A NASA csütörtökön jelentette be, hogy a Kepler űrtávcső segítségével olyan exobolygót fedeztek fel, amely valamennyi eddig talált „földszerű” planétánál jobban hasonlít a szülőbolygónkra. A nagyjából 500 fényévre, a Hattyú csillagképben tanányzó Kepler 186f szinte pontosan akkora, mint a Föld, és napja lakhatósági zónájában található. Megvan az esélye annak, hogy folyékony víz legyen a felszínén, ami alapvető feltétele az élet kifejlődésének és fennmaradásának.
Az űrkutatási hivatal csillagászai az elmúlt években számos ilyen-olyan szempontból hasonló bolygót fedeztek fel a Naprendszeren kívül, de ezek általában vagy túl közel keringenek a napjukhoz – és így nagyon melegek –, vagy túl nagyok. A Kepler 186f mérete viszont alig 10 %-kal haladja meg a Földét, és mivel 130 nap alatt kerüli meg M-típusú, a miénknél valamivel hidegebb napját, a számítások szerint éppen elegendő energiát is kap attól.
A tudósok feltételezik, hogy a Kepler 186f a Földhöz hasonlóan sziklás bolygó. Victoria Meadows, a Virtual Planetary Laboratory vezető kutatója hangsúlyozta, arra egyelőre nem találtak bizonyítékot, hogy az égitestnek, amelyet „a Föld unokatestvérének” nevezett, légköre is lenne.