Vajon jó buli lehet elutazni a Marsra annak tudatában, hogy soha többé nem térhetünk vissza a Földre, nem láthatjuk a napfelkeltét és a naplementét, nem úszhatunk a tengerben, nem mászhatjuk meg a havas hegycsúcsokat, vagy éppen nem érezhetjük, amint egy V8-as izomautó meglódul alattunk? Nem hallunk többé madárdalt, nem ülünk a fa hűvösében, és nem szidjuk a szomszédot, amiért vasárnap reggel nekiesik egy sarokcsiszolóval valami hatalmas vasdarabnak. A Mars One küldetés pontosan a visszatérés kizárásának lehetőségét kínálja, mégis rengetegen voltak, akik úgy gondolták, hogy nekik ott a helyük, az űrben.
A jelentkezők 200.000 fős induló létszáma a gizmag szerint mostanra azonban jócskán lecsökkent, igaz, most már inkább jelölteknek nevezhetjük őket, hiszen a rostán fennmaradt 1058 embernek jelentősen megnőtt az esélye, hogy a végső, maroknyi csapatba kerüljön, bár odáig sokkal nehezebb lesz eljutni, mint a mostani selejtezőig. Az utazást kínáló nonprofit szervezet szerint 2014-ben további selejtezőre fog sor kerülni, de nem nehéz kitalálni, hogy a későbbiekben is lesz még néhány kör, miközben egyre kevesebben maradnak versenyben addig, míg - a tervek szerint - 2025-ben elindul a végleges csapat (csak oda) a Vörös Bolygóra.
Dr. Samuel Johnson véleménye szerint első látásra olyan lehet az egész, mint a sci-fik börtönhajói, ahol az emberek be vannak zárva, miközben annak is megvan az esélye, hogy egy robbanás formájában vízgőzzé (vagy valami mássá) váljanak, de a kaland így is sokakat vonz, bár az nem biztos, hogy mindenki felfogja ennek véglegességét. A mostani, 200.000-ről 1058-ra történő szűkítésnél elsődleges szempontok között szerepelt az egészség, a pszichológiai és az érzelmi stabilitás (mégsem kellene egy pszichopatát vinni az űrbe, összezárva a többiekkel), a rugalmasság, az alkalmazkodóképesség, a kíváncsiság, az egymásban való megbízás képessége, a kreativitás és a találékonyság. Bas Lansdorp, a Mars One egyik alapítója úgy nyilatkozott, hogy "nagyon hálásak vagyunk azoknak, akik jelentkeztek és lenyűgöz minket a számuk. Az igazi kihívás azonban kiválogatni a 200.000 emberből azokat, akikről feltételezzük, hogy fizikálisan és mentálisan is alkalmasak arra, hogy a marsi nagyköveteink legyenek és felfogják a küldetés komolyságát, nem pedig csak komolytalankodnak". Norbert Kraft, a küldetés tisztifőorvosa és a 2013-as NASA Group Achievement Award díjazottja szerint a kiválasztás következő fázisa már sokkal szigorúbb lesz, bár itt már beleszólnak a médiavállalatok is, hiszen nekik is komoly szerepük lesz a projektben.
"A 2014-es és 2015-ös kiválasztási szakaszokban többek között komoly szimulációkat és csapatmunkára alapuló feladatokat fognak tartalmazni, miközben a tesztek fókuszában a fizikai és érzelmi képességeket vizsgáljuk. Megpróbáljuk megérteni, hogy mi motiválja a jelöltjeinket és megértik-e, hogy ez egy hatalmas ugrás az emberiségnek. Ez az, amiért olyan izgalmas a Mars One, melynek részét képezik a pályázok és a közösségünk", mondta Kraft.
Az utazásra 2012. áprilisától lehetett jelentkezni és két hét alatt rögvest 78.000 vállalkozó kedvű személy tette fel a kezét, míg 2013. augusztusában 200.000-rel zárták a procedúrát, ami ugyan messze nem éri el a félmilliót, de így is tekintélyes létszám.