Nagyjából két évvel ezelőtt bukkant fel elsőként a Valve VR-megoldása. A kezdeti prototípus még meglehetősen pontatlan volt, ráadásul a beállítása sem volt éppen egyszerű, ám a SteamVR az elmúlt idő alatt rengeteget finomodott, és a HTC-nek köszönhetően napjaink legjobb virtuálisvalóság-eszköze került piacra. Egyben az egyik legdrágábbként is; a Vive a közvetlen konkurenseihez (Oculus Rift és a leendő PlayStation VR) képest nagyobb beruházást igényel, cserébe a headset mellett két kontrollert és két darab külső tájolóegységet is kínál (Steam VR Base), amelyek tényleg megérik a pénzüket.
Szabad a mozgás
Míg a riválisok mindössze egy kamerával figyelik a felhasználót, addig a HTC két szenzort vet be, hogy 360 fokban tudja megfigyelni a headset viselőjét. E tulajdonságnak köszönhetően szobánkat virtuális térré alakíthatjuk, és az applikációk futtatása közben szabadon mozoghatunk a rendelkezésünkre álló térben. Ha pedig valamilyen tárgyat vagy falat megközelítünk, arról felvillanó sárga segédvonalak figyelmeztetnek, így félelem nélkül barangolhatunk.
A helymeghatározást a két tájolóegység segíti, amelyek szenzoraikkal folyamatosan nyomon követnek minket és a körülöttünk lévő tárgyakat (például vázákat), illetve a vezérlőkkel a beállítás során virtuálisan körbe is rajzolhatjuk a szobát, kijelölve azt a területet, amelyen belül mozogni szeretnénk. E módszerrel például a lépcső okozta veszélyt is kivédhetjük.
Természetesen ne higgyük azt, hogy métereket fogunk majd megtenni, egyrészt a PC-nkhez csatlakozó vastag kábelek hossza kijelöli határainkat, másrészt a specifikációk alapján virtuális játszóterünk maximum 4×4 méteres lehet (ami jelentősen jobb az Oculus körülbelül 1,5×3 méteres értékénél). Sajnos kell is a hely a Vive-nak, néhány játék megköveteli a 3×3 méteres teret, tehát nem feltétlenül kisebb szobákra tervezték a szettet.
Ecset, kard, elemlámpa
A neves riválishoz képest szinte alig találunk eltérést a legfontosabb specifikációkat tekintve: az Oculus Rift és a HTC Vive egyaránt 2160×1200 pixeles OLED megjelenítőt használ, mindkettő 90 Hz-es képfrissítéssel és 110 fokos látószöggel rendelkezik, ráadásul még a csatlakozók és a gépigény szintjén is nagyjából megegyeznek a specifikációk.
Azaz a HTC és a Valve közös gyermeke is megkövetel legalább egy GeForce GTX 970 vagy Radeon R9 290 videokártyát, ami önmagában 100 ezer forintba kerül. A két termék között a fő különbséget az irányítás jelenti, a HTC olyan mozgásvezérlő technológiát tett le az asztalra, amiről az Oculus-hívők csak álmodhatnak. A kontrollerjeibe több tucatnyi szenzor került, és a két rúdszerű vezérlő szabadon programozható, egy programon belül bármelyik lehet egy kard nyele, egy pisztoly markolata, egy elemlámpa vagy éppen egy ecset.
A vezérlők a legfinomabb mozgást is érzékelik, így a virtuális valóságban úgy szorítottunk rá egy bögrére, mintha az tényleg létezne. Az illúzió szinte tökéletes. Érdemes például megnézni az exkluzív videobemutatónkat, ahol elsőként láthatod a magyar Leopoly jelenleg még fejlesztés alatt álló 3D tervező alkalmazását, amellyel úgy formázhatod a testeket, mintha a valóságban gyurmáznál. A szobrászkodás természetes, nem is értjük, hogy eddig miért használtunk egeret és billentyűzetet.
Szerencsére a megfelelő tartalomkínálatról is gondoskodott a Valve, ennek köszönhetően az indulás pillanatában több mint harminc alkalmazás volt letölthető a Steam áruházából, ami pont elegendő az induláshoz. Persze messze nem tökéletes a Vive. A Steam Big Picture felületének alkalmazását például elhibázott lépésnek tartjuk, túlbonyolítja a termék menüjét, ráadásul még gyakran találkozhatunk apró bugokkal, valamint hosszú távon kényelmetlen lehet a headset viselése. Ezektől az apróságoktól eltekintve nem kérdés, hogy a HTC Vive jelenleg a legjobb virtuálisvalóság-megoldás a piacon, ami világosan megmutatja a követendő utat. Várjuk a követőket.
Érdekel a virtuális valóság? Ajánljuk a hamarosan megjelenő júniusi lapszámunkat, amelyben bemutatjuk a legfontosabb AR, VR és mixelt valóság technológiákat, a legjobb applikációkat, valamint több VR-ready konfigurációt is összeállítunk. Péntektől megtalálod az újságárusoknál!