Vitathatatlanul az Adobe Photoshop programja a legismertebb fotószerkesztő és manipuláló alkalmazás, amely gyakorlatilag egyeduralkodó a professzionális képkezelő szoftverek piacán. Tudásához mért az ára is, így otthoni felhasználók számára gyakorlatilag elérhetetlen. Talán ezért készítette el az Adobe először a Photoshop Elements alkalmazást – amely a Photoshop csökkentett tudású kistestvére lett megfizethető áron. A család azonban nemrégiben új taggal gyarapodott; az ingyenes, teljesen webalapú Photoshop Express-szel, amely a „rendes” Photoshop 17 funkcióját tartalmazza, beleértve a vörösszem-effektus eltávolítását, a fehéregyensúly megváltoztatását vagy a kontraszt állítását, emellett különböző mókás, például képtorzító képességei is vannak. Az alkalmazás egyaránt alkalmas otthoni hobbifotósok és kicsit haladóbb felhasználók igényeinek kielégítésére.
Van olyan funkciója, amely túlmutat a „hagyományos” Photoshop képességein is, mégpedig a fiókunkhoz ajándékba adott 2 gigabájt méretű tárterület és a Photobucket, Picasa és Facebook közösségi oldalak támogatása. A képek szerkesztése után azonnal lehetőségünk nyílik felvételeink publikálására vagy kinyomtatására anélkül, hogy elhagynánk a böngészőnket.
Néhány problémával azonban meg kell küzdenünk, hiszen a webes Photoshopnak azért vannak hiányosságai is. Az első, hogy (elvileg) csak az Egyesült Államok lakosai számára lenne használható, de szerencsére semmilyen módon nem vizsgálja, hogy honnan jelentkezünk be. Ha a fiók létrehozásakor azt hazudjuk, hogy onnan származunk (más lehetősünk úgy sincs), akkor minden további nélkül használhatjuk a szolgáltatást. A másik probléma, hogy mivel internetes alkalmazásról van szó, működési sebességét (különösen a képek feltöltését) jelentősen befolyásolja internetelérésünk gyorsasága.
Cikkünkben bemutatjuk, hogy mennyire egyszerű az alkalmazás kezelése, új fiókot hozunk létre, képeket töltünk fel és módosításokat hajtunk végre rajtuk.
Bejelentkezés és feltöltés
1. Először is új fiókot kell létrehoznunk a photoshopexpress.com weboldalon. Ehhez kattintsunk a Join Now gombra, majd adjuk meg a szokásos adatokat. Lakhelyül az Egyesült Államokat (US) válasszuk, mivel jelenleg más lehetőségünk nincs. Az aktiválásához szükséges linket hamarosan e-mailben kapjuk meg.
2. Lépjünk be a weboldalra, és a bejelentkező képernyőn kattintsunk az Upload Photos gombra. A megjelenő windowsos fájlböngésző használata egyértelmű, segítségével tölthetjük fel fotóinkat a Photoshop Express képkönyvtárunkba. Jelöljük ki a feltöltendő képeket és nyomjuk meg az Open gombot.
3. Képeinket a képkatalógusba vagy egyenesen a kiválasztott (meglévő vagy új) albumba tölthetjük fel. A feltöltéshez a képkatalógusba válasszuk ki az Upload To Library gombot, és kattintsunk az Upload gombra. A feltöltés megtörténte után kattintsunk a Done gombra.
4. Új albumba töltéshez az Upload To New Album gombot használjuk. Írjuk be a kiválasztott album nevét, majd nyomjuk meg az Upload gombot. Csakúgy, mint a hármas pontnál, itt is egy állapotjelző csík mutatja, hogy hol tart a művelet. Ha ez befejeződött, kattintsunk a Done gombra.
5. Ha pedig egy már meglévő albumba szeretnénk feltölteni, értelemszerűen az Upload To Existing Album pont mellé bökjünk, a legördülő menüből válasszuk ki az albumot és nyomjuk meg az Upload gombot. Természetesen ismét egy csík jelzi a műveletet, amelynek végén a Done gombot kell megnyomnunk.
Képek keresése és kiválasztása
6. A szerkesztendő képek megkereséséhez kattintsunk a Library sor alatt található All Photos pontra. Álljunk rá a kívánt képre, majd kattintsunk a bal egérgombbal a megjelenő Photo Options lehulló menü Edit Photo sorára, ennek hatására a képszerkesztőbe jutunk.
7. Egy kész albumban lévő képek megnyitásához használjuk az Album menüt a képernyő bal oldalán. A képeket természetesen pont úgy tudjuk szerkeszteni, mint az előző esetben, azaz kattintsunk a bal egérgombbal a megjelenő Photo Options sorra. A megjelenő menüből válasszuk ki az Edit Photo tételt.
Alapvető szerkesztési lépések
8. A szerkesztőfelület megnyitása után válasszuk ki a Crop & Rotate parancsot a bal oldali Basics menüből. A parancs hatására egy rácsháló jelenik meg a képünkön, ennek segítségével tudjuk a kijelölt terület méretét megváltoztatni.
9. A kijelölés megváltoztatása a sarkaiban lévő négyzetek új helyre húzásával, illetve a teljes kijelölés (kézkurzor) vontatásával lehetséges. (Az oldalarányok az Aspect menü Original Image pontjával tartathatók meg.) A jobb felső sarokban lévő körbeforduló nyíllal alaphelyzetbe állítható a kijelölés.
10. A kép 90 fokos elforgatásához az Aspect menü melletti két forgató ikont használhatjuk, az egyik az óramutató járásával megegyező, a másik pedig ellentétes irányba forgat. Hatására a kép azonnal elfordul a szerkesztőterületen. Ez a művelet is visszavonható a narancssárga nyíl ikonnal.
11. A forgató ikonok melletti Straighten csúszka segítségével próbálgatással pontosan a kívánt szöggel fordítható el a kép. Ugyanezt érhetjük el, ha a kurzort a képen kívülre visszük, ahol az egy kétfejű nyíllá változik. Ilyenkor az egérgomb nyomva tartásával is forgatható a felvétel.
12. Amennyiben úgy döntünk, hogy az elvégzett vágás és forgatás nem felel meg az elképzeléseinknek, a jobb felső sarokban lévő X ikonnal vethetjük el az összes módosítást, amelynek hatására képünk visszatér eredeti állapotába.
Mentés és visszaállítás
13. A változtatásokat természetesen a zöld pipával hajthatjuk végre. A rácsháló eltűnik, és a módosítások véglegessé válnak, ezután tovább dolgozhatunk a felvétellel, vagy elmenthetjük a képkönyvtárunkba.
14. Szerencsére a változások „mentése” után is lehetőségünk van visszatérni az eredeti felvételhez. Ha ismét belépünk a szerkesztőbe, akkor a Crop & Rotate menüpont mellett kis pipát találunk. Ha ezt kiszedjük a négyzetből, akkor visszakapjuk az eredeti, szerkesztés előtti felvételünket.