Egy windowsos PC használata során több olyan tevékenység is van, amelyet idővel rendszeresen elkezdünk ismételni, majd szokássá válik. A legtöbb ilyen nem azért van, mert valaki túl alapos vagy túlzásokba esik, hanem a saját biztonságunk és az adataink védelme érdekében. Melyek azok a szokások, amelyekre egy Windowsban mindenképp szükség van? Mutatjuk.
Állandó frissítések
Van, aki azért hanyagolja a frissítéseket, mert nem tudja, hogyan kell őket végrehajtani. Van, aki azért, mert nem is tud róluk. Van, aki pedig nem akar állandóan ezzel vesződni. A Vezérlőpult Windows Update menüpontját azonban kifejezetten ajánlott időnként meglátogatni, és ellenőrizni, hogy vannak-e fontos és opcionális frissítések, amelyekről lemaradtunk. Ha kétségeink vannak egy elemmel kapcsolatban, akkor óvatosságból rá lehet keresni a nevére. A Windows 10 ilyen szempontból már kényelmesebb lesz, ugyanis a frissítések többé nem opcionálisak - de legalább mindenki naprakész OS-t használ majd.
A rendszerfrissítések mellett állandó figyelmet kell fordítani az elavult és rosszul működő meghajtóprogramokra is, amelyek nem csak egy videokártya vagy SSD, de egy egér esetén is gondot okozhatnak a működésben. Természetesen ugyanez igaz a különféle alkalmazásokra, böngészőkre is - ezeknél sokszor főleg a biztonság az, ami miatt érdemes a lehető leghamarabb telepíteni a frissítéseket. Ha nem akarunk sok szoftvert egyenként frissíteni, akkor a folyamat automatizálásában segíthet például a Ninite.com.
Mentések
Állandóan azt halljuk, hogy mentsünk, mégis sokan kerülnek olyan helyzetbe, hogy többé nincsenek meg az adataik. Ha igazán biztosra akarunk menni egy fájllal kapcsolatban, akkor a PC mellett tegyük rá a telefonra, a tabletre, egy külső merevlemezre és a felhőbe is. Egy mentés sokszor nem is mentés, emellett pedig a rendszerességre is oda kell figyelni.
A Windows 8-ban és 8.1-ben segíthet a Fájlelőzmények szolgáltatás, illetve a Microsofttól kapott OneDrive felhős tárhely is.
Óvatos letöltések
Nem csak a Windowsra vonatkozik, hogy a letöltések elindításánál nagyon óvatosnak kell lenni. Még egy fizetős szoftvernél sem lehetünk benne biztosak, hogy minden gomb és hivatkozás teljes mértékben biztonságos - ahogyan egy ingyen alkalmazás is jó eséllyel bloatware-t akar majd a gépünkre pakolni.
A programok letöltése előtt bizonyosodjunk meg róla keresésekkel, hogy valóban biztonságos, ajánlott szoftvert néztünk ki. A letöltések elindítása előtt pedig kétszer is nézzük meg, hogy melyik letöltés gombra akarunk rákattintani. Biztonságos beszerzési helyeknek tekinthető például a FileHippo.com és a Ninite.com.
Óvatos telepítések
A letöltések mellett a telepítésekre is fokozott figyelmet kell fordítani. Már rég nem abban a korban vagyunk, amikor a Next gomb folyamatos nyomkodásával végeztünk is egy szoftver installálásával. Ehelyett az összes ablakot alaposan nézzük át, és főleg olyan dobozokat keressünk, amelyekkel kéretlen alkalmazásokat, eszköztárakat és beépülőket kapnánk ajándékba. Ha így teszünk, később nem érnek minket meglepetések váratlan lassulások, ismeretlen ikonok és programok formájában.
Ha már bekövetkezett a baj, akkor kezdjünk tisztogatni a szoftverek között. Ha kétségeink támadnak, segíthet dönteni például a Should I Remove It? nevű segédprogram.
Visszaállítási pontok
A rendszer-visszaállítási pontok jól jönnek az elbaltázott frissítéseknél, a hibás programoknál és a rendszer balul elsült módosításainál is. Ha valami elromlik, ezeknek hála van lehetőségünk egy olyan állapothoz visszatérni, amikor még minden működött.
Nektek melyik a kedvenc operációs rendszeretek?