A Microsoft számára meglehetősen kellemetlen fordulatot vett a Mozilla Firefox böngészőjének a fejlesztése. A tűzrókás böngésző fejlesztői úgy döntöttek, több mint két évnyi munka után a szemétbe hajítják a program Modern UI-s környezetre megírt változatát. A döntés indokaként azt hozták fel, hogy felhasználói oldalról egyszerűen nincs igény a csempés változatra.
Amikor a Microsoft a Windows 8-cal bemutatta az eredetileg Metrónak nevezett felhasználói felületét, a célja az volt, hogy az érintős eszközökre, így többek között a tabletekre optimalizálja a rendszerét, és persze az Internet Explorert. Hosszas küzdelem után végül a külsős fejlesztők is írhattak metrós böngészőt, úgy tűnik azonban, hogy valódi piaci igény nincsen minderre jelen pillanatban.
A Firefox alelnöke, Johnathan Nightingale azt mondja, hogy a fejlesztések, tesztelések és finomhangolások után azt figyelték, milyen ütemben hódít teret a Modern UI. A saját meglátásaik szerint elenyésző mértékben vonzza az embereket a csempés környezet: míg az asztali Firefox bétáit több millióan tesztelik minden nap, addig a metrós kiadást 1000-en sem nézik meg 24 óra alatt. Mivel kockázatos lenne egy alig tesztelt szoftvert évekig támogatni, ezért a Mozilla úgy döntött, inkább a kukába vágja a metrós böngészőjét. A meglátásuk szerint felesleges meglehetősen nagy befektetést eszközölni egy olyan témában, amely gyakorlatilag nem vált ki hatást vagy eredményt.
A Mozilla ezzel a döntésével nem szavazott bizalmat a Microsoft modern felületének, ami viszont meglehetősen aggasztó előjel a redmondiaknak. Örülhetnének persze, hogy miközben az iPad után nyilvánvalóan mindenki érintős táblákat akar - még Windowszal is -, eggyel kevesebb alternatíva van már az Internet Explorernek, a gyakorlat mást mutat. Ahhoz, hogy a Microsoftnak sikere legyen a Windows 8 megjelenése óta láthatóan keservesen nehéz átállásban, az kellene, hogy a szoftverfejlesztők a Modern UI-val is foglalkozzanak. Amennyiben ragaszkodnak a régi, asztali felülethez, az egyben azt is jelenti, hogy a Microsoft teljes stratégiája elbukik, amivel a Windows-t táblagépeken is élhető alternatívává akarja tenni. Márpedig a reakciókból és a Microsoft apró döntéseiből úgy tűnik, az elképzelésük messze nem hibátlan: erre utal a Windows 8.1 Start gombja, és a leendő frissítésben visszatérő kikapcsológomb is.
A Firefox böngészőt kedvelők eközben egy másik platformon is le kell, hogy mondjanak a tűzrókás programról, ott azonban teljes egészében. Annak ellenére ugyanis, hogy a Mozilla Android rendszerre külön böngészőt fejlesztett, az Apple iOS mobil operációs rendszerére a mai napig nem adta ki a Firefoxot. Nem is olyan régen újfent arra panaszkodtak a fejlesztők, hogy az Apple megkötései miatt olyan korlátozásokkal néznek szembe, amik miatt a mai napig nem tudnak vállalható keretek között kiadni egy iOS-es böngészőprogramot.
Az App Store szabályzata nem teszi lehetővé a Mozillának, hogy a saját technológiáját ültesse be a Firefoxba iOS alatt. Johnathan Nightingale kitért rá, hogy természetesen össze tudnának hozni valamit, aminek köszönhetően a Firefox logója is ott viríthatna az iPhone-okon és az iPadeken, értelme mindennek viszont nem lenne, ugyanis más renderelő motort és JavaScriptet kellene használjanak.
Az Android mellett ugyanakkor mobilon még egy választása lesz azoknak, akik a Mozilla mellett kötelezték el magukat: a fokozatosan, de egyre szélesebb körben elérhető és egyre népszerűbb Firefox OS.