Az NVIDIA G-Sync nem frissen bejelentett technológia, mégis most kezd izgalmassá válni, hiszen már elegendő videokártya támogatja és a monitorokból is sokkal nagyobb a választék, mint mikor a technológiát útjára bocsájtotta az NVIDIA.
G-Sync
A speciális monitorfrissítést elsőként az NVIDIA ültette át valós, bárki által elérhető technológiává, és mivel az NVIDIA-tól érkezett, sejthető, hogy nem az Office alatt nyújt jobb felhasználói élményt, hanem kifejezetten a játékosoknak kedvez. A G-Sync a képkocka-szétesésre és a szaggatásokra kínál megoldást.
A probléma forrása, hogy a különböző játékmotorokat eltérő sebességgel képes futtatni a sokféle videokártya, vagyis az egyes képkockák elkészítése mindig eltérő időt vesz igénybe. A monitorok azonban kötött frissítési rátával dolgoznak, ami a mai modellek túlnyomó többségénél 60 Hz, így két lehetőség marad, melyek között a V-Sync opcióval válthatunk. Bekapcsolt V-Sync mellett a GPU kényszerítve lesz arra, hogy csakis akkor küldjön képkockát a monitornak, amikor képfrissítés van – ez a gyorsabb mozgásoknál zavaró szaggatást, és egyébként is lassabb futást hoz magával. Azzal sem oldjuk meg a problémát, ha kikapcsoljuk a V-Sync-et, vagyis vertikális szinkronizálást, ugyanis így a videokártya által elkészített kép és a monitor képének frissítése nem szinkronizált, vagyis a kép szétcsúszik, sokszor horizontálisan vágva két képkockát is láthatunk a képen, ami nagyban lerontja a látványt.
A megoldás az adaptív V-Sync, vagy ahogy az NVIDIA a saját, javított változatát nevezi, G-Sync. Itt egy külön modul kerül a videokártyára és a monitorba is, melyek szinkronizálják a képfrissítés frekvenciáját a renderelés sebességéhez. Ezzel megoldható, hogy pontosan akkor frissítsen a monitor, amikor a videokártya elkészül egy-egy képkockával. Ezáltal nem akadozik a kép és nem is esik szét a grafika. Ugyan leírva nem túl izgalmas mindez, de aki egyszer leül egy G-Sync-es gép elé játszani, rögtön megkedveli a sokkal szebb látványt.
Acer XB270HAbprz
Az Acer ügyesen ráérzett, mely modelleknél érdemes a G-Sync modult alkalmazni. Kezdjük mindjárt azzal, amelyik szerintünk ma a legjobb választás. Az XB270HAbprz-nél elsőre furcsán hangzik, de 27 colos létére „csak” Full HD felbontású. Ez azért különösen fontos, mert így a natív felbontás megtartásával is könnyedén elérhetünk nagyon magas képkocka ismétlési sebességet, ahol pedig nagyon jól fog jönni a G-Sync technológia. Ehhez a monitorhoz ideális egy GeForce GTX 970, amellyel teljesen kihajthatjuk a monitort. Természetesen az Acer nem csupán arra figyelt, hogy a G-Sync nyáklap ott legyen a monitorban, az input lagot is leszorította és a dizájnnál is igyekezett elszakadni az irodai stílustól. Ez sikerült is neki, bár túl sok extra funkciót ne várjunk, ellenben a TN-paneles kijelzőnél adott a 144 Hz, a 300 cd/m2 fényerő és az 1 ms-os GTG válaszidő is. Extraként hangszórót is rejtettek a monitorba.
Ár: 186 900 Ft
Acer XB280HKbprz
220 ezer forintért egy nagyot ugrunk előre, méghozzá a manapság oly felkapott 4K világába. Itt az Acer mutatott be elsőként G-Sync modullal szerelt monitort, méghozzá a 28 colos XB280HK-t. Itt egy 4K felbontású TN-panellel találkozunk, melyet DisplayPort 1.2-n akár 60 Hz-en is meghajthatunk. Sajnos ebben a felbontásban a 144 Hz még nem érhető el, de talán éppen emiatt olyan fontos, hogy a monitor és a videokártya tökéletesen össze legyenek hangolva, így sem képhiba, sem pedig röcögés nem lesz játék közben. Amire oda kell figyelnünk, az a megfelelő 3D teljesítmény: a modern játékokhoz ebben a felbontásban már akár egy SLI kiépítés sem túlzás, feltéve, hogy magas részletességi beállításokkal szeretnénk játszani.
Ár: 220 000 Ft
A jövő - XB270HU
Az Acer gyárában már javában készül a harmadik G-Sync modell is, méghozzá az XB270HU, amely örökli az XB270HA dizájnját, azonban a full HD panel helyett már WQHD kerül bele, így az, aki a felbontás miatt fanyalgott, immáron elégedett lesz, hiszen 27 colon a 2560×1440 ideális egy monitornál. Sajnos a továbbra is TN-panelre épülő monitor árát még nem tudjuk, de a 144 Hz és az 1 ms marad, a fényerő pedig 350 cd/m2-re ugrik fel.
A G-Sync ma már számtalan monitorban elérhető és azt is megtanulták a felhasználók, hogy megfelelő GeForce videokártya szükséges hozzá. Ha valaki nem tud vagy nem akar 200-300 ezer Forintot áldozni új gamer monitorára, de nem is szívesen mondana le a G-Sync-ről,