Az elmúlt években egyre erősödik egy olyan művészi irányzat, amely az interneten terjed. Bár a képeken a grafikai hibákat eddig igyekeztük elkerülni, egyesek most pont ezekkel teszik egészen egyedivé a fotóikat.
Mindeddig aggódtunk, ha adathiba miatt megsérült egy-egy kép, ezúttal viszont divat lett, hogy olyan képeket osszunk meg, amelyekkel valami baj van. Elég csak rákeresni a [databending] kifejezésre.
Ahhoz, hogy meggyőző eredményt érjünk el, igen komoly munkát kell fektetnünk a szerkesztésbe. Szerencsére ma már léteznek olyan appok, amelyek ezt átvállalják tőlünk, és automatizálják a műveleteket.
A Glitchr például nagyon egyszerű, maces rendszert idéző kezelőfelülettel rendelkezik, az algoritmusai pedig "szép", hibákkal zsúfolt képekké változtatják a fotókat. Mindezt úgy, hogy gyakorlatilag csak szűrőket kell hozzáadnunk a választott tartalomhoz.
A Glitchr emulálja a VHS-kazetták sérüléseit, képes felidézni a klasszikus játékkonzolok világát, extrém mértékben tömöríteni JPEG módra, de ASCII-karakterekké is alakíthatunk egy-egy művet a segítségével. Egyes szűrőket véletlenszerűen generál az alkalmazás, vagyis nem számít, hogy ugyanazt a fotót használjuk, minden egyes alkalommal más és más eredményt ad vissza a szoftver.
Az app egyik nagy pozitívuma, hogy teljesen ingyenes, és még csak hirdetéseket, valamint in-app vásárlásokat sem tartalmaz. Mi több, az elkészült műveket engedi menteni és megosztani is, közvetlenül az alkalmazáson belülről.
Az Android rendszert futtató készülékekre innen tölthető le a program. Próbáljátok ki ti is, kíváncsian várjuk, hogy mit alkottok.