Legalább annyira hibás döntés az igényeinknél sokkal erősebb gépet vásárolni, mint valami túl olcsót és gyengét választani. Az Intel atomos gépek nem nevezhetők éppen csúcssebességű PC-knek, gamernek még kevésbé, sőt, jól ismert szűk keresztmetszeteik, hiányosságaik vannak, azonban az alapfeladatokra, általános felhasználásra még így is teljesen elegendőek. Éppen ezért a gyártók is előszeretettel készítenek ilyen gépeket, mert a kicsi és nem túl problémás SoC-k köré könnyedén lehet olcsó gépet építeni. A Miix-széria erre jó példa, amelynek a legújabb tagját, a 310-es modellt teszteltük.
Külső
A Miix-széria ahogy jött, rögtön sikeres is lett a hazai piacon, amiben oroszlánrésze volt a vonzó árnak. Ezért az elérhető árért cserébe kaptunk egy műanyag házba bújtatott hibridet, amit a Z3735-ös Intel Atom SoC hajtott 2 GB RAM-mal és 32 GB tárhellyel. Ez bizony elég harmatos teljesítményre képes, de a HD, IPS-kijelző, de legfőképp a hibrid kialakítás és a messze 100 ezer forint alatti ár miatt mégis sikeres lett. Ahogy az a 310 számozásából is látható, túl forradalmi újdonságokra nem kell számítani, de azért a nagyon gyenge pontokat javította a Lenovo.
A kijelzőméret maradt 10,1 colos, a felbontás 1280×800, illetve az IPS-panelt is megkapjuk közepes fényerő és fényes felület mellett. Az érintésérzékeny felület alapvetően fontos, hiszen ezúttal is hibridről beszélhetünk, amely tablet- és notebook-módban egyaránt használható. A külső borítás műanyag és nem olyan kellemes a tapintása, mintha alumínium házat kaptunk volna, a strapabírósága sem olyan, de a masszivitással azért nincsen gond - a gép nem recseg, nem hajlik. A gép a tablet-részbe, vagyis felülre került és szerencsésen nem tartalmaz aktív hűtést.
A káva kicsit vastag, de így tablet-módban a fogás könnyebb. A webkamera mellett egy 5 MPixeles érzékelő került a hátlapra is, ami szokatlan, és hát túl jó képminőséget ne is várjunk tőle, de bizonyos helyzetekben azért hasznos lehet.
A súlytól sem kell tartanunk. A komplett számítógép 1,1 kg-ot nyom, amihez 18,2 mm-es vastagság társul. A felső, tablet rész ebből 9,2 mm vastag és 580 grammos, ami egészen jó, bár a képernyő alja felé kissé elnehezedik.
A tablet oldala szépen tűzdelt csatlakozókkal. A ki/bekapcsoló gomb alatt hangerőszabályzót találunk, valamint itt helyezték el a micro HDMI csatlakozót, egy micro USB portot, a töltő bemenetét, a mikrofont és az mSD-kártyahelyet is. A másik oldalra már csak a jack került, merthogy ez is hasznos és nem maradhat le (kombinált headset-csatlakozó). A HDMI-kimenet jó hír, így tévére, monitorra, kivetítőre egyszerűen küldhetünk jelet, azonban 2016-ban már ebben a kategóriában is fájó, hogy lemaradt az USB Type-C, sőt, USB 3.0-t sem kapunk.
A billentyűzet-dokkoló egy teljes kiosztású, magyar tasztatúra, amely szigetes elrendezésű, és sajnos bármennyire is reménykedtünk benne, nem háttérvilágításos. A gombok útja lenyomáskor rövid, a gombok mérete egészen kicsi, szokni kell, ha nem akarunk sokat félregépelni. A touchpad a gép méretéhez mérten ideális, sőt, egészen pontos, és bár hangos, azért a kattintások jól érezhetők.
Szerencsére a dokkoló is kapott két USB 2.0 portot, amelyek ráadásul normál méretűek, így jelentősen leegyszerűsödik a külső perifériák csatlakoztatása. Sajnos tesztünk során a 750 GB-os külső USB 3.0 HDD-t nem tudja meghajtani egyik port sem, sőt, egy 128 GB-os USB kulcsot sem, ami nem jó hír. Aki ilyet is használna, annak tápegységgel megtámogatott USB-elosztóra lesz szüksége.
Belső
A Miix 300-ra már alaposan ráfért a modernizálás. A Miix 310 az új Atom központi egységet, egy Intel Atom x5-Z8350-es SoC-t kapott, amelyben egy Intel HD Graphics videovezérlő is található. Hogy ne legyen gond a több program egyidejű futtatásával, a rendszermemória 4 GB-ra hízott és ezzel együtt a gyárilag előtelepített Windows 10 Home is 64 bites lett, ami lehet, hogy elsőre nem hangzik túl nagy dolognak, mégis az. Egyre több hagyományos és modern app megköveteli a 64 bites Windows 10-et, így ezekkel már egészen biztosan nem lesz gondunk.
A tárhely a SanDisktől érkezett és 64 GB kapacitású, ami igen jól hangzik, az azonban már kevésbé, hogy az adatkapcsolat továbbra is eMMC, ami megmagyarázza a nem túl jó mérési eredményeket. A rádiós részért egy Realtek Wi-Fi N vezérlő felel, amely Bluetooth 4.0 kapcsolatot is ad a Miix 310-hez. Itt azért már illett volna 802.11 ac szabványra váltani.
Kicsit erősebb belépő
100 ezer forint alatt minden notebook kompromisszumos. Míg a normál kialakítású olcsó laptopoknál a TN-kijelző, a kevés memória és a Windows hiánya az igazán fájó, addig a Miix 310-nél a gyenge számítási teljesítmény, a nagyon műanyag készülékház és az összenyomott, nem túl kényelmes billentyűzet. Ugyanakkor van erénye is a Miix 310-nek, mégpedig a hibrid kialakítás, az IPS-kijelző, az elegendően nagy tárhely, a 3 USB, a mHDMI, a vetélytársainál jobb üzemidő, a telepített, 64 bites Windows 10 és az alacsony, 90 ezer forintos ár. Ha jobban megnézzük a Miix 310-et, azért annyival nem marad le sebességben sem a többi, olcsó notebooktól, ráadásul sokan ezt meg is fogják neki bocsájtani elegáns külseje, kis mérete és súlya, ne de leginkább vonzóan alacsony, 90 ezer forintos ára miatt.