Ugyan a debütálása idején a Steamet komoly ellenérzésekkel fogadták a gamerek, azonban a Valve digitális játékboltja mára a digitális PC-s játékok első számú beszerzési helyévé vált. Nagyon sok esetben már a boltban megvásárolt dobozos játékok sem használhatóak a Steam nélkül, már évekkel ezelőtt abszolút megkerülhetetlenné vált a számítógépes játékosok számára. A szolgáltatás rendelkezik jó néhány olyan régi-új funkcionalitással, amelyek a hasznosságuk ellenére még a szolgáltatást sokat használók figyelmét is rendszeresen elkerülik. Nézzünk néhányat ezek közül!
A játékaink megosztása
A régimódi offline másolásvédelem lehetővé tette, hogy időnként kölcsönadjuk a játékainkat a családtagjainknak vagy barátainknak. Sajnos a Steamen lévő digitális játékgyűjteményünk már a felhasználói fiókunkhoz van kötve, éveken keresztül egyáltalán nem volt megoldott a kölcsönadás lehetősége. Ez érthető annak fényében, hogy ez nem áll a Valve, vagy éppen a játékkiadók érdekében.
A probléma részben megoldódott, ugyanis egy ideje már jóváhagyhatunk maximum 5 olyan családtaghoz tartozó számítógépet, amelyeken elérhetőek lesznek a játékaink. Két nagy gond van a rendszerrel: egyrészt ha éppen mi játszunk valamivel, akkor a családtagjaink egyetlen velük megosztott játékkal sem tudnak játszani, másrészt pedig a nem csak a Steamtől függő játékokkal egyáltalán nem tudnak játszani. Utóbbira jó példát képeznek a futtatásukhoz Ubisoft Uplay, vagy EA Origin szolgáltatásokat is megkövetelő játékok.
A funkció bekapcsolása: jelentkezzünk be a saját Steam-fiókunkba a családtagunk számítógépén, lépjünk a Steam → Beállítások → Család menübe, majd kattintsunk az „E számítógép engedélyezése” gombra. Ezután lépjünk ki a fiókunkból, a családtagunk a saját felhasználói fiókjába belépve már látni fogja a játékainkat.
A játékok biztonsági mentése
Az új generációs konzolok megérkeztével az AAA-kategóriás számítógépes játékok letöltési mérete is nagyot ugrott, olyan 20-50 GB közti értékről beszélünk. Ilyenkor jön rá az ember, hogy a hasonló megabites letöltési sebessége mégsem annyira szuper, mint gondolta. Szerencsére ha akad feláldozható tárolókapacitásunk, akkor offline biztonsági mentést készíthetünk a játékainkról, így a mentések használatával a jövőben gyorsan telepíthetjük majd azokat. Egy darabig eltarthat a telepítőkészletek létrehozása, de abszolút megéri a „lassú” netkapcsolattal rendelkezők türelmét.
A biztonsági mentés készítéséhez kattintsunk a jobb egérgombbal a játék nevére a Könyvtárban, ott válasszuk a „Játékfájlok biztonsági mentése” lehetőséget, lépjünk át a „Helyi fájlok” fülre, ott válasszuk a biztonsági mentés gombot.
Zenehallgatás
Néhány hónappal ezelőtt nagy üdvrivalgás kísérte a Steam beépített zenelejátszójának elérhetővé válását, ennek használatával játék közben is hallgathatjuk az MP3 formátumú dalainkat. Első lépésbe be kell ezeket kerestetnünk a Steammel, ehhez lépjünk a Steam → Beállítások → Zene menübe, majd tallózzuk be a hangfájlokat tartalmazó mappákat (a Windows saját „Zene” könyvtára gyárilag benne van).
A lejátszás egyszerű: a játék elindítása után a SHIFT+TAB kombinációval hozzuk be a Steam felület, a Zene menüpontban lesznek a dalok.
Közvetítsük a játékunkat
A Steam már lehetőséget ad arra, hogy a játékainkat közvetítsük az ismerőseinknek, vagy akár az egész világnak. A kívánt játékba való belépés után nyissuk meg a Steam felületet (SHIFT+TAB), lépjünk a Beállítások → Közvetítés menübe. A minőségi beállítások testre szabása után (ezekre nincs univerzális tanács, a számítógép és internetkapcsolat sebességétől egyaránt függenek) klikkeljünk felül a „Nem közvetít” feliratra, hogy elindítsuk a live streamet. Csevegni is tudunk a közönséggel.
(Nyitókép: Sergey Galyonkin)