Legutóbbi print cikkünkben, ami az utólagos képfeldolgozásról szólt, több mint egy tucat szoftvert gyűjtöttünk össze. Sokan mégis kimaradtak, a legnagyobb hiányzó azonban kétségtelenül a Zoner Photo Studio volt, mellyel a Lightroomhoz, a Corel Aftershothoz, valamint a CyberLink PhotoDirectorhoz hasonlóan a képekkel kapcsolatos utómunka minden fázisát lefedhetjük, csak éppen az előbb említett szoftvereknél kedvezőbb árért cserébe.
Minden egy helyen
A programba rengeteg funkciót belezsúfoltak, nagyjából olyan érzésünk volt használatakor, mintha a Word 2003-as kiadásával dolgoznánk, vagyis az egyes utasítások megtalálása néha kissé nehézkes volt, nem ártana egy kevéske oktatóanyag, amiből csak nagyon keveset lehet megtalálni a fejlesztők oldalán. A felhasználói felület felépítésén is változtatni kellene, hiszen az Office-ba is pont azért került be később a szalag, mert az eldugott funkciókat csak kevesen használták/találták meg.
A Zoner vélhetően ugyanígy gondolkodott; egyszerűsítésre való törekvésük eredménye már megtalálható a szoftverben. Az öt részre, öt feladatra osztott – Import, Manager, Viewer, Editor és RAW – felhasználói felületen ugyanis mindig az adott csoporthoz kívánkozó jellemzők találhatók meg. A menedzselésnél tudunk például HDR- és 3D-képeket készíteni, biztonsági másolatokat kezelni, míg a szerkesztésnél a menüsoron keresztül a rétegkezelést, az effekteket és a képoptimalizáló utasításokat találjuk meg. Ráadásul a beállításoknál azt is megadhatjuk, hogy mely parancsok jelenjenek meg, és melyek nem, ami jó példa arra, hogy a program milyen aprólékosan paraméterezhető.
Az irány tehát jó. Ha az elérhető funkciókat nézzük, akkor láthatjuk, hogy érdemes elmélyedni a programban, mivel segítségével egy csatlakoztatott eszközről, szkennerről, PDF-ből, weboldalból importálhatjuk képeinket. A menedzselésnél osztályozhatjuk, elláthatjuk őket kulcsszavakkal, címkékkel és helyadatokkal, valamint később e paraméterek, plusz több tucat más tulajdonság alapján szűrhetjük az elemeket.
Ezen felül készíthetünk többek között panorámaképet, 3D- és HDR-fotókat, diavetítéseket, naptárat, webgalériát. A szerkesztésnél még gazdagabb a lehetőségek tárháza, hiszen az alapvető optimalizáló utasítások mellett elérhetjük az egyedi filtereket (amelyek zöme jól használható), rétegeket kezelhetünk, eltávolíthatjuk a képzajt és a zavaró részeket, kiegyenesíthetjük a horizontot, kérhetünk egyklikkes képjavítást és így tovább.
Mivel a program alapbeállításon minden szerkesztett fotóról másolatot készít, nem kell félnünk attól, hogy manipulálásunk visszafordíthatatlan lesz, a megfelelő backup mappában ott találjuk majd az eredeti állomány biztonsági másolatát. jól működik az eljárás, ám nem a legelegánsabb módon, hiszen duplázza a szükséges tárterületet. Az adatbázis-alapú veszteségmentes szerkesztés talán jobb megoldás lenne, vélhetően már a Zoner főhadiszállásán is felmerült a használata, olyannyira adja magát.
15-ös ingyen, 16-os féláron
Összességében egy rendkívüli szoftverről van szó, amelyben érdemes elmélyülni, kiismerve minden tudását, a PC World decemberi száma is megpróbál majd ebben segítséget nyújtani. A fent összegzett pozitívumokhoz remek ár/érték arány társul, hasonló tudású programokért jellemzően legalább 30 ezer forintot kell kifizetnünk. Ráadásul rendszeres olvasóink számára jó hírünk van: új és meglévő előfizetőink most ingyenesen juthatnak hozzá a Zoner Photo Studio 15 legerősebb, Pro kiadásához, amelyről a most bemutatott verzióra 50 százalékos kedvezménnyel, 4200 forintért frissíthetnek.