Okostelefonodon pihenő adataid jelentős részét valószínűleg az évek során felhalmozódott képek és videók teszik ki, a gyűjtemény pedig akár napi rendszerességgel gyarapodhat további felvételekkel. A nyers képeket és videókat azonban nem muszáj azonnal megosztanod ismerősökkel és ismeretlenekkel, mert némi utómunkával pontosan olyanná varázsolhatod őket, hogy maximálisan megfeleljenek igényeidnek. Korábban komoly befektetett energiát és előismeretet igényelt egy-egy gyors retusálás vagy egy videó vágása/szerkesztése, ráadásul e feladatok végrehajtása számítógép nélkül szóba sem jöhetett. Ma már lényegesen egyszerűbb dolgod van, és a megvalósítás során sem leszel helyhez kötve.
Az okostelefonok képességei ugyanis rengeteget fejlődtek ilyen téren is, és napjainkban bizony egy kisebb képernyőn, akár egyetlen érintéssel is végrehajthatsz olyan fotó- és videómódosításokat, amelyek láttán még a profi szerkesztőszoftverekkel dolgozók is elismerően csettintenek.
A legtöbb mobil operációs rendszer - sőt még néhány alkalmazás is - rendelkezik beépített szolgáltatásként a képek és videók editálására bevethető funkciókkal, ezek azonban többnyire kifejezetten fapados megoldások, tudásuk kimerül a fotók újraszínezésben és méretre igazításban, valamint a videók vágásában. Igen ám, de a zsebedben pihenő erőmű - amelyet akár még neurális feldolgozóegységgel is felvértezhetett a gyártó - ennél nagyságrendekkel többre képes.
Szerencsére a szoftveres fejlesztőcsapatok szorgos munkájának köszönhetően ma már könnyűszerrel találhatsz olyan szerkesztőalkalmazásokat, amelyek minden szempontból a maximumot nyújtják, és teljesen kihasználják telefonod rejtett képességeit. Cikkünkben részletesen bemutatjuk az okostelefonos kép- és videószerkesztés csodálatos világát, és jó néhány tippet, trükköt is megismerhetsz, kiegészítve mindezt az editálás során használható hardveres és szoftveres kiegészítőkkel.
Képszerkesztés mobilon
Mielőtt feltöltenél egy képet az Instagramra, elküldenél egy fotót a Messengeren vagy a Snapchaten, meglegyinthet a kísértés, hogy egy kicsit belenyúlj a nyers alkotásba, és erre általában van is módod. Az okostelefonos rendszerek és a különféle gyakran használt szolgáltatások - ahogy már a bevezetőben is említettük - rendelkeznek beépített fotószerkesztővel, az alapvető műveletek végrehajtására tehát további appok telepítése nélkül akár ezeket is használhatod.
A Messengerben a kiválasztott kép küldésekor a Módosítás-gombra kattintva feliratokkal, emojikkal vagy saját rajzokkal egészítheted ki a fotót, illetve állíthatsz számos ponton a színhőmérsékleten. Mivel az Instagramon elsődlegesen a képek kapják a hangsúlyt, jogosan feltételeznéd, hogy a Messengerben elérhetőnél profibb beállításokat kínál, de ez sajnos csak részben igaz. Itt már - ha túlléptél a beépített filtereket felvonultató képernyőn - lehetőséged nyílik például a kép dőlésszögének korrekciójára és még néhány csúszkás értékmódosításra, ám ezzel együtt még mindig nem ér egy profi képszerkesztő tudásának nyomába, a kollázsok és montázsok létrehozásához pedig további telepítést kér a program. A Google Fotókon ehhez képest valamelyest jobb a helyzet, ugyanis már automatikus képoptimalizálási opciók is a rendelkezésedre állnak, aminek köszönhetően egyetlen kattintással is jelentősen javíthatod a felvételek minőségét. Ha egy kicsit jobban elmerülsz a szerkesztési opciók között, akkor például a perspektíva beállítása és a témakiemelés is élesíthető ugyanitt.
Ha többre vágysz
Teljesen érthető, hogy az említett beépített szerkesztők nem nyújtanak grafikai szoftvereket megszégyenítő funkciókínálatot, elvégre a legtöbb felhasználó megelégszik a filterekkel, nem keres komolyabb módosítási opciókat, ám ha neked már az óvodában is Photoshop volt a jeled, egy-két kiegészítő szoftvert szükséges lesz telepítened.
Szerencsére az alkalmazások szédítően széles skálája segít abban, hogy ténylegesen olyan alkotásokat hozhass létre akár telefonon is, amelyeket néhány éve még hosszadalmas pepecseléssel és kizárólag számítógépes környezetben állíthattál elő. Természetesen maga a szerkesztési folyamat telefonon talán még bonyolultabb is, mint PC-n, mivel az ujjaddal könnyen kitakarhatod a képernyő jelentős részét, az aprólékos ábraelhelyezésre pedig nem minden alkalmazás képes - és a touchopciók élesítése is kemény dió lehet olykor -, de a lényeg, hogy ha tényleg gyorsan kell szerkesztened egy fotót, akkor ezt akár telefonon is megteheted. Természetesen a legtöbb applikáció az ingyenes szolgáltatásain túl prémium funkciókat is kínál, de például az alfacsatornás felvétel-összefűzés, vagy az MI-alapú háttér-eltávolítás már olyan extrák, amelyeket nem feltétlenül csak a feláras csomagokban találsz meg.
Platformokon át
Rengeteg szoftver teszi lehetővé, hogy a felületén megkezdett munkát az okostelefonos verzióban is folytasd, és ugyanerre jó pár multiplatform képszerkesztő is alkalmas. Az átjárhatóság hatalmas előnye, hogy ily módon alkotásaidat tényleg bárhol és bármikor elérheted, a komolyabb precíziót nem igénylő munkákat pedig akár telefonos környezetben is villámgyorsan elvégezheted, ha pedig szükséges, az aprólékos editálási folyamatokat később PC-n folytathatod. Ilyen az Adobe szolgáltatáscsomagja is, amely felhőalapú Lightroom szoftvere által megteremti a kényelmes átjárás feltételeit az okostelefon és a számítógép között. Hasonló képességeket kapott a Canva is, ahol igényes grafikai elemek segítségével dobhatod fel fotóidat, ráadásul alapszintű szolgáltatásaiért még fizetned sem kell.
A cikk lapozás után folytatódik!