Néhány hete a Samsung mindenki számára váratlan üzleti manővert téve bejelentette, hogy 8 milliárd dolláros áron fel kívánja vásárolni az elsősorban hangeszközeiről ismert Harmant. A dél-koreai gyártó messze legnagyobbnak ígérkező akvizíciója egyelőre nincs kőbe vésve, az idei első negyedévben még a Harman részvényeseinek is meg kell szavazniuk az eladást.
A Samsung ajánlata első blikkre teljesen rendben lévőnek tűnt, hiszen részvényenként 112 dolláros vételi árban egyeztek meg a felek, amely az üzlet bejelentésének napján 27 százalékkal volt magasabb az értékpapírok tőzsdei árfolyamánál, míg a novemberi átlaghoz képest 37 százalék pluszt jelentett. A bejelentés hatására viszont tartósan 110 dollár környékére emelkedett a részvényárfolyam, így befektetők egy csoportja még a részvényesi szavazás előtt, bíróságon próbálja meg blokkolni az üzletet. A Harman ügyvezető igazgatóját és igazgatótanácsát nevezték meg alperesként.
A részvényesek szerint az üzletet le kell fújni: egyrészt a részvényenkénti 112 dolláros vételi ár túlságosan alacsony a Harman piaci értékéhez képest, másrészt pedig az alperesek nem pazarolták arra az idejüket, hogy megpróbáljanak rivális felvásárlási ajánlatokat felhajtani, ezzel árversenyre kényszerítve az akvizíció iránt érdeklődő vállalatokat.
A hírek szerint időközben a Samsungnál is problémássá vált az üzlet. A dél-koreai ügyészség jelenleg korrupciós vádak miatt letartóztatási parancsot próbál szerezni a Lee Jae-yong ellen, és az állítólagos aggodalmak szerint a Harman felvásárlásával kapcsolatos egyes részletek kiderülése rossz fényt vethetne a Samsung-birodalom nagyfőnökére.
(Forrás: KitGuru, Engadget,Yonhap News | Nyitókép: Sam Levin)