Hirdetés

WayteQ Xtab Q8 GPS - Navigátor tablet



|

Kipróbáltuk a WayteQ pénztárcabarát, navigációval felvértezett táblagépét.

Hirdetés

A táblagépes piac felső szegmensében már nem igazán meglepő, ha extra szenzorokkal kedveskednek felhasználóiknak a gyártók, ám a belépőszintű készülékek esetén kissé más a helyzet. Itt ugyanis a tervezők próbálják minimalizálni a tabletek előállítási költségeit, így csak a legszükségesebb komponensek kerülnek egy-egy modellbe.

Hirdetés

A WayteQ azonban nem elégedett meg egy egyszerű belépő-szintű táblagéppel az xTAB 8Q megalkotásakor és egy GPS-chip beszerelésével navigációra is alkalmassá tette eszközét.

Visszafogott kialakítás

A táblagép tervezői egy mindenféle sallangot mellőző, letisztult külső létrehozása mellett döntöttek, melyet az üveg előlap és a fényes plasztik hátlap keresztezésével valósítottak meg. Az előállításhoz kiválasztott anyagokon sajnos érződik, hogy nem a felső kategóriából kerültek a gyártószalagra, ám kis használat után könnyedén megfeledkezhetünk a táblagép kialakításának legszembetűnőbb hibáiról, az eleinte még érdesnek tűnő oldalélekről is.

 

Az előlapon középre pozícionálva elterülő 8 hüvelykes IPS kijelző 1280 x 800-as felbontással büszkélkedhet, a megjelenített kép pedig enyhén fakó színekkel operál ugyan, ám összességében mégis kellemes látványt kínál.

Nem a legjobb játékos

A készülék alacsony ára ellenére hardveresen sem okoz túlságosan nagy csalódást, kategóriájában tökéletesen felveszi a harcot az ellenfeleivel. A négymagos, 1,3 GHz-es maximális órajel elérésére képes MediaTek processzor, valamint az 1 GB-nyi RAM az alapvető alkalmazásokat gond nélkül futtatja és digitális médiafogyasztásra (videók lejátszása, böngészés) tökéletesen alkalmassá teszi a készüléket. Játékok esetében már kissé más a helyzet, a komolyabb igényekkel rendelkező programok még elindulnak ugyan (feltéve, hogy a 1,2 GB-nyi rendszermemória elegendő installálásukhoz), ám futtatásuk során nem biztos, hogy a maximális felhasználói élmény fogad majd minket.

 

Egy 8 hüvelykes készülék esetén a hátoldali kameraszenzort a felhasználók viszonylag kis százaléka használja rendszeresen fotózásra, így a WayteQ sem tartotta fontosnak egy csúcsoptika beszerelését, mindössze egy 2 megapixeles maximális felbontás elérésére képes szenzor fogadja a fotós-applikációt elindító felhasználókat. Sajnos a táblagépek esetén - elsősorban a video-hívásoknak köszönhetően - gyakrabban használt frontoldali képalkotó még ennél is gyengébbre sikerült (csupán VGA felbontást kapunk).

Mindent a tetőre

Csatlakozókat és fizikai billentyűket - szokatlan módon - kizárólag a készülék tetején találunk. A kissé zsúfoltan elhelyezett bemenetek között fellelhetjük a töltési és adatátviteli szempontokból elengedhetetlen microUSB csatlakozót, mellette foglal helyet a kategóriában nem túl szokványos, ám mindenképp hasznos miniHDMI slot, mögöttük pedig egy rejtett plasztik-panel védelmében a 32 GB-os kártyák olvasására is képes microSD-foglalatot találjuk. Ezen kívül a felső részre került még egy Jack csatlakozó, valamint a bekapcsolási és a hangerő-szabályozási funkciókkal felvértezett fizikai kapcsolók.

 

Adatkommunikáció tekintetében kizárólag az alapvető komponensek fértek bele az eszköz vélhetően szűk büdzséjébe, a Wifi és a Bluetooth kapcsolatok mellett pedig mindössze a Miracast lehetőségét tudjuk extraként megemlíteni. A táblagép nevében is hirdeti, hogy a GPS műholdak elérésére is alkalmas szenzorral látta el a gyártó, sőt - néhány ezer forintos felár ellenében - még a Sygic nevű teljes Európa-térképpel kiegészített navigációs szoftver licencét is megkapjuk a táblagép mellé.

 

A készüléken egy 4.4-es Android fut, melynek felhasználói felületét teljesen érintetlenül hagyta a gyártó, sőt előtelepített alkalmazásokból is viszonylag kevés foglalja az eszköz csekély memóriáját. A táblagép fixen felszerelt hátlapja egy 4500 mAh-s telepet rejt el szemeink elől, melynek közreműködésével a készülék 3-4 órán keresztül - akár maximális fényerőn is - képes videó lejátszására, normál használat mellett (alkalmankénti netezés, digitális magazin olvasása, zenehallgatás) pedig nap végéig is képes lesz árammal ellátni eszközünket a termetes akku.

Összegzés

Az xTAB 8Q hibáit alacsony árával kívánja kompenzálni, a 40 ezer forint környékén forgalomba kerülő eszköz pedig jó választás lehet mindazoknak, akik egy viszonylag jól teljesítő (navigáció-központú) belépő szintű táblagépre vágynak.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.