Hirdetés

Operációs rendszer telepítése SD kártyáról vagy USB kulcsról



|

Pillanatok alatt felvarázsolható a Linux vagy Windows telepítőkészlete az eszközökre.

Hirdetés

Az operációs rendszerek telepítése már olyan másfél évtizede tipikusan optikai korongról történik, fiatalabb Olvasóink talán már nem is installáltak semmit a jó öreg floppy közreműködésével. Igazság szerint kevesen sírják vissza a „régi szép időket”, hiszen már a Windows 95 floppy-s telepítőkészlete is 13 darab lemezből állt. Ráadásul csak azért ennyiből, mert a telepítőfájlok erős tömörítésre kerültek. Ennek következtében viszont a lassú számítógépeken extra sokáig tartott az operációs rendszer installációja; igazi megváltás volt a CD-re való átállás.
 

Hirdetés


Ettől függetlenül már az optikai korongok is kihalófélben lévő állatfajok, a CD és DVD mellett a Blu-Ray sem mozgatja meg a többség fantáziáját. Elsőként helymegtakarítási okból a kisebb laptopokból kezdett eltünedezni az optikai meghajtó, de 2015-ben ott tartunk, hogy a PC-t használók egyre nagyobb tábora már az asztali számítógépébe is csak megszokásból vesz és tesz DVD-írót. Ez teljesen természetes: az újraírható CD és DVD nem ad elég helyet, a Blu-Ray meghajtók és korongok pedig drágák. Komoly kapacitású SD kártyát vagy pendrive-ot kimondottan olcsón kaphatunk, a külső merevlemezek pedig várhatóan jó ideig verhetetlenek lesznek az ár-érték arány tekintetében.


Hogyan telepítsem az operációs rendszert?

Tapasztalataink alapján az optikai meghajtót nélkülözők vagy száműzök körében ez a leggyakoribb aggodalom. Az operációs rendszereket ritkán árulják pendrive-on, a Windows telepítőkészletét például csak digitálisan vagy DVD-n tudjuk beszerezni. Nem kell megijedni: lényegében bármely optikai korongra szánt telepítőkészlet átmásolható SD kártyára vagy pendrive-ra, az egyik legegyszerűbben használható program erre a célra a Windows rendszeren futó Universal USB Installer.
 

Több tucat Linux-disztribúció mellett a Windows Vista / 7 / 8 rendszereket is támogatja a program 


A telepítést nem igénylő alkalmazás magyarul ugyan nem tud, azonban a felettébb célratörő megvalósítása miatt az angolul nem tudók számára sem fog problémát jelenteni a használata. Csatlakoztassuk a számítógéphez a használni kívánt SD kártyát vagy pendrive-ot, majd indítsuk el a letöltött alkalmazást. A licenc elfogadása (TL;DR: bármi is sikerül félre, az a személyes problémád) elfogadása után az első lépésben ki kell választanunk, hogy milyen rendszert szeretnénk telepíteni. A lenyitható listában több tucat Linux-disztribúció, vírusirtó és helyreállító lemezek, továbbá a Windows Vista / 7 / 8 is megtalálhatóak.
 


Amennyiben egy támogatott Linux-disztribúciót választottunk ki, akkor a lenyíló menü melletti „Download Link” menüt kipipálva rögtön le is tölthetjük a szükséges telepítőkészletet, továbbá meglátogathatjuk a disztribúció weboldalát. A második lépésben tallózzuk be a letöltött ISO lemezképfájlt, majd a harmadik lépésben válasszuk ki azt a meghajtót, amelyre fel szeretnénk másolni a telepítőkészletet. A mellette lévő jelölőmező kipipálásával formázhatjuk is a meghajtót.
 


Ha minden megvan, akkor a Create gombra kattintva a szoftver elvégzi a szükséges másolási és beállítási műveleteket. Ezután az SD kártyánk vagy USB kulcsunk bootolhatóvá válik, ugyanúgy telepíthető lesz róla a Linux vagy Windows, mintha CD-re vagy DVD-re írtuk volna ki az operációs rendszer telepítőkészletét.


(Nyitókép: Stefan Insam / Flickr)

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.