A tavalyi ultrabook-felhozatalban már nagyon sok csodálatos gépet találtunk, de amikor arra került a sor, hogy megfizethető is legyen, nagyon kevés modell maradt a kalapban. Az egyik ilyen a Zenbook UX305-széria volt, amely 300 ezer forint alatt is jó teljesítményt, elegáns külsőt és tisztességes sebességet kínált. A népszerűség és a siker nem is maradt el, de a vásárlók egyre inkább a hibridek felé húznak ebben az árszegmensben, ezért adta magát, hogy elkészüljön a ZenBook Flip.
Külső
Már a Flip nevéből is ki lehet találni, hogy a billentyűzet nem lecsatolható, hanem átfordítható. Ez kellő merevséget, masszivitást biztosít a készüléknek és attól sem kell tartanunk, hogy ha véletlenül félkézzel a kijelzőnél vagy a tasztatúránál kapjuk el gépünket, az kettészakad és leesik a földre.
A ZenBook Flip az UX360CA jelzést kapta, továbbá alumínium borítást, amely többféle színben is elérhető. Ez elegáns külsőbe beleillik a két zsanér, melyek pontosan tartják meg a kijelzőt bármilyen szögben. Ez a kijelző 13,3 colos és üveg mögé bújtatták, így bizony számolnunk kell azzal, hogy az érintőfelület és a védelem miatt a mattságról le kell mondanunk. A tesztkészülék kijelzője full HD-felbontású és természetesen IPS-paneles, így a betekintési szögekkel és a színekkel nem lesz gondunk, a fényerő is kellően magas és ekkora méretben tökéletes választás a FHD - nem pixeles és nem is kell felnagyítani a Windows kezelőszerveit.
A tasztatúra gombjainak útja kicsit rövid, de még nem vészes, a kiosztás ideális és a gombok felülete is kellően nagy, így túl sok félreütéstől nem kell tartanunk. Ami hatalmas szívfájdalmunk, hogy a háttérvilágítás hiányzik, pedig ez még közelebb vitte volna a Flipet a tökéletességhez. A billentyűzet alatt egy átlagos méretű, pontos clickpad helyezkedik el, amely nem zavar be gépelésnél.
Az elegáns külsőhöz tökéletesen passzol a gép karcsúsága. A ZenBook Flip ugyanis mindössze 1,35 kg, ami ideális egy hibridhez - akár tábla módban használva is, ráadásul ehhez 13,9 mm-es vastagság társul, így nem kell attól tartanunk, hogy nem fér be táskánkba, vagy lehúzza kezünket.
A vékonyságból adódóan jó néhány régebbi port lemaradt az oldalakról, így LAN-t és DSUB-ot nem kapunk, de ezek hiánya nem lesz különösebben zavaró. Helyettük van itt két darab USB 3.0, egy USB Type-C, töltőcsatlakozó, jack, SD kártyaolvasó, mHDMI, hardveres hangerőszabályzó és ki/bekapcsoló, melyeket tablet-módban is könnyedén elérünk. Sajnos az USB Type-C mögött csak USB 3.0 vezérlő bújik meg, Thunderbolt 3 nem része a repertoárnak, de ennél az árnál ez még meg is bocsájtható (a TB3 vezérlő ára még igen magas).
Belső
A 13,9 mm-es vastagságnál nagyon oda kellett figyelni, hogy mi fér el a gépben. Az Asus éppen ezért a legújabb, Skylake alapokra építkező Core m5 processzort, abból is a 6Y54 modellt választotta, amely tartalmaz egy HD Graphics 515 GPU-t is. Ez a CPU teljesen más, mint az előző generációs Core m processzorok, ugyanis a hasonlóan ultraalacsony fogyasztás ellenére egészen jó teljesítményre képes. Az atomos vánszorgást elfelejthetjük, de a Core i5-6000U szériát sem éri el a Core m5 - valahol a kettő közötti teljesítményre lehet számítani, közelebb az erősebb, "U" családhoz, mintsem a belépőszintű Atomhoz. A GPU-ról túl sokat nem tudunk elmondani: az Intel számai szerint hatalmasat ugrott a teljesítmény az elődhöz képest, de hiú ábránd lenne azt képzelni, hogy egy HD 515-től gamer hibrid a ZenBook Flip. Amire viszont kell, videólejátszásra, a full HD-kijelző meghajtására stb. kiválóan alkalmas.
Hogy a többi elem se legyen gyenge láncszem, a központi egységhez kapcsolódik még 8 GB memória és egy 256 GB-os SSD, így kijelenthetjük, hogy a ZenBook Flipben nincsen mozgóalkatrész. Ez nagyon jó hír, ugyanis néma csendben használhatjuk gépünket, a nem létező ventilátor hangja egyszer sem fog megzavarni. A passzív kivitel ellenére nagyon jól működik a hűtés is, mert tartós használat során sem melegedett át kellemetlenül a tasztatúra és a csuklótámasz.
Fontos még kiemelni a Wi-Fi vezérlőt, amely a legújabb Intel 8260-as, Wi-Fi ac szabványú chip, így gyors és stabil netkapcsolatot biztosít. A Bang and Olufsen hangrendszerre sem lehet panaszunk, a vékony készülékház nem torzít, a hangerő pedig átlagos. Nem fogjuk kiverni az ágyból a szomszédot, de tablet- vagy notebook-módban nekünk elegendő volt ez a hangerő.
A két üzemmód között egyébként villámgyorsan vált az előre telepített Windows 10 Home és amikor áthajtjuk a billentyűzetet a kijelző mögé vagy sátor-módba állítjuk a gépet, a rendszer automatikusan letiltja a gombokat és a clickpadot.
A sokak számára legfontosabb paramétert szándékosan a végére hagytuk. Ez nem más, mint az üzemidő, ahol kellemesen csalódtunk. Annak ellenére, hogy a ZenBook Flip jó teljesítménnyel indította a programokat, a böngészésnél egyszerre sok-sok fület használhattunk lassulás nélkül, közben a háttérben mentek letöltések, videólejátszás és számtalan egyéb program, nem tapasztaltunk megakadásokat. Emellett az aktív használat mellett közel 6 órát tudtuk használni a ZenBook Flipet, ami nagyon jó eredmény. Ennél is jobb hír, hogy szelídebb terhelés, szimpla böngészés vagy irodai használat során a 10-12 óra is erőlködés nélkül elérhető egyetlen töltéssel.
Mérések, összegzés
A mért eredmények nem döntik meg a benchmark rekordokat, de nem is ez a cél. Itt ugyanis egy 14 mm vastagságú, passzív hűtéses, akár 10 órán át használható hibridről van szó, amelynek különösen fájó kompromisszuma nincs. Persze érezhető, hogy itt-ott lehetne még javítani (például a billentyűzet-háttérvilágítás, a még jobb teljesítmény, Thunderbolt 3 stb.), de ez vagy az árat dobná meg fájón, vagy a kecsesen vékony külsőt kéne feladni. Ennek ellenére a ZenBook Flip prémium külsejű, jól átgondolt belsővel szerelték fel, így méltó újonca a Zen-családnak. Mindehhez 270 ezer forintos ár tartozik, ami reálisnak tekinthető. A kivitel, a teljesítmény és a szolgáltatások alapján ennyi pénzért jó vétel a ZenBook Flip.