Az Ubuntu 13.10 operációs rendszer megjelenéséig már csak körülbelül másfél hónap van hátra, a Linux-disztribúció legnagyobb technikai érdekességét a kezelőfelület megjelenítéséért felelős X Server (formálisan X Window System) lecserélése fogja jelenteni.
A széles körben használt, ám mára elavultnak nevezhető komponenst a Canonical „Mir” névre keresztelt szoftvere fogja váltani, ám a régi meghajtókkal való kompatibilitás céljából a következő Ubuntuban még helyet kap az X Server is, plusz a kettő közti kommunikációt biztosító XMir csatolófelület.
Amennyiben a grafikus meghajtó nem támogatja a Mir kiszolgálót, akkor a „tetején” futó XMir átirányítja a forgalmat az X Server felé, így az inkompatibilitás ellenére elméletileg lesz kép a felhasználónál. Ha a meghajtó az XMirt sem támogatja, akkor a megszokott módon csak az X Server fog futni.
Úgy tűnik az Intel illetékesei nagyon megunták az Ubuntut fejlesztő Canonical egyéni elképzeléseit (és persze a vele járó plusz munkát), ugyanis a nyílt forráskódú grafikus meghajtóprogramjukba szeptember 4-én betették, majd szeptember 7-én kiszedték az XMir támogatását. A cég hivatalos kommunikációja szerint mindez azért történt, mert a vezetésnek nem tetszik a Canonical által választott irányvonal.
Érdemes megemlíteni, hogy az X Server „iparági” szinten elfogadott utódja az Intel által felkarolt Wayland, a chipgyártó többek közt a projekt alapítóját is ráállította főállásban a fejlesztésére. A jövőben problémát jelenthet a Canonicalnek, hogy az Ubuntu kívül minden X-ről váltani kívánó disztribúció – beleértve a Kubuntut is – a Wayland pártján áll.
A Mir legnagyobb hibája a közösség szemében, hogy a Canonical hosszú távú terveinek megvalósítása céljából született meg, nem tekintenek rá egy univerzálisan mindenki által használható komponensként.
Az Intel makacskodása ellenére az Ubuntu 13.10-ben működni fognak a grafikus meghajtóik, csupán a Canonical munkatársainak kell elvégezniük az XMir támogatásához szükséges – annyira állítólag nem megerőltető – patchelését, azaz pánikra egyelőre semmi ok.
(A kép forrása: Ubuntu Party / Flickr)