Volt idő, amikor két-három évente szinte muszáj volt lecserélni a laptopot, mert az újakhoz képest elképesztően elavultnak és kőkorszakinak hatott egy néhány éves modell. Az utóbbi években azonban nem záporoztak tömegével a világrengető frissítések, ezért egyre többen tartják meg hosszabb ideig a gépeiket. Elvégre ki adna ki akár több százezer forintot csak azért, hogy egy picit gyorsabb legyen az új laptopja?
Remélhetőleg a közeljövőben olyan újításokkal számolhatunk, amelyek általánosságban is elterjednek, és amelyek miatt (például hosszabb üzemidő, jobb felbontás) tényleg újra megéri egy néhány éves gépet lecserélni. Egy 3 évesnél öregebb notebooknál igazából már idén is meg lehet fontolni a cserét. Mik ennek az okai, és miket várunk el az idei laptopoktól? Mutatjuk.
Jobb felbontás
Az elmúlt évekre - és a kínlat jelentős részére még most is - az 1366 x 768-as felbontás volt a jellemző, ami sajnos eléggé idejét múlt. Nem csak a képek rosszabbak ezen az ősi felbontáson, de szövegből sem fér rá annyi, egy oldalt pedig mindkét irányba görgetni kell, ha el akarunk valamit olvasni vagy szerkeszteni.
Szerencsére lassan egyre jobban elterjednek az 1920 x 1080-as panelek is, illetve a közepes és a magasabb árkategóriákban előfordul nagyobb, továbbá akár 4K-s felbontás is.
Érintőkijelző
Az érintőkijelző mindeddig nem hódított a laptopoknál, de valljuk be, a Windows 7-hez és az XP-hez nem is volt sok értelme ezért felárat fizetni. Ma már nem olyan prémium extra az érintésérzékeny képernyő, és a közelgő Windows 10-hez talán már értelme is lesz mindennek.
Broadwell processzorok
Az Intel legújabb generációs processzorai nem csak gyorsabbak az előző generációnál - és főleg annál, ami egy 3 éves laptopban van -, hanem ettől is fontosabb, hogy az üzemidőt igen jelentős mértékben tudják növelni. Még a Haswelltől is jobban, pedig már azok a CPU-k is hatalmas előrelépést jelentettek ilyen téren.
SSD
Egy néhány éves laptopban szinte biztos, hogy még hagyományos merevlemez van. Egy ilyenhez képest az SSD nagyságrendekkel gyorsabb működést tesz lehetővé: a bootolás és az alvás, ébresztés szinte egy szempillantás alatt végbemegy, és néhány alkalmazás is profitál mindebből. Az adattárolásról pedig egy sima külső, USB 3.0-ás HDD-vel lehet gondoskodni - esetleg az ODD helyére (ha van) is építhető egy.
Hibrid forma
Egy ideje próbálják elérni a gyártók, hogy hibrid, kettő az egyben laptopot akarjunk, és lassan elérünk oda, hogy a formának van létjogosultsága. Munka közben elvégre kell a billentyűzet és a touchpad, de a tévé előtt vagy az ágyban bőven elég, ha ezekről leválasztva tabletként tudjuk használni ugyanazt a gépet. Sokkal praktikusabb egy ilyen hibrid, mint egy 3-4 éves laptop és egy külön táblagép.
Ti mit vártok el egy új laptoptól?