Hirdetés

Így vesznek rá, hogy megvegyél egy okostelefont - első rész



|

Nyolcmagos processzor, 20 megapixeles kamera - meggyőzött? Minket nem.

Hirdetés

Az okostelefonok rohamosan fejlődő világában egyre nagyobb rajtunk a nyomás, hogy a legújabb, legerősebb, legtrendibb készülékkel jelenjünk meg a többiek előtt. Amikor állandóan azt halljuk, hogy nyolcmagos processzor, 20 megapixeles kamerával és 3 GB RAM-mal, akkor akaratlanul is elgondolkozunk, nem lenne itt az ideje egy új készüléknek? Elvégre mindez arra utal, hogy valami gyorsat és nagyon jót kapunk. 

Hirdetés

A hirdetők és a hardvergyártók egyaránt szeretik teletömni olyan elemekkel a specifikációk listáját (főleg a kevésbé ismert androidos márkák), amelyek hatására az eszköz ellenállhatatlannak tűnik. Valóban az? Megmutatjuk mikkel próbálnak meg rászedni a leggyakrabban. 

 

Papíron egy ilyen is elképesztően erős

 

Kétmagos, négymagos, nyolcmagos...

Egyre gyakrabban találkozunk 64 bites és/vagy nyolcmagos mobilprocesszorokkal. Ennyiből azt hihetnénk, hogy a telefon messze lepipálja az asztali gépünket is. Mit kell tudni minderről?

Egy nyolcmagos processzor a gyakorlatban még akkor sem feltétlen jobb, ha papíron tényleg többet tud egy négymagostól. A készülék teljesítményének a növeléséhez ugyanis a szoftvereknek is optimalizálva kell lenniük ahhoz, hogy kezeljék ezt a sok magot. A legtöbb ma letölthető alkalmazás még a kétmagos processzorokat sem képes teljes mértékben kihasználni, érthető tehát, hogy a négy- és nyolcmagosokat még kevesebb hajtja ki igazán. A játékoknál már jóval érezhetőbb a különbség, de azoknál sem lehet csak a magok számára alapozni - a GPU típusa és ereje itt többet jelent. 

A magok száma mellett az architektúra sem mindegy, ugyanis egy új és erős kétmagos chip könnyedén lever bármilyen régebbi nyolcmagosat. És a nyolcmagos Qualcomm Snapdragon 810 sem ver száz kört az Apple kétmagos A8-as SoC-jére, főleg a mindennapi használat során. 

 

Hány mag az elég?

 

Több megapixel, jobb kép?

Sajnos az évek során sokan hitték el, hogy a több megapixel jobb képeket is jelent. Ez nem mindig van így, bármennyire is próbálják a reklámokban elhitetni velünk. Tekintsünk el a gyenge, kevésbé ismert nevű gyártóktól. Ha a jól ismert HTC-t vesszük például, akkor a jelenlegi One M9-es zászlóshajónak 20 megapixeles UltraPixel hátlapi kamerája van. A számadat és a reklámok alapján azt várnánk, hogy mindent leverjen a piacon. Miközben tény, hogy nem rossz fényképező került bele, addig a több megapixel ellenére nem tud felülkerekedni a 16 megapixeles Samsung Galaxy S6 és a 8 megapixeles iPhone 6 és iPhone 6 Plus kameráin sem. 

Egy jó képhez kell valamennyi megapixel, viszont egy bizonyos fok után sokkal többet számít a szenzor mérete és a kamera többi tulajdonsága. 

 

Jó, de a mezőnyt nem verte le

 

Cikkünk következő részében újabb becsapós témakörökre térünk ki. 

Ti mi alapján választottatok okostelefont? 

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.