Noha a Camtasia Studio igazi videoszerkesztő alkalmazás, és a fejlesztők talán úgy is gondolják, hogy ez a programcsomag legfontosabb része, nem ez a Camtasia igazi erőssége, hanem a képernyőn történő események rögzítése. Ennélfogva valószínűleg sokkal többet használjuk majd a Camtasia Recordert, mint a Studiót. Persze az utóbbit nyugodtan bevethetjük az elkészült felvételek vágására, „fűszerezésére”, ha már úgyis ott ül a csomagban, mivel azonban a Recorder AVI formátumban rögzít, kedvenc videós alkalmazásunk is kiválóan alkalmas lehet ugyanerre a feladatra, ráadásul azt valószínűleg jobban is tudjuk kezelni, kényelmesebben dolgozhatunk benne, és még az is lehet, hogy több mindent tud, mint a Camtasia Studio.
Senkit ne tévesszen meg a program kis ablaka, a mélyben nagy tudás rejtőzik!
Mi lesz a végeredmény?
Nagyon fontos, hogy még a felvétel előtt tisztázzuk magunkban, pontosan mit is akarunk majd kezdeni a felvett videoanyaggal. (A hang ebben az esetben nem annyira fontos; a feldolgozás szempontjából inkább a videó a szűk keresztmetszet.) Ha például asztali lejátszókon is használható filmes DVD-t akarunk készíteni, beleütközünk abba a problémába, hogy a DVD felbontása viszonylag kicsi, mindössze 720×576 képpont, ezzel szemben a legkisebb felbontás, amelyet a Windows általában beállítani enged, 800×600 képpont. Ez azt jelenti, hogy az utófeldolgozás során át kell méreteznünk az elkészült felvételt, ami akár drasztikus minőségromlással járhat.
![camt2.png](pix_fokusz/camt2.png)
Az egérkurzor követésének sebességét az Effects → Options menüponttal előhívható panel Zoom fülén szabályozhatjuk.
Hangbeállítás
A szoftverrel nemcsak a képernyő tartalmát rögzíthetjük, hanem hangot is. Bár ez akár aláfestő zene is lehetne, a leggyakoribb eset nyilván az, hogy mikrofont használva magyarázzuk a képen látható történést. A hangrögzítést az Effects → Audio menüben, a Record Audio menüponttal kapcsolhatjuk be. Figyelem! Ha nem akarunk hangot felvenni, győződjünk meg arról, hogy ez a lehetőség ki van kapcsolva, ugyanis a felvett hang is növeli a rögzített állomány méretét, még ha nem is jelentősen.
Figyeljünk oda, hogy a rögzíteni kívánt hangeszköz legyen kiválasztva a beállításokban!
Azt, hogy pontosan honnan rögzítsen a program, a Tools → Options panel AVI fülén, alul, az Audio Options részben állíthatjuk be. Figyeljünk oda, hogy az Audio capture device listáról a megfelelő eszközt válasszuk ki: hangkártyánkat, ha egy erre csatlakoztatott mikrofonnal akarunk hangot felvenni, vagy ha USB-s headsetünk van, akkor azt. A Volume gombra kattintva a kiválasztott hangrögzítőhöz tartozó hangerő-beállítások jelennek meg – hangkártya esetén ez azért is nagyon fontos, mert itt választhatjuk ki, hogy melyik bemeneti csatornát rögzítse (nyilván a mikrofont).
Az egérgomb és billentyűzet hangeffektusaihoz akár saját hangmintát is használhatunk
A program gyakran használt funkcióinak gyors eléréséhez érdemes bekapcsolni az eszközsávokat a View menüben
Gigabájtpusztítás
A Camtasiával először próbálkozók mindig meglepődnek azon, hogy felvételeik milyen nagyméretű állományokat eredményeznek. A program a rögzítéshez a saját gyártmányú TechSmith Screen Capture Codec nevű kodeket használja, amelynek azzal a kihívással kell szembenéznie, hogy nagyon sok, nagyon nagy felbontású képkockát kell tárolnia irgalmatlan sebességgel. Ami egészen biztosan nem fér bele az „idejébe”, hogy a képanyag kellő tömörítésével foglalkozzon, ebből adódóan a felvétel valóban jó nagy területet foglal majd el a merevlemezen. Az, hogy konkrétan mennyit, attól függ, hogy mekkora felbontásban rögzítünk, és mennyire „mozgalmas” az, amit a felvételen művelünk. Ha például egy 1280×1024-es felbontású képernyőn ablakokat tologatunk keresztbe-hosszába, sok-sok üres gigabájttal készüljünk a tárolásra.
A Camtasia Recorder saját speciális kodekjét veszi igénybe a képernyőtartalom gyors mentésére
Bár a Camtasia Recorder lehetőséget ad erre, semmiképpen se próbálkozzunk helyspórolás céljából másik kodekkel felvenni a videókat! Úgysem fog sikerülni, élvezhetetlen lesz a végeredmény. Hiába jobb ugyanis az XviD-hez vagy a DivX-hez hasonló népszerű kodekek tömörítő algoritmusa, ezek nem elég gyorsak ekkora mennyiségű képanyag azonnali feldolgozásához. A helyes módszer a következő: az alapértelmezett TSSCC kodekkel rögzítünk egy jó nagy videót, majd az így kapott AVI-állományt akár a Camtasia Studióban, akár kedvenc szerkesztőnkben – például az ingyenes VirtualDub tökéletes erre a célra – megvágjuk, és átalakítjuk valamilyen másik formátumra, amely jóval kevesebb helyet foglal. Ez már lehet akár DivX, XviD, valamilyen MPEG vagy bármi más, amit a vágóprogramunk ismer.
Ne tudja meg senki!
