Kapkodhatjuk a fejünket, annyi új technológia és ismeretlen elnevezés jelent meg az utóbbi években a hálózatok világában. A régi felállás, miszerint otthon csakis kábeles netelérés lehet, hogy a Wi-Fi kiforratlan, hogy választanod kell a kényelem vagy a sebesség között - mára mind elavult kijelentések. A legkönnyebben úgy tudunk erre rácáfolni, hogy megnézzük közelebbről a TP-Link Deco X20-4G routerét.
Internet mindenáron
Könnyen belátható, hogy elkerülhetetlen volt a mobilszolgáltatók terjeszkedése, vagyis az, hogy előbb-utóbb a helyhez kötött mobilinternet-elérési csomagok is megjelennek a piacon. Ennek több előnye is van a nagyobb verseny mellett: teljesen vezetékmentes WAN-kapcsolat, jó sebesség (5G-vel kiváló sebesség), egyszerű telepíthetőség és akár könnyű költöztethetőség.
Szükség van azonban megfelelő hálózati központra is ehhez, amely megfelelő 4G-modemet is tartalmaz. A Deco X20-4G egy elegáns, henger alakú router, amely tartalmaz egy Cat6-os LTE-modemet is. Ez WAN-oldalon 300 Mbit/s letöltési sebességre képes, ami átlagos felhasználáshoz tökéletesen elegendő.
A helyi hálózati oldalon mindent megkapsz, ami ma modernnek számít: a Wi-Fi 6-os router akár 1201 Mbit/s sávszélességre is képes, támogat minden új 802.11ax technológiát (nyalábformálás, OFDMA, TWT stb.), emellett három darab gigabites LAN-portot is használhatsz, és a TP-Link Mesh-rendszerébe is beillesztheted, hogy megtapasztald, milyen kényelmes is a Wi-Fi-roaming. Ez utóbbi különösen fontos, ugyanis ezáltal rugalmasan bővítheted további Deco egységekkel a hálózatodat, sőt a további csomópontoknak nem kell feltétlenül 4G-képesnek lenniük, a kompatibilitás garantált.
A telepítés végtelenül egyszerű, mindössze a magyarul használható Deco mobilapplikációra lesz szükséged, a varázsló végigvezet a regisztráción, és még az ideális elhelyezésben is segít. A 4G-s kapcsolatot nanoSIM-kártyával tudod kihasználni, a szükséges beállításokat pedig a mobilappban végezheted el. A Deco X20-4G esetében a TP-Link szerencsére nem hagyta ki a ziccert, és megoldotta a failover működési módot is. Amennyiben normál netelérésed is van, mégis csatasorba állítasz Deco X20-4G-t, 4G-s kapcsolattal, a router figyeli, hogy mikor szakad meg az elsődleges internetkapcsolat, és amint offline módot érzékel, automatikusan átkapcsol a másodlagos hálózatra.
Kényelmi-védelmi extrák
A hétköznapi használat során is számos hasznos szolgáltatás segíti biztonságodat. A mobilapplikáción keresztül az otthoni hálózatod távolról is elérhetővé válik, valamint beállíthatod, hogy riasszon, amint ismeretlen eszköz kapcsolódik rá. Szintén hasznos a vendég-Wi-Fi-hálózat, valamint az aprólékosan konfigurálható szülői felügyelet. A QoS-t segítségül hívva prioritást adhatsz fontosabb eszközeidnek, a HomeShield pedig a hálózaton érkező támadásoktól véd meg. Ez a védelmi rendszer alapszintű szolgáltatásokat nyújt, amit könnyedén magasabb szintre emelhetsz, ám a HomeShield Próért már havi (vagy éves) díjat kell fizetned.
Így lesz szuper a vétel
Tesztünk során Budapest egyik külső kerületében a Deco X20-4G-vel 43,1/29,3 Mbit/s-os internetsebességet mértünk, ami abszolút jó eredménynek számít ezen a területen, ám ezt követően kipróbáltuk a rendszert egy 4/5G-s kültéri antennával is (Triax O5A 06W), amelyet végtelenül egyszerűen, egyetlen mozdulattal csatlakoztattunk, majd kihelyeztünk az ablakpárkányra.
A sebesség 60,5/34,2 Mbit/s-ra javult, rosszabb beltéri vétel esetén azonban ez a javulás még látványosabb lehet. Az antenna ára nagyjából 17-20 ezer forintba kerül, vagyis megéri beruházni rá a maximális sebesség és a garantáltan szakadozásmentes internetelérés érdekében.