Nem sok olyan szoftverbe futunk manapság, amire azt mondhatnánk, hogy megéri telepíteni. Az IcoFX mégis egy ilyen alkalmazás, hiszen egyszerűen hozhatunk létre vele látványos ikonokat. A kérdés, hogy vajon miért van erre szükségünk? Például egyes mappákat testre szabhatunk, vagy weboldalak logójához (favicon.ico), esetleg fórumregisztrációnk azonosítására (avatár) használhatjuk, de a programfejlesztők is egyszerűen tehetik egyedibbé az alkalmazásaikat. Legtöbbször könnyebben felismerünk egy hivatkozást az ikonjáról, mintha elolvasnánk a nevét, és a parancsikonoknak módosíthatjuk is az egyedi képét. Tehát ha már unjuk a sablonos kinézetet, tegyük színesebbé a Windowsban lévő ikonkülsőt! Az IcoFX ráadásul ingyen áll a rendelkezésünkre, és minden olyan trükköt ismer, amit egy átlagos fotószerkesztő.
Képet bárhonnan
A létező összes olyan forrást használja a program, ahonnan ikont nyerhetünk, ez alól csak a külső eszközök jelentenek kivételt (lapolvasó, webkamera, videó). Egy hasznos kis segítséggel azonban a képernyő bármely részét hasznosíthatjuk, hogy a rendelkezésünkre álljon a megfelelő képrészlet. Meghatározhatjuk a színek mennyiségét és a kivágás méretét, amely akár egyedi felbontású is lehet. Amennyiben mégsem szeretnénk kattintgatni a képernyőn, a képek közül is választhatunk egy nekünk tetszőt. Ezt a programba történő belépés után is megtehetjük a könyvtárfából tallózva, vagy importálhatunk a menüből. A képből természetesen kiválaszthatjuk a legfontosabb részt, hiszen az ikon kisméretű lesz és ezért nem javasolt a sok részletet tartalmazó fotó teljes egészét feldolgozni.
Kicsomagolásuk nélkül, közvetlenül szerkeszthetjük az ikonkönyvtárakat
Sokkal érdekesebb lehetőség azonban, ha egy meglévő ikongyűjteményből importálunk képeket és azokkal kísérletezgetünk. A program akár EXE, DLL, OCX és Macintosh állományokból is képes kicsomagolni a hasznos grafikákat. Ha még ezután is kételkednénk, akkor még annyit tennénk hozzá, hogy a Windows Vista és Windows 7 ikonokat is kezeli az alkalmazás.
Szerkesztés tetszés szerint
Miután a képet betöltöttük, akkor szinte szó szerint azt tehetünk a képpel, amit csak szeretnénk. A nagyítás mértéke akár tízezerszerese lehet az eredeti ikonméretének, segítségként rácsot is használhatunk a módosításokhoz. Az effektlista és az ikonnal végezhető szerkesztési műveletek abszolút kielégítik az igényeinket. Csak pár példát említsünk: színcserélő, szegélyező, mintázás, színegyensúly, árnyékolás, elhalványodás (üvegszerű hatásokhoz), és még sok hasznos kiegészítő. Az effektusoknál pedig akár saját szűrőt is létrehozhatunk egyedi mátrix alapján. Ha pedig ezek a trükkök sem elegendőek, a szerző honlapján találhatunk még párat, például tükröződés létrehozásához.
Egyedi paraméterek alapján is létrehozhatunk effekteket
Az IcoFX egyéb meglepetéseket is tartogat a számunkra, mint az ikonkönyvtárak (EXE, DLL) közvetlen ikoncseréjét és szerkesztését, vagy létrehozását. Ha pedig nem szeretnénk a képeket egyesével módosítani, esetleg átalakítani, akkor lehetőségünk van a csoportos konverzióra is. Amennyiben nem ikonokat szeretnénk készíteni, akkor a módosított állományt exportálhatjuk más képformátumba.
Adatok
- Tízezres mértékű nagyítás
- Fejlett szerkesztőeszközök
- Vista- és Mac OS-kompatibilis ikonkezelés
- Ikonkönyvtárak közvetlen szerkesztése és kibontása
- Csoportos átalakítás
- Saját szűrő létrehozása
- Magyar felület
- Vista alatti működés
- Fejlesztő: Attila Kovrig
- Ár: ingyenes
- Web: www.icofx.ro
Értékelés
Előny: könnyen alakíthatunk át képeket ikonokká
Hátrány: külső forrásból nem olvas be képet
Teljesítmény: 4,5
Szolgáltatás: 4,5
Ár/érték: 5