csatlakoztatását.
Anno a MacBook Air 2008-an hasonló lépést jelentett, hiszen mindössze egyetlen USB 2.0-ás port volt rajta, illetve egy micro-DVI port. A 12 hüvelykes MacBook most egy az első gépek közül, amelyek az USB-C-vel újítanak. Mit érdemes tudni erről a csatlakozóról? Mutatunk öt dolgot.
Visszafelé kompatibilis
A visszafelé kompatibilitás azt jelenti, hogy az USB 3.0-ás és az USB 2.0-ás eszközök egyaránt képesek lesznek kommunikálni az USB-C-n keresztül. Természetesen létezik már olyan kábel is, amely a régebbi vagy a micro-USB-t is kezeli. Az új MacBook mindenesetre csak egy töltőkábelt kap, az összes többit külön kell megvenni hozzá.
Nem most jönnek a perifériák
Az USB 3.1-es lapkakészleteket jelenleg is fejlesztik és tesztelik, és még hónapokba is beletelhet, mire a kiegészítők és a perifériák elkezdenek megjelenni hozzá. A tesztekben ráadásul a 10 Gbps-os sebességet sem sikerül ezekkel elérni - de a jövőbeli fejlesztésekkel a kontrollereken és a lapkakészleteken, már gyorsulást is remélhetünk.
Ami az USB 3.1-es pendrive-okat illeti, az elterjedésük akár évekbe is telhet. Ugyanettől a problémától szenved egyébként a Thunderbolt is. Érdekesség, hogy a LaCie az elsők között mutatott be USB-C-s adattárolót, de egyelőre az is csak USB 3.0-ás sebességeket tud produkálni.
A Thunderbolt nem megy nyugdíjba
Érdekes jövő elé néz a Thunderbolt csatlakozó, amely tulajdonképpen az Intel és az Apple közös szüleménye volt a Macekhez. Az USB-IF szakértői szerint lehetséges lenne a Thunderboltot összehozni az USB 3.1-gyel, az ötletet pedig az Intel sem vetette el. Mégis valószínűtlen, hogy házasítanák a kettőt, hiszen a Thunderbolt 2 20 Gbps-os sebességet is lehetővé tesz, amiről visszalépést jelentene a párosítás.
Mindenhez elosztó és adapter kell
A MacBookból kiindulva egyértelmű, hogy az USB 3.1-hez és az USB-C-hez rengeteg adaptert kell majd vásárolni. Az Apple például 19 dollárért ad egy sima USB-s átalakítót, 29 dollárért egy hosszabbítókábelt, 49 dollárért pedig egy USB-C-s töltőadaptert. A videós kimenetekhez való átalakítót 79 dollárért árulják - ilyenkor a full HD-s HDMI port mellett tölteni is lehet a laptopot. Amint az almás példából látszik, a régi szabványok és eszközök kezelése megoldott, de mindenhez külön megvásárolható adapterekre lesz szükség.
Gyorsabb is lehet
Az USB-IF szerint egyelőre elégséges az USB 3.1 által kínált sebesség, de végeztek teszteket 20 Gbps-os sebesség mellett is, ami a Thunderbolt 2 szintjét jelenti. Kétségtelen, hogy nem tesznek le a villámgyors átviteli sebességről, már csak a 4K-s videók miatt sem. Az USB 3.1 ráadásul lassan a mobilkütyükön is elkezd megjelenni.
Szerintetek jó ötlet, hogy mindenhez külön adapter kell majd? Vagy jobban örülnétek, ha több portot tennének a gyártók a gépeikre?