Nagy teljesítményű vagy túlhúzott processzoroknál kiemelten fontos szerepet kap a hűtés, néhány ezer forint megspórolása érdekében nem érdemes veszélyeztetni a drága hardvert. Ha pedig már nagyobb bevásárlásba fogunk, ajánlott először az ismert cégek kínálatában körülnézni. A be quiet! ilyen szempontból abszolút ideális lehet, a gyártó még 2006-ban vált piacvezetővé a hűtési megoldások terén Németországban, ezt a pozícióját pedig azóta is őrzi. A legismertebb helyi hardveres magazin egymás után hat alkalommal ítélte oda nekik az Év Gyártója díjat, ennek folytán természetesen komoly elvárásokkal vettük kézbe a Dark Rock Pro 3 CPU hűtőt is.
Ha tényleg a legjobb kell
A termék egyébként a Pro jelzést nem viselő modell nagytestvére - ezt szó szerint kell érteni, méretei 163x137x150 mm és 1197 gramm -, hét darab 6 milliméteres hőcsővel, egy 135 és egy 120 mm-es SilentWings PWM-es ventilátorral, nikkelezett alumínium vezérsíkokkal. Az egyszerű, de megkapó fekete dobozt (pozitívum, hogy a hátoldalon rengeteg információt feltüntettek) kibontva azonnal feltűnik, hogy gondosan becsomagolták a hűtőt, sérülésére szinte esély sincs. A konkrét egységen kívül részletes leírás, hőpaszta és számos egyéb nélkülözhetetlen apró alkatrész és egy csavarkulcs lapul a csomagban, ezek segítségével gyakorlatilag bármilyen rendszerbe beszerelhetjük a Dark Rock Pro 3-at.
A Két Torony
Ha sikerrel összeraktuk a szerkezetet, egy kéttornyos kivitelű, professzionális hűtőt kapunk. A felsőben sokkal nagyobb a szabad légáramlási terület, összességében pedig nem nehéz észrevenni, hogy a dizájn is fontos szempont volt a kialakításánál. Az alap például szinte tükörsima, ez pontosan mutatja, hogy a be quiet! komoly hangsúlyt fektet termékeinek minőségi megjelenésére is. A hőcsövek az egység közepéből indulnak és U alakban futnak, a szélső párokat pedig a megszokottól eltérően függőlegesen helyezték el. A BQT T-12025-MR-PWM jelzésű venti 135x135x25, a BQ SIW3-13525-Mf-PWM pedig 120x120x25 mm-en terpeszkedik 1400-1700-as fordulatszámmal, miközben a hat pólusú motorok és a jobb légáramlásra kihegyezett kialakítás hivatottak gondoskodni a csendes, mégis megfelelő teljesítményről.
Meg kell érte dolgozni
Magával a szereléssel gyakorlottabb PC-buherálóknak egyébként nem lesz különösebb gondjuk, kezdő felhasználók azonban még az útmutatót követve is izzasztó percek elé nézhetnek, ezen jó lenne változtatni a közeljövőben. A képeken jól látható, hogy mekkora a teljes hűtő mérete az alaplaphoz képest, vásárlás előtt tehát mindenképpen érdemes számolgatni egy kicsit, nagyobb grafikus kártyával például elég szűkösen férnek meg egymás mellett. Persze ez nem volt másként a Dark Rock Pro 2-nél sem. Tesztjeink alapján egyébként bőven a mezőny első felében tanyázik a be silent! megoldása, rejtett tartalékait pedig elsősorban magasabb órajel mellett mutatja meg, itt rendre felülmúlta az alaphelyzetben kissé jobban teljesítő konkurenseket is. A sokaknál még mindig favorit i7-4770K CPU-val is remekül boldogult, üresjáratban 28 fok körül teljesít egy normális hűtéssel ellátott gamer házban. Egy kis játék után viszont hamar elértük az üzemi hőfokot, ami 55-57 fok körül alakult. Csak összehasonlításképpen, egy dobozos vízhűtés a Corsairtől, mindössze 3-4 fokkal tud alacsonyabb értéket. A tesztprogramokkal végzett 100 százalékos terhelésnél 71-72 fok körül alakult a klíma a CPU esetében. Tuning során pedig 84 foknál állt meg a hőmérő "higanyszála", ekkor a 4770K már jóval 4,1 GHz fölött járt. A hűtési feladatot tehát sikerült megoldani, nézzük, milyen eredménnyel járt a másik ígéretük, a csendes működés kapcsán.
Csendet kérünk!
A méréseket teljes, fél és negyed teljesítménynél is elvégeztük, és itt is az előző témához hasonló konklúzióra jutottunk. Minél inkább megpörgetjük a Dark Rock Pro 3-at, annál jobban muzsikál, maximális fokozaton abszolút verte a konkurenseket 40 dBA-s eredményével. Minimális terheléssel, 25 százalékon 33-34 dBA-t mértünk, ami az 500 RPM körüli sebességnél elég jó értéknek számít. Főleg, hogy két ventilátor kavarja a levegőt. Egy jól hangszigetelt háznál semmiképpen sem lesz zavaró a hűtés hangja, játék közben pedig amúgy is inkább a VGA zajong majd. Tápcsatlakozásból szokás szerint egy négytűsre lesz szükségünk, a kialakítás pedig minden mai Intel és AMD foglalattal kompatibilis.
Halk és jó?
A be quiet! Dark Rock Pro 3 ára 25 000 forint körül alakul, ehhez három év garancia jár. Bár nem minden szempontból alkot kiemelkedőt, kétségtelenül csendes és jó teljesítményt nyújt. Ár-érték arányban nem nyúlhatunk vele mellé, amennyiben tehát egy túlhúzott vagy méregdrága procihoz keresünk megfelelő hűtést és nem számít néhány ezres ide vagy oda, Németországból nagyon korrekt megoldás érkezik.