A HDMI 2.0a a legfrissebb verziója annak a szabványnak, amellyel a legtöbbször találkozunk az otthoni televízió környékén: általában ezzel kötünk össze mindent, ami a szórakozással kapcsolatos. Bár ez a mostani csak egy apróbb frissítés, a jövőre nézve nagyon jelentős lehet.
Először is azt kell leszögezni, hogy ezúttal sem maga a kábel változott meg, tehát az új szabvánnyal tökéletesen együttműködik minden jelenlegi kábel is. A változtatások ezúttal is inkább az eszközökben (televíziók, lejátszók) található lapkákat érintették, a kábelé csak a közvetítőszerep maradt; emellett az is mindegy, hogy 4K-s, HD-s, normál vagy éppen HDR-es tartalom megy át rajta.
Mi változott?
A frissítés igazából most a HDR tartalmakra koncentrált. Ezt a típusú HDR-t nem szabad összekeverni azzal, amit a fotózásnál használunk. A tévézésben a HDR élethűbb képet ígér, hiszen a fehérek világosabbak, a feketék sötétebbek lesznek - mindehhez viszont alapfeltétel a kompatibilis tévé, lejátszó és tartalom is.
A HDMI Forum hivatalos közlése szerint a specifikáció már lehetővé teszi a HDR-es formátumok átvitelét, amelyek javított képminőséget garantálnak azzal, hogy egyidejűleg teszik lehetővé a nagyobb részletességet a sötétebb és a világosabb részeknél.
Tulajdonképpen a változtatás arra vonatkozik, hogy miként legyenek kezelve a HDR-es metaadatok. Ezek az információk egy külön réteget alkotnak a videón, és ez alapján dönti el a HDR-képes kijelző, hogy miként lehet a legjobb szín- és kontraszttartományt használni a videóhoz. A közelgő 4K-s Blu-ray-lejátszók tehát a sötét jeleneteknél már képesek megmondani a kompatibilis tévének, hogy miként rendereljék a jelenetet HDR-es köntösben.
A streamelésnél annyi lesz a különbség, hogy mivel nincs HDMI, ezért a kommunikáció közvetlenül az internetes szolgáltatás és a tévé között zajlik - ehhez pedig általában HEVC vagy VP9 tömörítést használnak a 4K-s anyagoknál.
Mit jelent ez a gyakorlatban?
Az első dolog, amit tudni kell, hogy a HDMI 2.0a csak azoknál a tévéknél jön szóba, amelyek újak, 2015-ös modellek, és prémium kategóriásak. Kizárólag ezek képesek fogadni és megjeleníteni a HDR-es tartalmakat, ugyanis a legtöbb idei sima és 4K-s tévé (sok nagyon drága sem) nem tud elboldogulni a HDR-rel.
Mi támogatja a HDR?-t A Samsung SUHD szériája mellett a Sony legdrágább XBR modelljei, illetve a Panasonic CX850 is. Természetesen ezek között is vannak olyanok, amelyek csak későbbi szoftverfrissítéssel kezelik majd az effajta tartalmakat. Az mindenesetre biztos, hogy aki méregdrága tévét vesz, annak a HDMI kábelért már nem kell vagyonokat kifizetnie: az olcsó ugyanúgy viszi majd a HDR-es tartalmakat.
Nektek milyen tévétek van most?