A kezdő linuxosok általában az Ubunturól hallanak a legtöbbet, de természetesen nem ez az egyetlen disztribúció. Valójában az Ubuntu Unity asztala nagy vita tárgyát képezi a régebbi linuxosok között. Sokan jobban szeretik a hagyományos asztali felületet, azt, amit például a Linux Mint is kínál. Természetesen az Ubuntuval semmi baj, és sokan imádják - de a Linuxot megszokni talán ésszerűbb választás a Linux Mint.
Az Ubuntu "gyengéi"
Az újdonsült linuxosoknak akadhat néhány apróbb gondja az Ubuntu asztali felületével - ezek a következők.
A Fájl/Szerkesztés/Nézet menü teljesen külön van választva az ablakoktól, és a felső tálcán jelenik meg, akár az OS X-ben. A Windowsról áttérők számára ez szokatlan lehet, ráadásul még rosszabb, hogy amíg az egérrel nem megyünk a tálca fölé, nem is látjuk ezeket a menüket.
Az ablakkezelésre használható három gomb szintén bal felül jelenik meg, ami megint az OS X-hez áll közelebb, mint ahhoz, amit a Windowsban használunk.
Sajnos a bal oldali launcher (dokkoló) sem helyezhető át szabadon, mint egy windowsos Tálca. Ebben láthatóak a programok és a futó alkalmazások is. A rendes alkalmazásindító is van, akit zavar, ugyanis nem egy felugró ablak hivatkozásokkal, hanem egy teljes képernyős keresőfelület.
Aki mindeddig csak Windowst használt, annak egyszerre sok lehet ez a változás - de még a hagyományos asztalt kedvelő linuxosok is megijedhetnek tőle.
Ezért jobb a Linux Mint
A Linux Mint két eltérő kiadásban létezik. A Cinnamon egy modernebb asztali környezet, míg a MATE változatban a GNOME 2 asztalával van dolgunk, ami a régebbi Ubuntuban is használatos volt.
A kettő közül értelemszerűen a Cinnamon a modernebb, és így ez kínálja az újabb technológiákat. Ennek az asztala felugró menüben hozza elő az indítható alkalmazásokat és beállításokat, illetve ismerős tálcával dolgozik, ami szabadon mozgatható a kijelző szélein. Az ablakkezelő gombok a Windowsban megszokott helyeken vannak, illetve a Fájl, Szerkesztés, Nézet menüket is a "rendes" helyen találjuk az ablakoknál. Mindezek fontosak lehetnek a Windowshoz szokott felhasználók számára, és megkönnyítik az alkalmazkodást az új rendszerhez. Persze a MATE sem rossz - annál egy még hagyományosabb asztali környezettel van dolgunk.
A Mint további előnyei közé sorolható, hogy már alapból támogatja a multimédiás kodekeket és a Flash beépülőt a böngészőkhöz. Az átlagfelhasználók általában ezeket is telepítik, így a meglétük jó hír. További remek hír, hogy a Linux Mint nagyon közel áll az Ubuntuhoz, és mivel annak a szoftveres csomagtárait használja, így az Ubuntu összes szoftveréhez hozzáférhetünk.
A Cinnamon kiadás összességében remek alternatíva a modern és a hagyományos közötti átmenethez. Akinek van egy kis vállalkozókedve, próbálja ki ezt és az Ubuntut is - a lényeg, hogy nem szabad elriadni a Linuxtól az Ubuntu Unity felülete miatt.
Nektek milyen operációs rendszeretek van?