Nagy divat rezsicsökkenteni és hát meg kell hagyni, annak mindenki örül, ha több pénz marad a zsebében másra. A PC-s kiadásoknál is van jó néhány trükk, amivel akár havi, akár éves szinten komoly összegeket spórolhatunk meg. Mutatunk néhány ilyet.
Ingyenes szoftverek, szolgáltatások
A szoftverekre sok-sok pénzt lehet elverni: Windows alsóhangon 25-30 ezer forint, Office újabb 30-40 ezer, vagy évente egy 20-as, és akkor még nem számoltuk ide az adatmentőt, a vírusvédelmet, a nagy tárhelyes felhőszolgáltatást, a kép- és videoszerkesztőt és még sorolhatnánk. Ha összeadjuk (és nem kalózkodunk), bizony nem nehéz a hardverek árát rákölteni a szoftvercsomagra.
Ehelyett használjunk inkább ingyenes, de megbízható szoftvereket. A Linuxok ma már barátságosak és nem nehéz a kezelésük – sőt, van amiben messze a Windowsok előtt járnak. A sebességük és biztonságuk első osztályú. Az Office-nak is van alternatívája, vírusvédelmet, adatmentőt és minden egyebet találunk ingyenesben. Lehet, hogy némi próbálgatásba beletelik, de mindenki megtalálhatja azt, amelyik a legjobban beválik neki.
A felhőről sem kell feltétlenül lemondanunk. 15 GB-ot több helyen is kapunk ma már, ha pedig vásárolunk otthonra egy NAS-t, akár saját felhőszolgáltatást is használhatunk.
Online telefon
A telefonálás nincsen ingyen, sőt, nehézkes a költségek pontos számolása is, mivel különböző trükkökkel és ügyes árazással úgyis gondoskodik róla a szolgáltató, hogy hónap végén ne 0 forint legyen a számlánk végösszege. Ha lenullázni nem is tudjuk, azért enyhíthetünk rajta némi odafigyeléssel. Használjuk ki, hogy okostelefonunk van adatcsomaggal (vagy mindig Wi-Fi közelben vagyunk) és akikkel sokat beszélünk, lépjünk át egy megbeszélt chat szolgáltatásba. A legtöbb ilyen ma már támogat sima, ingyenes hívást, sőt, videohívást, fájlátvitelt, chatet stb. Ezekkel jelentősen tehermentesíthetjük a normál hívásokat és ha az előfizetésünkben ingyenes percek is vannak, azokat megtarthatjuk az egyéb, rövid hívásainkra.
Használt hardver
A hardveren nagyot lehet spórolni, de résen kell lenni. Sokféle hardvert megkapunk az online használtpiacon is, de vásárlás előtt mindenképpen ellenőrizzük az eladó hitelességét és a termék minőségét. Ha garancia van, az már fél siker, de saját magunk is győződjünk meg arról, hogy a termék hibátlan – erre a legjobb, ha maga az eladó vállal kipróbálási garanciát.
Használtan vásárolni olyan komponenst érdemes, amelyben nincsen mozgó alkatrész. Ugyan használt merevlemezt is kapunk sokkal olcsóbban, de itt nagyon kell vigyázni, mert nem tudhatjuk, milyen is volt pontosan az előélete.
Ha például videokártyát vásárolunk használtan, garancia nélkül, jó ötlet lehet olyan modellt választani, amelyen könnyen cserélhető a ventilátor, mert ezek bizony hajlamosak zajossá válni idővel. Ha ilyen modellt vásároltunk, a ventilátorcsere nem lesz több 1-2 ezer forintnál.
Kevesebb aktív eszköz
Az elektromos számlába komolyan beleszólnak azon aktív eszközök, melyek éjjel-nappal üzemelnek. Ha például fájlcserélésre adtad a fejedet és ezt számítógépeddel teszed, készülj fel rá, hogy hónap végén alaposan megfizeted mindennek az árát a villanyszámlában. Hasonló a helyzet rosszul beállított hálózati eszközöknél, bekapcsolva tartott aktív hangfalnál és még sorolhatnánk. Ahol lehet, aktiváljuk az energiatakarékos módot, amit lehet, váltsunk ki passzív eszközzel (például Powerline helyett LAN kábel) és ami gyanús, azt kapcsoljuk fogyasztásmérőre. Ha túl sokat fogyaszt, vagy kapcsoljuk ki használaton kívül, vagy adjuk el és válasszunk helyette egy sokkal takarékosabb, újabb modellt.