A lítium-ion-akkumlátorok élettartama és teljesítménye azért erősen limitált, mert a töltés tárolására használt ionok miatt rengeteg potenciális energia veszik el. A stanfordi kutatók most egy olyan technológiával álltak el, amelynek köszönhetően sokkal effektívebben használhatják a lítiumot, ezzel könnyedén megduplázva az eszközök üzemidejét.
A kutatók nanoszkópikus méretű szén-pajzsokat használnak, így tartják kordában az egyébként meglehetősen instabil anyagot. Az eredmények magukért beszélnek: az új akkumlátorok tovább bírják egy töltéssel, lassabban csökken a hatásfokuk, ráadásul jóval biztonságosabbak is. Bár a fejlesztés még jó ideig eltarthat, a kutatók egyelőre nagyon bizakodóak.
A kutatást vezető Steve Chu - aki egyébként az Egyesült Államok energetikai minisztere is volt korábban - elmondta, az ilyen fejlett lítium cellás akkumlátorokkal szerelt telefonok üzemideje könnyen két-háromszorosára nőhet. Emellett az elektromos autók gyártásában is hasznosíthatják a technológiát, hiszen olcsó előállítási költség mellett lehetnek képesek viszonylag nagy távolságok megtételére. Néhány éven belül tehát elképzelhető, hogy nem kell majd napi szinten töltenünk kedvenc eszközeinket.