Ahogy egy film készítésekor is minimum ciki, ha a mikrofon belóg a képbe, vagy a szereplőkön kívül mások is besétálnak a kamera elé, a képernyőről készült felvételeinken is törekedjünk arra, hogy valóban csak az legyen felvéve, amit meg szeretnénk mutatni. A Camtasia ebből a szempontból „a stáb” képen kívül maradó részéhez tartozik. Kifejezetten kellemetlen, ha az egész videó alatt a Tálca értesítési területén ott villog a felvételt jelző piros bogyó – ráadásul ez még el is tereli a néző figyelmét a lényegről.
A fejlesztők is gondoltak erre, így a program ablaka a felvétel megkezdésekor láthatatlanul a háttérbe vonul (eltűnik a Tálcáról is) – erről a Tools Options panel Capture fülén levő Minimize before starting capture beállítás gondoskodik.
![camt7.jpg](pix_fokusz/camt7.jpg)
Vigyázzunk, hogy a felvételt végző „stáb” tagjai ne kerüljenek rá a filmre – rejtsük el őket!
Ha a felvétel során a Start menüben is lesz dolgunk, érdemes lehet onnan is eltávolítani a Camtasia mappáját vagy eldugni azt egy másik olyan mappába, amelynek tartalmát nem mutatjuk meg. Akad azonban még egy probléma: ha túl gyakran használjuk a Recordert, annak ikonja előbb-utóbb megjelenhet a Start menü bal oldali listáján. Innen jobb gombos módszerrel kitörölhető ugyan, de sokkal jobb megoldás, ha a TweakUI programmal (hopp.pcworld.hu/1271) kitiltjuk erről a helyről (Taskbar and Start menu → Start menu, majd a jobb oldali listán keressük meg a Camtasia Recordert, és vegyük ki előle a pipát).
Nahát, ezt hogy vetted fel?
Nyilvánvaló, hogy a Camtasia segítségével csak a Windowsban tudunk bármiről is felvételt készíteni. A számítógép elindításáról, az operációs rendszer betöltődéséről vagy kikapcsolásáról, a bootmenüről vagy adott esetben a Windows telepítéséről sajnos nem. Vagy mégis?
Reméljük, sikerült kedvet csinálni a Camtasia Recorder használatához! A program, persze, ennél sokkal többet tud, például időzített felvételt készíteni (előre beállított időpontban vagy megadott időközönként), vagy képes együttműködni a különböző internetes streaming szoftverekkel, miáltal képernyőnk tartalmát akár élőben közvetíthetjük vele az internetre. Nem esett szó a nagyítás/kicsinyítés funkcióról, a beépített feliratozóról vagy a szintén izgalmas lehetőségeket rejtő Screenpadről sem.
Igazán szép és nagyon komoly kihívás jó oktatóvideót vagy bemutatót készíteni, szerencsére a Camtasia Recorder a saját részéről mindent megad ehhez. Most már rajtunk a sor! A következőkben ehhez adunk pár tippet.
Lassítsunk, hogy gyorsuljunk!
Bár ellentmondásnak tűnik, a Camtasia Recorder simább, folyamatosabbnak tűnő felvételt tud készíteni a képernyőn történtekről, ha kikapcsoljuk a Windows megjelenítéssel kapcsolatos hardveres gyorsításait. Ehhez a Tools Options panel Capture füléhez tartozó oldalán pipáljuk ki a Disable display acceleration during capture feliratú alsó jelölőnégyzetet. Ezzel egy baj van: ha kipipáljuk, akkor a Camtasia minden egyes felvétel elindításakor kikapcsolja a hardveres gyorsítást, és minden egyes leálláskor visszakapcsolja azt, aminek mellékhatása a felbontásváltáskor is tapasztalható pillanatnyi sötétség (villan egyet a képernyő). Ez hosszú távon meglehetősen zavaró lehet, ezért érdemes magában a Windowsban kikapcsolni ezt a funkciót - erről szól egyébként az a szép hosszú figyelmeztetés, amely akkor jelenik meg, amikor épp kipipálnánk ezt a lehetőséget. A Vezérlőpultról hívjuk elő a Megjelenítés panelt, menjünk a Beállítások fülre, kattintsunk a Speciális gombra, majd a megnyíló új panelen lépjünk a Hibaelhárítás fülre. Itt találunk egy Hardvergyorsítás feliratú csúszkát, amely minden normálisan beállított Windowsban jobb szélső helyzetben üldögél (Teljes gyorsítás). Húzzuk át a bal szélső helyzetbe (Nincs gyorsítás). Az OK gomb megnyomására képernyő villan, mi pedig mehetünk felvételeket rögzíteni.
Nagyon fontos viszont, hogy később ne feledkezzünk meg erről a beállításról! Ilyenkor ugyanis visszabutítjuk grafikus kártyánkat az előző évszázad VGA-kártyáinak színvonalára, amitől nem érhetjük el driverének a beállításait, ráadásul semmilyen jó tulajdonságát nem használhatjuk ki - játszani például meg se próbáljunk vele! Tehát, ha befejeztük a felvételeket, csúszka vissza jobbra!
PC Studio, avagy így veszünk fel mi
A PC Studio korábbi adásaiban gyakran előfordult, hogy bemutattuk egy-egy program működését vagy egy Windows-tippet „élesben". Az alábbiakban közszemlére tesszük, milyen beállításokkal használtuk mi a programot ezeknek a felvételeknek az elkészítéséhez.
![camtBOX2_2.png](pix_fokusz/camtBOX2_2.png)
![camtBOX2_4.png](pix_fokusz/camtBOX2_4.png)
![camtBOX2_5.png](pix_fokusz/camtBOX2_5.png)
![camtBOX2_6.png](pix_fokusz/camtBOX2_6.png)