A tendereken induló cégek a világ minden táján szeretik túláraznia az állami beruházásokat, a megbízás elnyerése után pedig ott spórolnak pluszban, ahol csak tudnak. Persze nem mindegy, hogy pontosan milyen jellegű munkáról van szó, ettől függetlenül sikerülhet még tisztességesen kivitelezni.
A Geek.com beszámolója szerint 2011-ben a Computer Sciences Corporation (CSC) nevű cég elnyert egy 618 millió dolláros megbízást az amerikai védelmi minisztériumtól, amely keretében a Defense Information Systems Agency (DISA) nevű szervezet számítógépes rendszeréhez kellett új szoftveres modulokat fejlesztenie. A kérdéses ügynökség harcászati támogatást nyújt az amerikai fegyveres erőknek, továbbá információkkal látja el az USA elnökét, alelnökét és védelmi miniszterét.
A probléma ott kezdődött, hogy a CSC nem volt képes a saját erejéből elvégezni a munkát, így bevonta alvállalkozóként a Netcracker nevű céget. Utóbbi úgy döntött, hogy spórolási célból oroszoknak adja ki a munkát, noha ezt a szerződés értelmében nem is tehette volna meg. Az orosz programozók által írt kódoknak köszönhetően számos kártevőt sikerült feltelepíteni a DISA számítógépes rendszerébe, bár az nem tisztázott, hogy a kóderek szándékosan építettek-e hátsó kapukat a szoftverekbe.
A CSC és Netcracker most ugyan belegyeztek 12,75 millió dollár bírság kifizetésébe, ám formálisan semmiféle felelősséget nem voltak hajlandóak vállalni az ügyben, és ez így is marad. Pedig a körülményeket figyelembe véve még az sem lenne meglepő, ha a cégek - vagy legalábbis a Netcracker - néhány munkatársát hazaárulás vádjával bíróság elé állítanák.
(Nyitókép: Patrickneil / Wikipedia)