A WebOS röviden válaszolva egy operációs rendszer, amelyet anno a Palm húzott elő a zsebéből, és meglehetősen ígéretesnek tűnt. Azóta a WebOS meglehetősen kalandos utat járt be, és jelenleg az LG-nél látják úgy, hogy lehet benne jövő. De vajon mire lesz most jó, és egyáltalán, eddig kié volt?
Az LG tavaly februárban vásárolta meg a WebOS-t a Hewlett-Packardtól azzal a szándékkal, hogy ők már nem okostelefonokhoz, hanem okostévékhez használják majd az egykor reményteli OS-t. Az LG mindent megvett, még a Palm eredeti szabadalmait is, így nyugodtan gondolkodhat nagy mélységekben is.
A HP kudarca
Amikor a Palmmal együtt a HP bekebelezte a WebOS-t, a legtöbben megmentőnek hitték a vállalatot. Az azonban nagyon rosszul kezelte az operációs rendszert, és nem is olyan sok idő után a kukába vágta a felújított Pre telefont és a TouchPad tabletet is.
Amikor az LG átvette a WebOS-t, az már tiszta sor volt, hogy az okostelefonok terén kitartanak az Android mellett, és nem ismétlik meg a WebOS-sel a HP 57 millió dolláros hibáját.
Okostévék és okosórák
Éppen emiatt gondolták azt, hogy a WebOS kiváló megoldás lesz az okostévéik alapjának. Idén nyárra már több mint egymillió nappaliba jutottak el az ilyen LG televíziók, és mivel a dél-koreai cég nagyban gondolkodik, ezért 2015-ig összesen 10 milliót akar értékesíteni.
Miután úgy tűnik, hogy fejlesztői és fogyasztói oldalról is nagyjából bevált a WebOS, az LG állítólag azon töri a fejét, hogyan bővíthetné a rendszer felhasználási területeit. Az aktuális pletykák alapján úgy fest, hogy az okosóráikra akarják telepíteni az egykor mobilokra álmodott rendszert.
Nem is olyan régen még egy fejlesztői weboldal is kiszivárgott az LG-től, amelyen WebOS-sel szerelt LG SmartWatch viselhető eszközt emlegettek. Akkor azonban a gyártó mindössze annyit reagált, hogy sok olyan projekten dolgoznak, amelyeknek a többsége végül nem lát napvilágot.
Furcsa módon a WebOS a mai napig rendelkezik egyfajta rajongótáborral, méghozzá a multitaskingos képességei miatt, amelyeket tekintve az appokat kártyákként prezentálja. Nagy rejtély, hogy egy okosórán mit tudnak kezdeni vele, illetve az is, hogy mire megy egy mobil kütyüvel sok évvel a megálmodása után a platform.
Az LG jelenlegi okosórái (a G Watch és a G Watch R) a Google Android Wear platformjára alapoznak, amellyel kapcsolatban még nem egyértelmű, hogy a piac azt vagy az Apple Watch-ot részesíti inkább előnyben. Az LG számára a WebOS ilyen szempontból akár kiugrási pontot is jelenthet - könnyen lehet, hogy olyan taktikát választanak, mint a Samsung a Tizennel. Ebben az esetben viszont elengedhetetlen lenne, hogy ne csak a saját készülékeiket támogassák, hanem mindent, ami Androidot vagy iOS-t futtat. Már csak egy jó akku kell alá, és gyakorlatilag egy remek alternatívát adhatnak az Apple Watch-fanatikusok kezébe is.