Egyre gyakrabban tűnnek fel a nagy gyártók kínálatában az aktuális csúcsszériájukat kísérő kistestvérek, melyek küllemükben, vagy hardveres specifikációjukban tartalmaztak számos komponenst az aktuális top-ligában küzdő készülék eszköztárából.
Tavaly már hatalmas érdeklődés fogadta a Huawei P szériájának Lite változatát, mely formatervében és kamerás képességeiben képes volt lépés tartani az alapmodellel, az árazás terén pedig a középkategóriában igyekezett felvenni a kesztyűt az ellenfelekkel. Ennek megfelelően idén sem hagyta parlagon heverni ezen kapcsolt szériáját a Huawei, melynek köszönhetően megszületett a P9 lite. A tesztlaborunkban járt készülék pedig ha nem is nyújtja tökéletesen azt a minőséget, amit a nagytestvértől kapunk, ár-érték arányát figyelembe véve egész jó esélyekkel indul a középkategóriás készülékek csatájában.
Megtévesztő hasonlóság
Laikus szemek számára szinte tökéletes a hasonlóság a P9-es család két tagja között, azonban elég kézbe fogni a modelleket, hogy érezzük a markáns különbséget, hisz az alap-készüléket egy unibody fémház borítja, míg a lite-verzió csupán az oldalszegélyeken kapta meg a hűvös metál-keretet, a hátlapja ugyanis matt műanyagból készült.
Emellett az előlapi üvegborítás is kissé eltérő, hisz a P9 lite nem kapta meg a csúcskategóriában megjelenő lekerekített üveg-felületet sem. Az alatta elhelyezett megjelenítő méretében azonban nem tapasztalhatunk különbséget a modellek között, az 5,2 hüvelykes, fullHD felbontású IPS panel pedig remek fényerővel és kellően lágy színvilággal áll a felhasználók rendelkezésére.
Szerényebb belső
Míg a küllemét tekintve akár a top-ligában is könnyűszerrel labdába rúghatna a telefon, a hardveres képességei már egyértelműen egy középkategóriába sorolják a készüléket. A telefonban dolgozó 8 magos Kirin 650-es rendszerlapka ugyanis egy Mali-T830 MP2-es GPU-val, valamint 2 GB RAM-mal egészül ki, melyek összteljesítmény tekintetében - a szintetikus tesztek alapján - a kategóriájában átlagosnak tekinthető eredményt értek el, mindössze a grafikus képességeket firtató benchmarkoknál kaptunk az elvárások alatti értékeket, köszönhetően a Mali grafikus chipnek. Szerencsére a mindennapos használat során nem tapasztaltuk, hogy a telefon jelentősen belassult volna - bár multi-taszk esetén, és erőforrásigényes játékoknál azért kissé zavarba jött a készülék -, így elmondhatjuk, hogy a Huawei ismét egészen jól optimalizálta a már megszokott EMUI felülettel kiegészített 6.0-ás Androidot legújabb modelljére.
Persze túl szép is lenne, ha a P9 legjelentősebb ütőkártyáját is megörökölte volna a kistestvér, ám Leica feliratnak és második optikának nyomát sem találjuk a készülék hátoldalán, és a készülékben elhelyezett kamera is némiképp csalódást nyújt. A képalkotó legnagyobb problémája ugyanis, hogy még automata fotós üzemmódban is folyamatosan ellen kell korrigálnia a felhasználóknak a fényprofilok kiválasztása során, különben a telefonnal lőtt fotók fényes felületei megégnek. Persze ha kicsit belemerülünk a telefon fényképezőszoftverének kínálatába normál körülmények között azért gond nélkül fotózhatunk a készülék 13 megapixeles maximális felbontásra képes kamerájával. Azonban ha leszáll az éj újabb problémákkal találkozunk, ugyanis gyenge fényviszonyok esetén jelentősen romlik a képek minősége.
Az előlapon pihenő kamera-szenzor segítségével maximálisan 8 megapixeles fotók készítésére kapunk lehetőséget, és számtalan fényképező-profil is a rendelkezésünkre áll, azonban az előlapi képalkotóval lőtt felvételek túlzottan szemcsés végeredményt kínálnak. Videók rögzítésére fullHD-ban kapunk lehetőséget, azonban nagy pozitívum, hogy ezen felbontásra mindkét szenzor képes.
A P9 lite adatkommunikációs téren nem hoz szégyent a nagytestvérére, hisz szinte a komplett csúcskategória repertoárját megkapjuk. Ugyanis a modellben helyet kapott egy Cat.6-os LTE-modem,egy 4.1-es Bluetooth-chip, sőt, még NFC is a rendelkezésünkre áll. Mindössze az ac-s Wifi-t kell nélkülöznünk, igaz ha belegondolunk, hogy továbbra is csak a középkategóriában járunk gond nélkül szemet hunyunk ezen hiányosság felett. Mindezek mellett még extraként kapunk ujjlenyomat-olvasót és dual-SIM támogatást is, melyek még tovább növelik a modell értékét.
A mobilban egy 3000 mAh-s akkumulátort találunk, mely viszonylag megfelelően teljesít, még huzamosabb használat mellett is képes a nap végéig kiszolgálni eszközünk felmerülő igényeit, az energiatakarékos üzemmódok bevetésével pedig még tovább kitolhatjuk a készenléti időt.
Összegzés
Összességében bátran kijelenthetjük, hogy egy nagyszerű készülékkel bővítette a P9-es családot a Huawei, mely ugyan apró kompromisszumokat megkövetel a felhasználóktól, ám a csúcskategóriából megörökölt technológiáknak köszönhetően jó esélyekkel indul a középső szegmensben. A telefon 90 ezer forint környéki indulóárral kerül a boltok polcaira, ezen árkategóriában pedig nem sok NFC-vel, ujjlenyomat-olvasóval és fém szegéllyel induló versenyzőt találunk, így ha egy szerethető készülékre vágyunk egészen korrekt áron érdemes lehet a P9 lite-ot is felvenni a vásárlás előtt kipróbálni kívánt telefonjaink listájára.