A Michigani Egyetem tudósai olyan anyagot fejlesztettek ki, amely fény hatására képes megváltoztatni a formáját. A technológia alapjául olyan „fényérzékeny” kristályok szolgálnak, amelyek a hullámhossz változásaira reagálva különféle alakzatokba rendeződnek. A The Verge szerint az új anyag lehetővé teheti a jövő alakváltó kijelzőinek kifejlesztését.
A kristályok egy félvezető lappal bélelt tartályban lebegnek. A lap átlátszó indium-ón-oxidból készült, ezt az anyagot régóta használják a kijelzők és képernyők gyártásában. Maguk a kristályok kémiai összetételüket tekintve lényegében megegyeznek azokkal, amelyeket a latexfestékben is megtalálhatunk. Ha megvilágítjuk az anyagot, negatív és pozitív töltések keletkeznek a felületén, minek hatására meghatározott formákba állnak össze.
A kutatók egy kísérlet során „M” alakú fényfoltot vetítettek a különleges anyagra: a kristályok szempillantás alatt lemásolták a betűt. Michael Solomon, aki az egyetem munkatársaként maga is részt vett a technológia kifejlesztésében, a Popular Science-nek nyilatkozva azt mondta, a megoldás legnagyobb előnye az, hogy az anyag bármikor rugalmasan újrarendezhető. Egy kérdésre válaszolva úgy vélekedett, idővel akár aktív, a környezetbe tökéletesen beleolvadó terepruhák és álcák kifejlesztésére is alkalmas lehet.