Monitorvásárlásnál a kijelzőméret és a felbontás mellett számos egyéb tulajdonságot is érdemes figyelembe venni, ha szeretnénk megtalálni azt a modellt, ami a mi igényeinknek a lehető legjobban megfelel. Az egyik legfontosabb a használt paneltechnológia, nem mindegy ugyanis, hogy VA, TN, OLED vagy IPS panelt választunk-e, hiszen nagy különbségek lehetnek színhűségben, képminőségben.
A VA és a TN már egyre kevésbé fordul elő, ami nem is baj: aki jót akar magának, IPS-t vagy OLED-et választ. Elmondjuk, mi a különbség a kettő között, és melyiket érdemes előnyben részesíteni attól függően, játékra vagy munkára használnánk-e.
Miért az IPS?
A folyadékkristályos, háttérvilágításos IPS technológia egyik legnagyobb előnye a színhűség, ezért a tartalomgyártók, a grafikusok, fotósok, videósok számára ez lehet a legideálisabb. Nem kell beégéstől tartani, erősebb fénnyel tudnak világítani, és a betekintési szög is szélesebb, nem kell szemből néznünk, hogy mindent úgy lássunk, ahogy annak meg kell jelennie.
Ezekhez az alapokhoz a profiknak szánt monitorok esetében további olyan megoldások társulnak, amik a precíz munkavégzést könnyítik meg. Az ASUS ProArt PA329CRV például egy 32"-es, 4K UHD felbontású monitor, ami a DCI-P3 színskála 98%-át, az sRGB 100%-át képes megjeleníteni, gyárilag kalibrált (Calman Verified), ∆E < 2 a színhelyessége, és VESA DisplayHDR 400 tanúsítvánnyal is rendelkezik, így a legfényesebb fehéreket és legsötétebb feketéket tudja megjeleníteni. Az egyes színskálákhoz külön, előre beállított profilok tartoznak, hogy még pontosabban alkothassunk. Hasonlóan profi az ASUS ProArt PA278QV is, ami 27"-es, WQHD (2560x1440) felbontású, és az sRGB, valamint a Rec. 709 színskálákat 100%-ban képes megjeleníteni. Mindkettő esetében figyelt arra a gyártó, hogy a sokféleképp állítható állvánnyal, illetve a szemkímélő üzemmóddal hosszútávon is kényelmesen használhatók legyenek.
Mikor legyen inkább OLED?
Az OLED technológiával egyre több készülékben találkozhatunk, jelenleg ez a legfejlettebb és legnépszerűbb, és bár a mini-LED is egyre nagyobb teret nyer, az ezt használó eszközök még drágák, a váltás pedig nem sürgős. Az OLED kijelzők leginkább azoknak lesznek megfelelőek, akik játékra, kikapcsolódásra keresnek monitort. Ezek gyors válaszidőt, magas képfrissítési sebességet tudnak nyújtani, amik a játékok esetében kiemelten fontosak. A színhűséggel jellemzően itt sincs probléma, ahogy a fényerővel sem: az ASUS ROG Swift OLED PG27AQDM például egy olyan 26,5"-es QHD monitor, ami 2560x1440-es felbontás mellett kínál 240 Hz-es képfrissítési sebességet és 0,03 ms-os válaszidőt, akár 1000 nites fényerőt, és a DCI-P3 színtér 99%-os megjelenítését és ∆E < 2 színhelyességet.
Ennek nagyobb testvére már szinte tévé: a 41,5"-es ASUS ROG Swift OLED PG42UQ természetesen 4K felbontást kínál, 138 Hz-es képfrissítési sebességgel, 0,1 ms-os válaszidővel, a DCI-P3 színtér 98%-os megjelenítéssel és ∆E < 2 színeltéréssel. Aki kifejezetten e-sportra keres, annak a minél nagyobb képfrissítési sebesség lesz ideális, míg a konzolos játékosok egy 120 Hz-essel is beérik, nekik a 4K felbontás és a HDMI 2.1-támogatás lesz fontosabb.
Munkára tehát inkább IPS, gamingre inkább OLED. Méret és felbontás tekintetében sok múlik azon, hogy mit enged meg a keretünk, de ha évekig nem tervezünk monitort cserélni (márpedig a kijelzőket nem szokás egy-két év múlva újítani), érdemes elmenni a felső határig.