Néhány éves PC-használat alatt mindenki megtapasztalja, hogy míg egy jól megépített számítógép hosszú ideig megbízható társunk, addig a perifériák, különösen a beviteli eszközök hamar kopnak. Amennyiben olcsó, egyszerű példányokat választottunk, úgy ez az idő csupán egy-két év, a minőségi modelleknél ellenben az 5-10 év sem ritkaság. A Genius olcsó, belépőszintű gamer egere egy ideális kompromisszum az ár, szolgáltatások és strapabíróság háromszögben.
Külső
Az Ammox X1-400-at nem szabad 20-30 ezer forintos csodaegerekkel összehasonlítani. A műanyag borítás abszolút alapszintű, tapintása mégsem kellemetlen, nincsen meg az "olcsó bóvli" érzés. Az oldalsó részek gumírozott bevonata segít a stabil tartásban és miután a kialakítás teljesen szimmetrikus, akár bal, akár jobb kezesek számára is kényelmes a fogás. Ugyan divat manapság gombokkal tele pakolni egy egeret, az X1-400-on tényleg csak a legfontosabb három+egy gombot kapjuk. Talán még a két oldalsó gombnak örültünk volna, de ez nyilván megdobta volna az agresszívan alacsony árat is. Jó hír, hogy a gombok alatt 8 millió kattintásra hitelesített Omron mikrokapcsolókat alkalmaztak.
Gamer perifériáról lévén szó a világítás nem maradhatott le, méghozzá piros színben. Ez a tenyerünknél lévő skorpió-jelet világítja meg, illetve a görgő két oldalát és az alatta lévő extra gombot. Ez nem más, mint a DPI-választó és arra szolgál, hogy menet közben változtassuk az egér érzékenységét. Ez minimálisan 400, maximálisan 3200 dpi lehet, ami belépőszinten még játékra is elegendő - persze full HD-felbontású monitornál feljebb már ennél többre lehet szükségünk.
Az X1-400 a könnyebb egerek csoportjába tartozik a maga 110 grammjával, de ettől függetlenül stabilan tartható, a súlyelosztás jó és nincsen olyan érzésünk, mintha bármelyik pillanatban elszállna tenyerünk alól. Mindehhez 1,8 méteres, textilharisnyába bújtatott kábel kapcsolódik, amelynél kiemelten fontos ez a borítás: nem csupán jól néz ki, de a strapabíróságot is jelentősen javítja.
A komfort terén igazán jól teljesít az egér: nem túl nagy, mégis kényelmesen tartja a csuklót, ujjaink elférnek és nem csúszkálnak a gombokon, a görgő gumírozott, a teflontalpak pedig kellően nagy méretűek.
Belső és szoftver
Az egyik legjobb extra az ingyenesen letölthető Smart Genius szoftver, amelyben a sebességet és lekérdezés gyakoriságát, a dpi-váltó lépéseit, valamint az egyedileg rögzített makrókat állíthatjuk be. Utóbbi esetében az időt is méri a szoftver, ami különösen hasznos több játék esetében is. Az egérhez még profilkezelés is készült, így többféle játékbeállítást is létrehozhatunk.
Ezeket a profilokat .exe fájlokhoz is linkelhetjük, így a játék indításakor automatikusan vált profilt a Smart Genius. Ez hasznos és nagyban növeli a kényelmet, bár az .exe fájlokat nem minden esetben olyan egyszerű levadászni (például a Steam játékoknál). Sajnos belső memória sincsen, így a profilok a gépünkön tárolódnak - persze ennyi pénzért túlzás is lenne elvárni még a belső memóriát is.
Összegzés
Az Ammox X1-400 nyilvánvalóan nem ijeszt rá a drága egerekre, nem is ez volt vele a szándék, hanem egy tisztességesen megépített, a fontos extrákkal felszerelt, pontos egér, amely bárki számára elérhető - márpedig az 5400 forintos ár csábítóan alacsony gamernek és átlagos felhasználónak egyaránt. Mi nagyon hiányoltuk az oldalsó gombokat, ez még egy kis felárat megért volna, azonban a szimmetrikus kialakítás nagyon jó hír, a szoftver is hasznos, a világítás pedig egyszerű ugyan, mégis jól mutat.