Az utóbbi körülbelül két évben a tartalomszolgáltatók végre elkezdték a gyakorlatban is megvalósítani a szolgáltatásaik különálló böngészős plugineket – például Adobe Flash-t, Microsoft Silverlightot – nem használó változatait, azonban a jogvédők foggal-körömmel ragaszkodnak ahhoz, hogy ezek a modern kiadások is használjanak másolásvédelmet. A probléma megoldása érdekében a webes szabványokért felelős W3C elkészítette az Encrypted Media Extensions bővítményt, amellyel a HTML5-ös zenék és videók esetén is megoldható a DRM.
A többek közt Microsoft és Google által támogatott EME ellen mindig is tiltakozott a Mozilla, azonban tegnap az alapítvány bejelentette, hogy nem képesek mit kezdeni a jogvédőkkel, így a felhasználók érdekében hamarosan implementálni fogják azt a Firefox böngészőbe. További problémát jelent, hogy az EME valójában csak egy csatolófelület, amely összeköti a böngészőt a másolásvédelmi modullal. A DRM-ért konkrétan felelős modulként az Adobe implementációját választották ki integrálására, azonban ez zárt forráskódú szoftver.
A Mozilla szerint a DRM-modulok funkcionalitásai közé tartozhat a felhasználó számítógépéről való ujjlenyomat-vétel, amellyel a jogtulajdonosok megakadályozhatják, hogy a felhasználók több saját eszközükön is lejátsszák a kifizetett tartalmakat. Éppen ezért a Firefoxban a DRM-es modult egy elszigetelt homokozóba fogják betenni, így az kizárólag az alapvető feladatának elvégzésére lesz képes, a PC egyedi azonosítását elfelejthetik a jogvédők.
(Forrás: PCWorld | Fotó: Kaustav Das Modak)