Legutóbb már kitértünk rá, hogy napjainkban nem olyan könnyű kiválasztani a megfelelő okostelefont, ha nincs keret a mezőny legjobbjaira, esetleg mást szeretnénk. A kiélezett verseny miatt olyan hangzatos kifejezésekkel és specifikációkkal bombáznak minket, amelyeknek nem olyan nehéz bedőlni. A processzor és a kamera mellett a kijelző és a memória is érdekes téma.
1080p-s, 2K-s és 4K-s kijelzők
Amikor az okostelefonok kijelzője végre 720p-s felbontású lett, akkor látványos különbségnek és javulásnak örülhettünk. Feltűnő volt a full HD-s felbontás is, de annyira már nem látványos. A 2K-s és a 4K-s panelek még lenyűgözőbb képsűrűséget ígérnek, azonban azt kell mondani, hogy egy 5 hüvelykes készüléknél normál használati távolságból ez már nem feltétlen szükséges, a pixeleket már 1080p-nél sem látjuk.
Az Apple miután elérte a 300 ppi-s képsűrűséget, Retina kijelzőnek kezdte hívni a képernyőit - mostanra pedig a piac 400 és 500 ppi-nél is nagyobb értékekkel játszik. A Samsung a Galaxy S6-nál például Quad HD-s, vagyis 2K-s, 2560 x 1440-es felbontást használ. Bár a képpontokat még nagyítóval sem lehet észrevenni, azt azért hozzá kell tenni, hogy egy ilyen panel mindenképp többet fogyaszt egy 1080p-s kiadásnál, optimalizálások és nagyobb akku ide vagy oda. Ezzel nem beszélnénk le senkit a 2K-s és 4K-s panelekről, de a vásárláskor ezt is figyelembe kell venni, és persze azt, hogy egy rosszul optimalizált készüléknél ez égető probléma lehet.
Mennyit számít a RAM?
A RAM mennyisége egyértelműen fontos tényező, de itt is van némi trükk a háttérben. A Galaxy S6 például 3 GB RAM-ot használ, ami dicséretes, és egyben arra engedne következtetni, hogy messze túlszárnyalja az 1 GB RAM-mal dolgozó iPhone 6-ot multitaskingban.
A helyzet a valóságban más, ugyanis az Android operációs rendszer jóval több memóriát igényel a gördülékeny működéshez. Egy 1 GB RAM-mal operáló modern androidos készülék használata sokszor nyögvenyelős, az appok újratöltenek, a játékok akadozhatnak - a task killerek pedig ugyanilyen jelenségeket idéznek elő.
Az iOS ilyen téren sokkal jobban van optimalizálva, amit remekül mutat, hogy az iPhone 6 kiválóan elvan 1 GB memóriával is, legyen szó bármilyen multitaskingról vagy játékról. A felhasználói élmény alapján senki nem tudná megmondani, melyikben van több RAM.
A reklámokkal mindig az a feladata a marketingeseknek, hogy elhitessék velünk, az ő termékük a legjobb a piacon, és pont arra van szükségünk. Mivel az emberek nem egyformák, már csak ezért is megéri saját kutatásokat végezni a választás előtt. Lehet, hogy valakinek az egyszerű kezelőfelület és a nagy kijelző számít, más pedig kisebb képernyőt és hosszabb üzemidőt szeretne.
Ti mi alapján szoktatok okostelefont választani?