Akinek több éve van PC-je, az óhatatlanul is begyűjtött néhány DVD-t. Tulajdonképpen, ha arra gondolunk, hogy biztosan akad a szekrényben pár tucat film, ugyanannyi játék, egy rakat magazinmelléklet, akkor már egyből nem olyan egyszerű megtalálni egy konkrét lemezt. Ha csak nem tartjuk katonás rendben a lemezeinket, akkor bizony könnyen előfordulhat, hogy egyik-másik elkavarodik az idő múlásával. Általában az elveszett DVD-k között ott szokott lenni a Windows telepítőlemeze is, amire bár csak ritkán van szükség, de olyankor nagyon.
Ugyancsak problémát jelent, hogy amikor váratlanul kell Windowst telepíteni, szinte biztos, hogy nem lesz kéznél egy helyreállító lemez. Ezt elvégre már hosszú ideje nem nagyon adnak a gyártók a gépeik mellé, sok PC-nek pedig eleve optikai meghajtója sincs, amibe be lehetne tenni egy ilyet.
A Windows 7 és a Windows 8 ad egy csavart is az eddigi történetnek, ugyanis a két rendszer telepítőlemezei verzióspecifikusak. Ez annyit tesz a gyakorlatban, hogy kizárólag azt a változatot tudjuk telepíteni, amihez a licenckulcsunk szól. Tehát hiába találtunk otthon egy Windows 7 Professional telepítőlemezt, ha a mi kulcsunk a Winodws 7 Home Premiumhoz szól, akkor semmit nem érünk vele.
Mi a megoldás?
Szerencsére az eddig taglalt probléma megoldható egy kis trükközéssel. A nehéz munkát az Ei.cfg Removal Utility (http://code.kliu.org/misc/winisoutils/) nevű ingyenes alkalmazás végzi. Ennek az a feladata, hogy töröljön a Windows ISO fájljában egy kulcsot, ami a verzióspecifikus telepítésért felelős. A használatával tehát akkor sem vagyunk gondban, ha nekünk Home Basic kulcsunk van, de a talált telepítőnk Home Premiumhoz szól. A program gyakorlatilag egy univerzális ISO-t készít nekünk, ami bármelyik licenckulcshoz megfelel.
A folyamat kivitelezése lépésenként
Kérjük kölcsön egy ismerősünk Windows telepítőlemezét, majd másoljuk le az ISO fájlt erről a DVD-ről a merevlemezünkre.
Futassuk le az Ei.cfg-t, ami gondoskodik róla, hogy bármelyik verziót telepíthessük, attól függetlenül, hogy milyen kulccsal kezdünk.
Töltsük le a Windows USB/DVD Download Tool nevű eszközt, majd ennek a segítségével készítsük el a bootolható pendrive-unkat, amire a második lépésben átalakított ISO fájl kerül.
Bootoljunk a kész pendrive-ról, és válasszuk ki a megfelelő Windows verziót. Adjuk meg a licenckulcsot, és vigyük végig a telepítőt.
Fontos kihangsúlyozni, hogy a fenti trükk nem arra szolgál, hogy egy gyengébb változat licenckulcsával egy jobb Windowst telepíthessünk. Ez a korlátozás mindenképp megmarad, a fentiekkel viszont ki tudjuk kerülni, hogy a telepítőlemez eltérő változata megakadályozza az installálást.
Ha nincs ISO képfájlunk a Windows 7-hez, akkor a Windows 7 Forums segítségével könnyedén szerezhetünk, innen.
A Windows 8.1-es telepítőlemez készítését itt részletezzük.