Hirdetés

TESZT: SilverStone Tundra TD03-Slim - sovány vizes



|

Dübörög a minden egyben vízhűtések szekere, egyre többen választják ezt a megoldást PC-jükbe, a cégek pedig minden igényt kielégítenek. Teszteltünk egy karcsú hűtést.

Hirdetés

A SilverStone márkát nem kell bemutatnunk annak, aki már valaha is körülnézett a prémium PC-s eszközök piacán. A méregdrága házairól ismert cég az abszolút felsőkategóriában játszik, méghozzá igen jó eredménnyel - házaik kiváló alapanyagokból, jó tervek alapján készülnek, jól is néznek is és a szellőzés is megfelelő. Ami sántít, az az árcédula, ahol ez a minőségi szint alaposan meg is látszik, ennek ellenére sokan inkább gyűjtenek, csak SilverStone házuk lehessen.

Hirdetés


Nos, már nem csak SilverStone házat, hűtést is választhatunk szuper PC-nkbe, méghozzá egy kompakt All In One hűtőrendszert, amelynek a nevében ott virít a Slim szó.


Fogyókúrás hűtő

A Tundra-szériába tartoznak a cég vízhűtő rendszerei, melyek közül a TD-03-Slim járt tesztlaborunkban. Az átlagos dobozt kibontva nem fogad sokkoló látvány - minden komponens akkurátusan, külön-külön csomagolva várja a beszerelést. A TD03-Slim egyedi tulajdonsága, hogy a radiátor mindössze 22 mm vastag, amelyhez a gyártó speciális, 15 mm-es ventilátort csomagolt. Így összesen 37 mm-ből megúszható a radiátor, amelyet nem titkoltan mini-ITX és microATX rendszerekhez ajánl a cég. A fekete radiátor és ventilátorkeret egyhangúságát a fehér lapátok törik meg, de világításra vagy színválasztékra ne számítsunk.


A csövek kellően vastagok és bár harisnyát nem kaptak, nem törnek, rugalmasak és a 31 cm-es hossz a kisebb házaknál igazi áldás lesz. A legtöbb cég a blokknál veti be a dizájnötleteit, ahol világító tartályt, villogó logót, külön miniventilátort stb. láttunk már. Ehhez képest a SilverStone igazán konzervatív, nem tolta túl a dizájnt. A viszonylag kisméretű blokk tetején egy SilverStone logót helyeztek el, amely érdekes módon kék háttérvilágítást kapott, noha maga a logó nem átlátszó. Ez azt jelenti, hogy a kék fény csupán a logó körül látszik és ott is csak alig-alig - nem is értjük, akkor mi szükség volt a felesleges világításra.


A két cső fix, nem forgatható csonkokra kapcsolódik, amely különösen kis házakban nem túl előnyös.


Szerelés

A SilverStone felirat miatt már eleve úgy estünk neki a bontogatásnak és szerelésnek, hogy prémium alapanyagokra számítottunk és szerencsére nem is csalódtunk. Az összeszerelést egy érthető, rajzokkal illusztrált kis füzet segíti platformokra lebontva. Bár a betűméret borzalmasan kicsi, azért olvasható és a szerelés sem túl bonyolult. A csavarok jól rendezettek, a hátlapi rögzítőkeret multifunkciós, bár nem fém, hanem műanyag. A blokkot matrica védi, ezt mindenképpen le kell majd szednünk felszerelés előtt, ha pedig AMD-s gépet építünk, a klipszeket is át kell csavaroznunk, mert a cég alapértelmezetten az inteles változatot rögzítette. A blokkot rugós csavarok nyomják szorosan a processzor hősapkájához, valamint a csomag része egy kis tubus hőpaszta is, amit mindenképpen használjunk fel.


A rögzítés után (90 fokban bármilyen állásban rögzíthetjük a blokkot) a radiátorra rögzítsük a ventilátort, majd kössük rá az alaplapra a három érintkezős (DC) pumpát és a PWM ventilátort.


Használat

A TD03-Slim első bekapcsolásra megtetszett, mert halk. Ez igaz a pumpára és a ventilátorra egyaránt. Nincsen zakatolás, kattogás és bugyogás, a ventilátor pedig szépen, csendben dolgozik. A tesztben ez a teljesítmény arra volt elegendő, hogy a Z97-es alaplapban egy Core i7-4790K-t 29 Celsius fokon tartott alapjáraton, a Windows asztalon. Slim létére ez a teljesítmény elfogadható, így ezen felbátorodva leterheltük a rendszert Prime95-tel.


Sajnos itt beigazolódott, hogy a méret is számít, mert a vékony ventilátor és radiátor már nem tudta kellőképpen lehűteni a 100 százalékon járatott CPU-t, ami így viszonylag hamar el is érte a 95, majd a 100 Celsius fokos hőmérsékletet. A PC nem fagyott le, de ez már nem megfelelő huzamos terheléshez. A valós használatban ritka ugyan, hogy ilyen sokáig 100 százalékos terhelésen fusson a gép, azonban az fájó, hogy ezt a teljesítményt is csak úgy volt képes elérni a TD03-Slim, hogy közben a ventilátor nagyon felhangosodott és zavaróan hallható volt, ahogy mindent megtett a siker érdekében.


Összegzés

Kisebb, nem feltűnősködő gépbe jó választás lehet a SilverStone TD03-Slim minden egyben vízhűtés, mert kis helyen elfér a radiátor és a rézblokk is. Nincsen csicsa, csak csendes üzem alapjáraton. A szerelési anyagok jó minőségűek, bár annak örültünk volna, ha a Noctua-hoz hasonlóan platform szerint különválogatott csavarkészleteket kapunk. A blokk világítása teljesen felesleges, helyette inkább a forgatható csonkokat értékeltük volna.


A ventilátor csendes, de a teljes terhelést, maximális fordulatszámot kerüljük, ha szeretnénk mindvégig csendes gépet. Ezért 80-90 W TDP-s CPU-t nem is ajánljuk a Slim kivitel alá, inkább 54/65 W TDP-nél álljunk meg CPU keresgélésben. Akinek ennél nagyobb hűtési teljesítményre van szüksége, a normál méretet is választhatja a Tundra szériából, igaz, ennél nem sokkal több pénzért már sokkal jobb szetteket is kapunk. Ott van például az NZXT Kraken X41, amelynek szabályozható a pumpája és vezérlőprogram is jár hozzá, vagy ha a hűtési teljesítmény számít, az olcsó, 240 mm-es radiátorral érkező Raijintek Triton is jó választás (bár ott a pumpa hangosabb).

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.