A világ hatodik legnézettebb weboldala, a néha gyönyörű átveréseket és hamis infókat tartalmazó Wikipédia angol nyelvű verziója több, mint négymillió cikkel rendelkezik, melyek összolvasottságának négy százalékát mindössze 25 szócikk adja – derült ki két Wiki-felhasználó három éven át tartó kutatásából.
A legfelkapottabb szócikkek 2010 január 1. óta vezetett listájában jókora meglepetések is vannak: hatodik helyen áll például Justin Bieber, a hetediken a Glee című sorozat, míg a nyolcadikon a Sex. A zenészek krémje is képviselteti itt magát: hatodik helyen Justin Bieber, a tizediken Lady Gaga, egy hellyel hátrébb pedig Eminem szerepel.
Az egy óra alatti legtöbb megtekintés a DOS-támadások és egy gépről rövid időn belül érkező több látogatások száma nélkül is elég érdekes. Az első nyolcból öt helyen halálhír miatti nézettségnövekedés szerepel: Whitney Houston (1.), Amy Winehouse (2.), Steve Jobs (3.), Oszama bin Laden (5.) és Ryan Dunn (7.) Wikipédia lapja ebben a kategóriában 145-425 megtekintést ért el. Másodpercenként. Vonjuk le magunknak a kellő következtetést.
A hirtelen kiugró adatok fő indoka tehát a halálhír, vagy valamiféle kulturális esemény – a Super Bowl félidejében adott The Who-koncert után a zenekar szócikke például 567905 kattintást szedett össze egy óra alatt. (157,8/sec) Más magyarázat lehet a gyakran megváltozó Google logók tárgya. Gábor Dénes 110. születésnapján például az oldala az átlagos napi 140 megtekintést két és fél másodperc (!) alatt érte el. Indok továbbá a másodképernyő elve, (az épp felkapott tévécsatornán futó sorozat, vagy film oldala ugrik meg) vagy épp a Reddit-effektus, mikor a Redditre belinkelt Wiki-lapokra ugranak az emberek. Vannak persze ideiglenes mintázatok is, melyek egy ünnephez (húsvét, karácsony, a függetlenség napja…) köthetők. Az emberek érdeklődése tehát egyértelműen befolyásolható, televízióhoz, vagy épp aktuális történésekhez köthetők.