Félreértés ne essék, ezúttal nem az iPhone 14 Pro kihívója a tesztalanyunk és még csak olyan szintű képeket sem szabad tőle várni, mint mondjuk a Mate 50 Prótól, vagy a középkategóriás Honor 70-től. Ez a mobiltelefon sokkal inkább a szolgáltatói ajánlatok egyik slágerterméke, vagy a nagyobb szaküzletek vonzó prospektusos ajánlata, hiszen fotón igazán jól mutat, van a hátlapján 4 kamera, méretre is megfelelő, valamint olcsó is.
De akkor miért mondjuk mégis, hogy ne szaladj lélekszakadva a sarki kereskedőhöz megvenni a Honor X8-at, amíg nem olvastad el tesztünket?
Jó ránézni
"Honor 8" - ha valaki mindössze ennyi információval ugrik rá a netes keresőre, hogy többet tudjon meg erről a telefonról, könnyen eltévedhet. Merthogy létezik egy Honor 8X és egy Honor X8 modell is. Előbbi régi, 4 éve mutatták be és Android 9-nél meg is állt. Az újabb példány esetében az "X" a számjelzés előtt van, vagyis tesztpéldányunk a Honor X8, ami még tokválasztásnál is fontos információ, nehogy véletlenül a régi modellel keverje össze a kereskedő új mobilunkat.
Az X8 esetében egy belépőszintű, 95 ezer forintos modellről van szó, amely május óta van a piacon, mi pedig azért vártunk eddig a tesztelésével, mert
reménykedtünk benne, hogy néhány szoftverfrissítést követően egy friss Androidot és új, egyedi Honor-kezelőfelületet próbálhatunk ki a belépőszintre szánt mobilon.
A csupakijelzős telefon 6,7 colos IPS LCD-je FHD felbontású és 89,1%-át elfoglalja a mobil előlapjának, így mindössze az alsó káva vastagodik meg pár milliméteresre, illetve felül, középen van egy kameralyuk, ami megtöri a kijelzőt. Az üveggel és gyárilag felhelyezett (és némileg ujjlenyomat-vonzó) fóliával védett FHD panel átlagos fényerejű és egészen szép színekre képes, ráadásul 90 Hz-es frissítést is aktiválhatunk. A divatnak megfelelően a készülék oldala lapos, szögletes, ami kiváló fogást eredményez, a hátlap pedig ugyan szép, de sajnos a kerettel egyetemben műanyag. IP-besorolás nincsen, viszont elvileg a ráfröccsenő víz nem kéne, hogy sok kárt tegyen a telefonban - bár azért jobb inkább nem kipróbálni ezt, már csak az alsó jack csatlakozó miatt sem. A mobil dupla SIM-es, viszont mSD kártyát nem helyezhetünk bele, és igen furcsa, hogy a SIM-tálca egy fél milliméterre kilógott a keret síkjából, amikor a telefon megérkezett. Ezt sokszori masszírozással sikerült szintbe hozni szerencsére.
Odabent a kategóriának megfelelő felépítés fogad néhány egyedi megoldással. A Snapdragon 680 viszonylag friss SoC, ám erősnek semmiképp sem mondanánk. Ehhez elegendő, 6 GB-nyi RAM és barátságosan nagy, 128 GB-os tárhely kapcsolódik. A hangszóró monó, a Wi-Fi csak 5-ös szabványú, viszont van NFC, bekapcsoló gombba integrált, gyors és megbízható ujjlenyomat-olvasó és arcfelismerés is. Sajnos a közelségérzékelő virtuális csupán, de remélhetőleg ez nem okoz fejfájást a mindennapos használat során.
A telefont 4000 mAh-s akkumulátor hajtja, ami - ha nem pörgetsz túl sok appot - akár 2 napig is húzza, de reálisabb a 1,5 nap. A "gyorstöltés" 22,5 wattos, ami ebben a kategóriában átlagos - van jobb és sokkal rosszabb is. A jó hír, hogy a megfelelő töltőfej és Type-C kábel ott lapulnak a dobozban.
4 kamera, egyre számíthatsz
A hátlapból kb. 1 mm-re emelkedik ki a kamerasziget, ami nagyon dizájnos és vérbeli kameramobilnak mutatja a Honor X8-at a maga 4 lencséjével. A főkamera 64 MP-es és PDAF-módban dolgozik, az ultraszéles viszont már csupán 5 MP-es, míg a maradék két modul 2-2 MP-es és makróra, illetve mélységérzékelésre vethető be. Már maga az SoC sem kimondottan acélos, így a 1080p/30 fps a legjobb videófelvétel, amit készíthetünk. A fotóknál amúgy a főkamerával készült felvételek egyáltalában nem rosszak, jó fényviszonyok mellett tájképeket, álló portrékat nagyon szépen lehet fotózni.
A gond akkor kezdődik, amikor rosszak a fényviszonyok, illetve ha mozog a tárgy, vagy élőlény, amit lencsevégre akarunk kapni - ha pedig mindkét nehezítő tényező játszik, az eredmény sajnos ritkán lesz értékelhető. Az ultraszéles kamera minősége nem a legjobb, sok a homályos, elkent rész és a színtorzítás - ez épp arra képes, amit egy 5 MP-es szenzortól el lehet várni. A maradék két modulról inkább nem értekeznénk, marketingszempontok miatt kerültek a telefonra, minőségi fotózásban nem segítenek. A 16 MP-es szelfikamera papíron bőségesnek tűnik, de a képek részletgazdagnak nem mondhatók és kissé zajosak is.
Szoftveres bizonytalanság
Hardveresen és dizájn alapján a Honor X8 megállja a helyét az aktuális kínálatban - nem emelkedik magasan a konkurencia fölé semmilyen tekintetben, de bántóan rossz tulajdonsága sincsen. A nagy probléma a szoftveres oldal, ami viszont igen homályos. A telefon teljes Android és GMS-támogatással érkezik, ezzel nincsen gond, viszont Android 11-es OS-t és Magic UI 4.2-t kapunk. Mindkettő borzalmasan elavult, hiszen már az Android 13-nál járunk, a szintén nem túl modern Magic UI 6.1-et pedig hamarosan váltja a Magic OS 7, ahol nagy újdonságokat ígér a gyártó. A biztonsági frissítésekkel nincsen nagyon komoly gond (a tesztpéldányon augusztusi Android csomag volt), de hacsak nem érkezik Android 13 és újabb kezelőfelület a Honor X8-ra záros határidőn belül, még ebben az árkategóriában is nehéz ajánlani egy olyan mobilt, ami két OS-verzióval le van maradva az aktuális állástól. A Honor elmondása szerint ez a helyzet hamarosan sokat fog javulni, de hogy a Honor X8 pontosan mikor és utána meddig lesz OS-, UI- és biztonsági frissítésekkel támogatva, arra semmiféle hivatalos garancia nincsen. Ha hasonló árban kutakodsz, a Realme, Oppo, Redmi vonalon több, érdekes és figyelemre méltó alternatíva is szembe jöhet (például Note 11, Note 10 Pro, Note 11S).