A Stanfordi Egyetem kutatói bebizonyították, hogy a széklet jóval nagyobb értéket képvisel, mint gondolnánk. A tudósokatrégóta foglalkoztatja az exkrementum - megújuló - energiaforrásként való hasznosítása, ám ezen a téren eddig még senkinek sem sikerült valódi áttörést elérnie.
A helyzet hamarosan megváltozhat, hiszen a neves felsőoktatási intézmény kutatói által készített új generátor a becslések szerint a szennyvízből maximálisan kinyerhető energia 30 százalékát képes hasznosítani, azaz hatékonyságra az átlagos napelemek szintjén van.
A szennyvízből elektrogén mikrobák segítségével nyerik ki az áramot: ezek elektromos potenciált létrehozva lebontják az alapanyag szénalapú elemeit, a keletkezett elektronokat pedig az ezüst-oxidból készült pozitív elektródára továbbítják. Az ezüst-oxid ettől ezüstté válik, az elektronok pedig tárolhatóvá válnak. A pozitív elektróda eltávolításával az elektronok ismét kilökődnek, az elektróda pedig újból ezüst-oxid lesz. A fenti képen látható prototípus esetében az elektróda feltöltéséhez körülbelül egy napra van szükség.
A kutatók szerint az áttörés ellenére az új, széklettel működő erőművek megjelenésére egy darabig még nem számíthatunk, hiszen az elektróda ezüst komponense miatt ezek felállítása rendkívül költséges lenne - de persze már dolgoznak a találmány praktikus problémáinak elhárításán.